ksirk - en to hne translation catalogue (298 entries)

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 1 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Africa
hne: अफ्रीका

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop l
en: Alaska
hne: अलास्का

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Alberta
hne: अल्बर्ता

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Algeria
hne: अल्जीरिया

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Arabia
hne: अरब

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Asia
hne: एसिया

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Belgium
hne: बेल्जियम

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 55 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 55 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 55 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Benelux
hne: बेनेलक्स

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Brazil
hne: ब्राजील

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Chile
hne: चिली

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: China
hne: चीन

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Colombia
hne: कोलम्बिया

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Eastern US
hne: पूर्वी यूएस

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Egypt
hne: मिस्र

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 129 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: Europe
hne: यूरोप

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 130 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 134 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: France
hne: फ्रांस

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 142 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 145 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 145 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Gabon
hne: गेबान

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 152 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Groenland
hne: ग्रोनलैंड

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 162 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: India
hne: भारत

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 172 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Indonesia
hne: इंडोनेसिया

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 182 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 185 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 185 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Iran
hne: इरान

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 192 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 195 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 195 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Island
hne: आइलैंड

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 202 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Italy
hne: इटली

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 206 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 209 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Japan
hne: जापान

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 218 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 220 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 220 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Kazakstan
hne: कजाकस्तान

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 228 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Madagascar
hne: मेडागास्कर

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 238 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mexico
hne: मेक्सिको

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 248 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mongolia
hne: मंगोले

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 268 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New Zealand
hne: न्यूजीलैंड

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 278 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 290 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 290 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Niger
hne: निगर

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 288 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 300 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: North America
hne: अमेरिका, उत्तरी

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 293 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Occidental Australia
hne: पस्चिमात्य आस्ट्रेलिया

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 303 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 315 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 315 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Ontario
hne: ओन्तारियो

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 313 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 325 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 524 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Pacific
hne: पैसिफिक

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 318 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 330 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 330 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Pakistan
hne: पाकिस्तान

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 328 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 340 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 340 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Papouasie
hne: पापोसी

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 338 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 350 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 350 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Paraguay
hne: पैरागुए

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 348 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Prussia
hne: पर्सिया

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 358 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 370 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 370 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Quebec
hne: क्वेबेक

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 368 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Russia
hne: रुस

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 378 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Scandinavia
hne: स्कैन्डीनेविया

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 388 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Siberia
hne: साइबेरिया

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 398 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: South Africa
hne: दक्छिनी अफ्रीका

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 408 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 420 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: South America
hne: दक्छिन अमेरिका

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 413 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 417 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 425 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: United Kingdom
hne: यूनाइटेड किंगडम

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 427 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: United States
hne: संयुक्त राज्य अमेरिका

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 431 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 439 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 439 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Vietnam
hne: विएतनाम

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 441 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Western US
hne: पस्चिमी यूएस

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 451 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 459 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 459 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Zair
hne: जाइरे

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 566
en: Earth-like
hne: पृथ्वी-जैसा

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575
en: England
hne: इंग्लैंड

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567
en: Middle East
hne: मध्य-पूर्व

en: Next Player
hne: अगला खिलाड़ी

en: Details
hne: विवरन

en: Goal
hne: गोल

en: Enable Arena
hne: अरीना सक्छम करव

en: Attack 1
hne: हमला१

en: Attack 2
hne: हमला२

en: Attack 3
hne: हमला३

en: Auto attack
hne: अपने अपन हमला

en: Move 1
hne: चाल१

en: Move 5
hne: चाल५

en: Move 10
hne: चाल१०

en: Disable Arena
hne: अरीना अक्छम करव

en: Nickname
hne: उपनाम

en: Skin
hne: स्किन

en: Nb players
hne: एनबी खिलाड़ी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Connection to the Jabber Network
hne: जैबर नेटवर्क मं कनेक्सन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Jabber ID:
hne: जैबर आईडीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
hne: पासवर्ड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectbutton)
en: Connect
hne: कनेक्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: State:
hne: स्थिति :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Room JID:
hne: कमरा जेआईडी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Nickname:
hne: उपनामः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Room Password:
hne: कमरा पासवर्ड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, joinroombutton)
en: Join Room
hne: कमरा मं सामिल हों

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Games in the Room
hne: कमरा मं खेल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startnewgamebutton)
en: Start a New Game
hne: नवा खेल चालू करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, joingamebutton)
en: Join Selected Game
hne: नेटवर्क खेल मं सामिल हों

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelbutton)
en: Cancel
hne:  खारिज करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Host:
hne: होस्टः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port:
hne: पोर्टः

en: Player Number %1, please type in your name and choose your nation:
hne: खिलाड़ी नं %1, किरपा करके अपन नाम टाइप करव अउ अपन देस चुनव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total number of players:
hne: कुल खिलाड़ी के संख्या:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPlayersNumberLabel)
en: Number of local players:
hne: लोकल खिलाड़ी के संख्या:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Skin:
hne: स्किन:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, goalGroup)
en: Goal Type
hne: गोल किसिम

en: Fatal Error!
hne: गंभीर गलती!

en: Reach a goal
hne: गोल मं पहुंचें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, nationCombo) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, waitedPlayersCombo)
en: Choose your nation
hne: अपन देस चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isComputerCheckBox)
en: Pla&yer is computer
hne: कम्प्यूटर खिलाड़ी हे (&y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PushButton1)
en: OK
hne: ठीक

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RestartOrExitDialog)
en: New Game or Exit
hne: नवा खेल या बाहिर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGameButton)
en: New Game
hne: नवा खेल

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newGameButton)
en: Starts a new game
hne: नवा खेल चालू करथे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do Nothing
hne: कुछ नइ करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exitButton)
en: Exit
hne: बाहिर

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exitButton)
en: Quit KsirK
hne: केसिर्क से बाहिर जाव

en: Fatal Error
hne: गंभीर गलती

en: KsirK - Network configuration
hne: केसिर्क - नेटवर्क कान्फिगरेसन

en: New game confirmation
hne: नवा खेल के पुस्टि

en: Please choose another name
hne: किरपा करके, कोनो अउ दूसरा नाम चुनव

[ctx: @info Forged player name]
en: Player%1
hne: खिलाड़ी %1

en: Please choose another nation
hne: किरपा करके, कोनो अउ देस चुनव

en: Starting a new game or exit.
hne: नवा खेल चालू करव या बाहिर जाव.

en: Do nothing
hne: कुछ नइ करव

en: Do want to save your game?
hne: का आप मन एखर खेल ल सहेजना चाहू?

en: KsirK - Displaying Goal
hne: केसिर्क - गोल प्रदर्सन

en: Problem : no one destroyed
hne: समस्या : कोनो खतम नइ होइस

en: You entered an invalid password.
    Please try again.
hne: आप मन गलत पासवर्ड भरे हो.
     किरपा करके, फिर से कोसिस करव.

en: <br>%1 is still alive...
hne: <br/>%1 अभी जिंदा हे...

en: <br>%1, you still have to conquer
hne: <br/>आप मन के %1 मं कब्जा करना बचे हे

en:  and
hne: और

[ctx: @info An element of the enumeration of the number of countries in the given continent]
en: %1 in %2
hne: %1 मं %2

en: KsirK - Goal Display
hne: केसिर्क - गोल प्रदर्सन

en: No message...
hne: कोई संदेस नइ...

en: Please connect first.
hne: किरपा करके, पहिली कनेक्ट हों.

en: Jabber Error
hne: जैबर गलती

en: Jabber SSL Error
hne: जैबर एसएसएल गलती

en: The host name does not match the one in the certificate.
hne: होस्ट नाम जऊन प्रमानपत्र मं दे गे हे, ओखर से एक जइसन नइ.

en: The certificate is invalid.
hne: प्रमानपत्र अवैध हावे.

en: No certificate was presented.
hne: कोई प्रमानपत्र प्रस्तुत नइ करे गे हे.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
hne: प्रमानपत्र प्राधिकारी हर प्रमानपत्र ल खारिज कर दे हावे.

en: The certificate is not trusted.
hne: प्रमानपत्र भरोसेमंद नइ हे.

en: The signature is invalid.
hne: दसखत अवैध हावे.

en: The Certificate Authority is invalid.
hne: प्रमानपत्र अधिकारी अवैध हावे.

en: Invalid certificate purpose.
hne: प्रमानपत्र के अवैध प्रयोजन.

en: The certificate is self-signed.
hne: प्रमानपत्र स्व-दसखत हावे.

en: The certificate has been revoked.
hne: प्रमानपत्र रीवोक्ड हो गे हे.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
hne: सबसे अधिक प्रमानपत्र चैन लंबाई अधिक हो गे हे.

en: The certificate has expired.
hne: प्रमानपत्र के मियाद खतम हो गे हे.

en: The Certificate Authority has expired.
hne: प्रमानपत्र अधिकार के अवधि पहिली ही बीत गे हे.

en: Validity is unknown.
hne: वैधता अग्यात हावे.

en: Jabber Connection Certificate Problem
hne: जैबर कनेक्सन प्रमानपत्र समस्या

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
hne: जैबर सर्वर से एनक्रिप्टेड कनेक्सन बनाय नइ जा सकिस.

en: Jabber Connection Error
hne: जैबर कनेक्सन गलती

en: Malformed packet received.
hne: गलत पैकेट प्राप्त.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
hne: प्रोटोकाल मं वहाँ बरामद नइ करे जा सके वाले गलती होइस.

en: Generic stream error.
hne: जेनेरिक स्ट्रीम गलती.

en: There was a conflict in the information received.
hne: प्राप्त जानकारी मं विरोधाभास हावे.

en: The stream timed out.
hne: स्ट्रीम टाइम आउट होइस.

en: Internal server error.
hne: अंदर के सर्वर गलती.

en: Stream packet received from an invalid address.
hne: अवैध पता से स्ट्रीम पैकेट प्राप्त होइस.

en: Malformed stream packet received.
hne: खराब स्ट्रीम पैकेट प्राप्त होइस.

en: Policy violation in the protocol stream.
hne: प्रोटोकाल स्ट्रीम मं पालिसी अतिक्रमन.

en: Resource constraint.
hne: रिसोर्स प्रतिबन्ध.

en: System shutdown.
hne: तंत्र बंद.

en: Unknown reason.
hne: अग्यात कारन.

en: There was an error in the protocol stream: %1
hne: प्रोटोकाल स्ट्रीम: %1 मं वहाँ एक गलती होइस.

en: Host not found.
hne: होस्ट नइ मिलीस.

en: Address is already in use.
hne: पता पहिली से ही उपयोग मं हावे.

en: Cannot recreate the socket.
hne: साकेट फिर से नइ बना सकिस

en: Cannot bind the socket again.
hne: साकेट फिर से बाइंड नइ कर सकिस.

en: Socket is already connected.
hne: साकेट पहिली से कनेक्टेड हे.

en: Socket is not connected.
hne: साकेट कनेक्टेड नइ हे

en: Socket is not bound.
hne: साकेट बाउन्ड नइ हे

en: Socket has not been created.
hne: साकेट बनाय नइ गे हे.

en: Connection refused.
hne: कनेक्सन अस्वीकृत

en: Connection timed out.
hne: कनेक्सन टाइम आउट

en: Connection attempt already in progress.
hne: कनेक्सन प्रयास पहिली ही प्रगति मं हावे.

en: Network failure.
hne: नेटवर्क असफल.

en: Operation is not supported.
hne: काम समर्थित नइ हे

en: Socket timed out.
hne: साकेट टाइम आउट होइस.

en: There was a connection error: %1
hne: वहाँ एक कनेक्सन गलती होइस: %1

en: Unknown host.
hne: अग्यात होस्ट.

en: Could not connect to a required remote resource.
hne: वांछित रिमोट रिसोर्स से कनेक्ट नइ हो सकिस.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
hne: अइसन लगथे  कि हम अउ दुसर सर्वर मं रीडायरेक्ट हो गे हन, मोला नइ पता कि एला कइसन हेन्डल करे जाय.

en: Unsupported protocol version.
hne: असमर्थित प्रोटोकाल संस्करन.

en: Unknown error.
hne: अग्यात गलती.

en: There was a negotiation error: %1
hne: वहाँ एक निगोसिएसन गलती होइस: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
hne: टीएलएस हावेन्डसेक चालू करे के निवेदन ल सर्वर ह नकार दिस.

en: Failed to establish a secure connection.
hne: सुरक्छित कनेक्सन बनाए मं असफल.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
hne: उहाँ एक ट्रांसपोर्ट लेयर सुरक्छा गलती होइस: %1

en: Login failed with unknown reason.
hne: अग्यात कारन के साथ लागिन असफल.

en: No appropriate authentication mechanism available.
hne: कोई समुचित प्राधिकरन मेकेनिज्म नइ मिलत.

en: Bad SASL authentication protocol.
hne: खराब एसएएसएल प्रमानीकरन प्रोटोकाल.

en: Server failed mutual authentication.
hne: सर्वर म्युचुअल प्रमानीकरन असफल.

en: Encryption is required but not present.
hne: एनक्रिप्सन जरूरी हावे, फेर ये वाले नइ मिलत हे.

en: Invalid user ID.
hne: अवैध कमइया आईडी.

en: Invalid mechanism.
hne: अवैध मेकेनिज्म.

en: Invalid realm.
hne: अवैध रीयल्म.

en: Mechanism too weak.
hne: मेकेनिज्म बहुत कमजोर हावे.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
hne: गलत क्रेडेन्सियल दे गिस. (अपन कमइया आईडी अउ पासवर्ड जांचव)

en: Temporary failure, please try again later.
hne: अस्थाई असफलता, किरपा करके, थोड़ी देर बाद फिर कोसिस करव.

en: There was an error authenticating with the server: %1
hne: सर्वर: %1 के साथ प्रामानिकरन मं गलती होइस

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
hne: ट्रांसपोर्ट लेयर सुरक्छा (टीएलएस) समस्या.

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
hne: सरल प्रामानीकरन अउ सुरक्छा स्तर (एसएएसएल) समस्या.

en: There was an error in the security layer: %1
hne: उहाँ सुरक्छा स्तर मं गलती होइस: %1

en: No permission to bind the resource.
hne: रिसोर्स्स बाइन्ड करे बर कोनो अनुमति नइ.

en: The resource is already in use.
hne: रिसोर्स्स पहिली से ही उपयोग मं हावे.

en: Could not bind a resource: %1
hne: रिसोर्स्स: %1 बाइंड नइ कर सके

en: Connection problem with Jabber server %1
hne: जैबर सर्वर %1 से कनेक्सन मं गलती

en: Notification
hne: जानकारी

en: Keep
hne: रखव

en: A password is required to join the room %1.
hne: कमरा %1 मं सामिल होए बर पासवर्ड जरूरी हावे.

en: Provide your nickname
hne: अपन उपनाम भरव

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
hne: %1 मं सामिल नइ हो सकव, आप मन ल ओ चैनल से प्रतिबंधित कर दे गे हे.

en: Jabber Group Chat
hne: जैबर समूह गपसप

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
hne: आप मन कमरा %1 मं सामिल नइ हो सकव, काबर कि उहाँ कमइया के संख्या पूरा भर गे हे

en: No reason given by the server
hne: सर्वर से  दे गे कारन

en: Jabber Account Unregistration
hne: जैबर ख़ाता रजिस्ट्रेसन हटाव

en: You cannot see each others' status.
hne: आप एक दुसरा के स्थिति ल देख नइ सकहू.

en: You can see each others' status.
hne: आप एक दुसरा के स्थिति ल देख सकथो .

en: Client
hne: क्लायंट

en: Timestamp
hne: समय-चिनहा

en: Message
hne: संदेस

en: Groupchat bookmark
hne: समूह गपसप निसानी

en: Authorization
hne: अनुमोदन

en: (Re)send Authorization To
hne: अनुमोदन ए मन ल (फिर से ) भेजव

en: (Re)request Authorization From
hne: अनुमोदन फारम निवेदन

en: Remove Authorization From
hne: से अनुमोदन हटाव

en: Set Availability
hne: मिलत सेट करव

en: Online
hne: आनलाइन हे

en: Free to Chat
hne: गपसप बर फ्री

en: Away
hne: दूर

en: Extended Away
hne: विस्तारित दूर

en: Do Not Disturb
hne: विध्न नइ डालव

en: Invisible
hne: अदृस्य

en: Select Resource
hne: रिसोर्स चुनव

en: Automatic (best/default resource)
hne: स्वचलित (सबले बढ़िया/डिफाल्ट रिसोर्स)

en: Voice call
hne: अवाज काल

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
hne: कान्फ्रेंस मं निमंत्रित करे गे - जैबर प्लगइन

en: Message has been displayed
hne: संदेस प्रदर्सित कर दे गे हे

en: Message has been delivered
hne: संदेस प्रेसित कर दे गिस

en: Message stored on the server, contact offline
hne: सर्वर मं संदेस भरे हे, आफलाइन सम्पर्क करव

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
hne: आप मन के संदेस भेजे नइ जा सकिस: "%1", कारन: "%2"

en: Kopete File Transfer
hne: के-ओप्टी फाइल स्थांतरन

en: Jabber Resource Selector
hne: जैबर रिसोर्स्स चयनक

en: Change nickname
hne: उपनाम बदलव

en: Change nickname - Jabber Plugin
hne: उपनाम बदलव - जैबर प्लगइन

en: Choose Account
hne: खाता चुनव

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
hne: का आप मन '%1' ल अपन सम्पर्क सूची मं जोड़ना चाहू?

en: Add
hne: जोड़व

en: Do Not Add
hne: जोड़व नइ

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
hne: का आप मन '%1' ल अपन सम्पर्क सूची से मिटाना चाहथो ?

en: Remove
hne: हटाव

en: Do Not Remove
hne: नइ मेटाव

en: Please enter your nickname for the room %1
hne: कमरा %1 बर किरपा करके, अपन उपनाम भरव

en: You have been invited to %1
hne: आप मन ल %1 मं बलाए गे हे

en: Play over Jabber
hne: जैबर मं खेलव

en: Play KsirK over the Jabber Network
hne: जैबर नेटवर्क मं केसिर्क खेलव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNewSocketGame)
en: New Standard TCP/IP Network Game
hne: नवा मानक टीसीपी/आईपी नेटवर्क खेल

en: Create a new standard TCP/IP network game
hne: नवा मानक टीसीपी/आईपी नेटवर्क खेल बनाव

en: Join a Standard TCP/IP Network Game
hne: मानक टीसीपी/आईपी नेटवर्क खेल मं सामिल हों

en: Join a standard TCP/IP network game
hne: मानक टीसीपी/आईपी नेटवर्क खेल मं सामिल हों

en: Display the Current Player's Goal
hne: अभी हाल के खिलाड़ी गोल दिखाव

en: Display the current player's goal
hne: अभी हाल के खिलाड़ी गोल दिखाव

en: Contextual Help
hne: कान्टेक्स्चुअल मदद

en: Lets the next player play
hne: अगला खिलाड़ी ल खेलन देव

en: Finish moves
hne: चाल खतम

en: %1, you are defeated! Bye, bye...
hne: %1, आप मन हार गेव! राम राम...

en: Before you quit, do you want to save your game?
hne: बाहिर जाय से पहिली, का आप मन ए खेल ल सहेजना चाहू?

en: Defend 1
hne: बचाव १

en: Defend 2
hne: बचाव २

en: Defend-Auto
hne: अपने अपन बचाव

en: There is no country here!
hne: वहां कोनो देस नइ हे!

en: You must distribute
    all your armies
hne: आप मन के अपन सब्बो
    सेनाओं ल वितरित करना होही

en: KsirK
hne: केसिर्क

en: Battle ongoing.
hne: लड़ाई जारी हे.

en: %1, it is up to you.
hne: %1, ए अब आप मन के ऊपर हे.

en: <b>KsirK quick Introduction</b>
hne: <b>केसिर्क परिचय</b>

en: Don't show messages anymore
hne: संदेस अब नइ देखाव

en: Saving canceled
hne: सहेजना खारिज

en: Game saved to %1
hne: खेल %1 मं सहेजिस

en: <b>Nationality:</b>
hne: <b>रास्ट्रीयता:</b>

en: <b>Continent:</b> %1
hne: <b>महाद्वीप:</b> %1

en: <b>Country:</b> %1
hne: <b>देस:</b> %1

en: <b>Owner:</b> %1
hne: <b>मालिक:</b> %1

en: <b><u>Country details</u></b>
hne: <b><u>देस विवरन</u></b>

en: <i>Fighting in progress...</i>
hne: <i>लड़ाई मं प्रगति जारी हे...</i>

en: Stop Auto-Attack
hne: अपने अपन हमला बन्द करव

en: Stop Auto-Defense
hne: अपने अपन सुरक्षा बन्द करव

en: Valid
hne: वैध

en: Recycle
hne: रीसायकल

en: Done
hne: पूरा

en: <b>Armies:</b> %1
hne: <b>सेना:</b> %1

en: <font color="red">lost armies: %1</font>
hne: <font color="red">सेना हार गिस: %1</font>

en: <font color="blue">lost armies: %1</font>
hne: <font color="blue">सेना हार गिस: %1</font>

en: Preferences
hne: प्राथमिकता

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
hne: ग्राफिकल थीम जऊन ल परयोग करना हे.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
hne: खेल (&G)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
hne: सेटिंग (&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
hne: मदद (&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: Robin Doer
hne: राबिन दोएर

en: Albert Astals Cid
hne: अलबर्ट एस्टल्स सिड

en: Michal Golunski (Polish translation)
hne: माइकल गोलुंस्की (पोलिस अनुवाद)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lTitle)
en: <h1>KsirK</h1>
hne: <h1>केसिर्क</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNewGame)
en: New Local Game
hne: नवा लोकल खेल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit)
en: Quit
hne: बाहिर जाव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KsirkPreferencesWidget)
en: KsirK Preferences
hne: केसिर्क प्राथमिकता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soundEnabled)
en: Sound enabled
hne: अवाज सक्छम हे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_helpEnabled)
en: Show help
hne: मदद देखाव

en: Current player is: %1
hne: अभी हाल के खिलाड़ी हे: %1

en: Skin file parsing error
hne: स्किन फाइल पारसिंग गलती

en: KsirK - Error
hne: केसिर्क - गलती

en: Error - Unknown skin int data:
hne: गलती - अग्यात स्किन इंट डाटा:

en: Error - Unknown skin string data:
hne: गलती - अग्यात स्किन स्ट्रिंग डाटा:
