ksirk - en to ia translation catalogue (72 entries)

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Belgium
ia: Belgica

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Brazil
ia: Brasil

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Egypt
ia: Egypto

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 129 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: Europe
ia: Europa

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 130 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 134 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: France
ia: Francia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 202 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Italy
ia: Italia

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 206 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 209 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Japan
ia: Japon

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 258 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New South Wales
ia: Nove Galles del Sud

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 268 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New Zealand
ia: Nove Zelanda

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 288 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 300 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: North America
ia: Nord America

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 398 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: South Africa
ia: Africa del Sud

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 408 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 420 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: South America
ia: Sud America

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 413 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 417 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 425 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: United Kingdom
ia: Regno Unite

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 427 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: United States
ia: Statos Unite de America

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575
en: England
ia: Anglaterra

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567
en: Middle East
ia: Medie Oriente

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 574
en: Legacy
ia: Hereditage

[ctx: @action]
en: Next Player
ia: Proxime Jocator

[ctx: @action]
en: Details
ia: Detalios

[ctx: @action]
en: Goal
ia: Scopo

[ctx: @title:window]
en: Moving
ia: Mover

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network Configuration
ia: Configuration de rete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Host:
ia: Hospite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port:
ia: Porto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Skin:
ia: Skin (apparentia):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
ia: Cancella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next
ia: Proxime

[ctx: @title:window]
en: Fatal Error
ia: Error Fatal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Players
ia: Jocatores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Name
ia: Nomine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Nationality
ia: Nationalitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Computer
ia: Computator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Network
ia: Rete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previousButton)
en: Previous
ia: Precedente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Start
ia: Initia

en: Yes
ia: Si

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Enter your password:
ia: Entra tu contrasigno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGameButton)
en: New Game
ia: Nove Joco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do Nothing
ia: Nihil Facer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exitButton)
en: Exit
ia: Exi

[ctx: @title:window]
en: Network Configuration
ia: Configuration de rete

[ctx: @title:window]
en: New Game Confirmation
ia: Confirmation de Nove Joco

[ctx: @info Forged player name]
en: Player%1
ia: Jocator%1

[ctx: @action:button]
en: New Game
ia: Nove Joco

[ctx: @action:button]
en: Exit
ia: Exi

[ctx: @action:button]
en: Do Nothing
ia: Nihil Facer

[ctx: @title:window]
en: Lost Connection to Client
ia: Connexion Perdite a Cliente

[ctx: @title:window]
en: Invalid Password
ia: Contrasigno invalide

[ctx: @title:window]
en: Next Player Confirmation
ia: Confirmation de proxime Jocator

[ctx: @action:button]
en: Next Player
ia: Proxime Jocator

en: No message…
ia: Nulle Message...

[ctx: @action]
en: Contextual Help
ia: Adjuta de contexto

en: %1 won!
ia: %1 vince!

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
ia: Quita Joco

[ctx: @title:window]
en: Load Game
ia: Carga Joco

en: New game confirmation
ia: Confirmation de Nove Joco

[ctx: @title:window]
en: Save Game
ia: Salveguarda  Joco

en: <b>Nationality:</b>
ia: <b>Nationalitate:</b>

en: <b>Country:</b> %1
ia: <b>Pais:</b> %1

en: <b>Owner:</b> %1
ia: <b>Proprietario:</b> %1

[ctx: @action:button]
en: Valid
ia: Valide

[ctx: @action:button]
en: Done
ia: Facite

[ctx: @title:tab]
en: Preferences
ia: Preferentias

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
ia: Le thema graohic essera usate.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ia: &Joco

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ia: Preferentia&s

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ia: Ad&juta

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

en: Current maintainer
ia: Mantenitor Currente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbLoad)
en: Load…
ia: Carga...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit)
en: Quit
ia: Quita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_helpEnabled)
en: Show help
ia: Monstra adjuta
