ksirk - en to ja translation catalogue (88 entries)

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 1 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Africa
ja: アフリカ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop l
en: Alaska
ja: アラスカ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Alberta
ja: アルバータ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Algeria
ja: アルジェリア

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Arabia
ja: アラビア

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Asia
ja: アジア

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Belgium
ja: ベルギー

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Brazil
ja: ブラジル

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Chile
ja: チリ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: China
ja: 中国

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Colombia
ja: コロンビア

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Eastern US
ja: アメリカ東部

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Egypt
ja: エジプト

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 129 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: Europe
ja: ヨーロッパ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 130 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 134 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: France
ja: フランス

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 142 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 145 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 145 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Gabon
ja: ガボン

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 162 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: India
ja: インド

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 172 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Indonesia
ja: インドネシア

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 182 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 185 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 185 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Iran
ja: イラン

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 202 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Italy
ja: イタリア

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 206 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 209 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Japan
ja: 日本

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 218 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 220 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 220 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Kazakstan
ja: カザフスタン

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 228 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Madagascar
ja: マダガスカル

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 238 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mexico
ja: メキシコ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 248 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mongolia
ja: モンゴル

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 268 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New Zealand
ja: ニュージーランド

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 278 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 290 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 290 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Niger
ja: ニジェール

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 288 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 300 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: North America
ja: 北アメリカ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 293 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Occidental Australia
ja: オーストラリア西部

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 303 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 315 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 315 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Ontario
ja: オンタリオ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 313 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 325 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 524 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Pacific
ja: 太平洋

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 318 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 330 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 330 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Pakistan
ja: パキスタン

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 338 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 350 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 350 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Paraguay
ja: パラグアイ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 358 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 370 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 370 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Quebec
ja: ケベック

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 368 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Russia
ja: ロシア

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 378 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Scandinavia
ja: スカンジナビア

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 388 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Siberia
ja: シベリア

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 398 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: South Africa
ja: 南アフリカ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 408 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 420 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: South America
ja: 南アメリカ

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 413 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 417 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 425 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: United Kingdom
ja: 英国

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 427 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: United States
ja: アメリカ合衆国

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 431 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 439 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 439 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Vietnam
ja: ベトナム

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 441 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Western US
ja: アメリカ西部

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575
en: England
ja: イングランド

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567
en: Middle East
ja: 中東

en: Next Player
ja: 次のプレイヤー

en: Details
ja: 詳細

en: Goal
ja: ゴール

en: Skin
ja: スキン

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
ja: パスワード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectbutton)
en: Connect
ja: 接続

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: State:
ja: 状態:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Room JID:
ja: ルーム JID:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Room Password:
ja: ルームのパスワード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, joinroombutton)
en: Join Room
ja: ルームに入る

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startnewgamebutton)
en: Start a New Game
ja: 新しいゲームを始める

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, joingamebutton)
en: Join Selected Game
ja: 選択したゲームに参加する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelbutton)
en: Cancel
ja: キャンセル

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network Configuration
ja: ネットワークの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Host:
ja: ホスト:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port:
ja: ポート:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total number of players:
ja: プレイヤーの数:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Skin:
ja: スキン:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, goalGroup)
en: Goal Type
ja: ゴールタイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, skinNameLabel)
en: skin name
ja: スキン名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Goal type:
ja: ゴールタイプ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Name
ja: 名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Nationality
ja: 国籍

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Computer
ja: コンピュータ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Network
ja: ネットワーク

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Start
ja: スタート

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGameButton)
en: New Game
ja: 新しいゲーム

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do Nothing
ja: 何もしない

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exitButton)
en: Exit
ja: 終了

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exitButton)
en: Quit KsirK
ja: KsirK を終了する

en: KsirK - Network configuration
ja: KsirK - ネットワークの設定

en: New game confirmation
ja: 新しいゲームの設定

en: KsirK - Error!
ja: KsirK - エラー!

en: KsirK - Invalid password!
ja: KsirK - 不正なパスワード!

en: Error!
ja: エラー!

en: Jabber Error
ja: Jabber エラー

en: Jabber SSL Error
ja: Jabber SSL エラー

en: The certificate is invalid.
ja: 不正な証明書です。

en: The signature is invalid.
ja: 不正な署名です。

en: The stream timed out.
ja: ストリームがタイムアウトしました。

en: Host not found.
ja: ホストが見つかりません。
