ksirk - en to sv translation catalogue (465 entries)

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 1 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Africa
sv: Afrika

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Algeria
sv: Algeriet

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 36 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Arabia
sv: Arabien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Asia
sv: Asien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Belgium
sv: Belgien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Brazil
sv: Brasilien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: China
sv: Kina

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 105 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Eastern US
sv: Östra Förenta Staterna

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Egypt
sv: Egypten

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 129 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: Europe
sv: Europa

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 130 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 134 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: France
sv: Frankrike

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 152 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 155 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Groenland
sv: Grönland

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 162 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: India
sv: Indien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 172 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Indonesia
sv: Indonesien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 202 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Italy
sv: Italien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 228 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Madagascar
sv: Madagaskar

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 248 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mongolia
sv: Mongoliet

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 258 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New South Wales
sv: Nya sydwales

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 268 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 288 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 300 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: North America
sv: Nordamerika

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 293 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 305 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Occidental Australia
sv: Västra Australien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 313 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 325 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 524 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Pacific
sv: Stilla havet

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 328 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 340 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 340 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Papouasie
sv: Papua

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 348 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 360 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Prussia
sv: Preussen

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 368 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Russia
sv: Ryssland

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 378 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 390 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Scandinavia
sv: Skandinavien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 388 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Siberia
sv: Siberien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 398 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: South Africa
sv: Sydafrika

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 408 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 420 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: South America
sv: Sydamerika

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 413 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 417 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 425 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: United Kingdom
sv: Storbritannien

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 427 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: United States
sv: Förenta staterna

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 441 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 449 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Western US
sv: Västra Förenta Staterna

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 451 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 459 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 459 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Zair
sv: Zaïre

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 504 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 512 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 512
en: %1, you'll have to conquer %2 countries and place %3 armies in each one.
sv: %1, du måste erövra %2 länder och placera ut %3 arméer i vart och ett.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 510 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 518 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 518
en: %1, you'll have to conquer %2 countries.
sv: %1, du måste erövra %2 länder.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 517 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 525 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 525
en: %1, you'll have to conquer %2, %3 and another continent at your choice.
sv: %1, du måste erövra %2, %3 och en annan kontinent som du väljer själv.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 522 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 527 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 532 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 537 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 542 i18n: file skins/static/Data/world.
en: %1, you'll have to conquer %2 and %3.
sv: %1, du måste erövra %2 och %3.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 546 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 554 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 554
en: %1, you'll have to eliminate %2. If it is eliminated by another player, you'll have to conquer %3 countries.
sv: %1, du måste eliminera %2. Om det elimineras av en annan spelare, måste du erövra %3 länder.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 560
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities
    randomly chosen and proposes various interesting goals
sv: Skalet visar en värld som ser ut som den verkliga med vissa nationaliteter
    slumpmässigt valda, och föreslår diverse intressanta mål.

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 566
en: Earth-like
sv: Jordliknande

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567
en: Middle East
sv: Mellanöstern

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 568
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities
    randomly chosen and proposes various interesting goals.
    It features non-animated sprites
sv: Skalet visar en värld som ser ut som den verkliga med vissa nationaliteter
    slumpmässigt valda, och föreslår diverse intressanta mål.
    Det innehåller figurer som inte är animerade.

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 574
en: Less animated Earth-like
sv: Mindre animerat jordliknande

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 568
en: This skin shows a world that looks like the real one with some nationalities randomly chosen and proposes various interesting goals.
    It looks like KsirK before vector graphics.
sv: Skalet visar en värld som ser ut som den verkliga med vissa nationaliteter
    slumpmässigt valda, och föreslår diverse intressanta mål.
    Det ser ut som Ksirk innan vektorgrafik.

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 574
en: Legacy
sv: Gammalt

en: Next Player
sv: Nästa spelare

en: Details
sv: Detaljer

en: Goal
sv: Mål

en: Enable Arena
sv: Aktivera arena

en: Attack 1
sv: Anfall 1

en: Attack 2
sv: Anfall 2

en: Attack 3
sv: Anfall 3

en: Auto attack
sv: Anfall automatiskt

en: Move 1
sv: Flytta 1

en: Move 5
sv: Flytta 5

en: Move 10
sv: Flytta 10

en: Disable Arena
sv: Inaktivera arena

en: You are invading <font color="blue">%1</font> with <font color="red">%2</font>!
sv: Du invaderar <font color="blue">%1</font> med <font color="red">%2</font>.

en: <br><i>Choose the number of invading armies.</i>
sv: <br><i>Välj antal arméer att invadera med.</i>

[ctx: @title:window]
en: Moving
sv: Flyttar

en: You are moving armies from <font color="red">%1</font> to <font color="blue">%2</font>!
sv: Du flyttar arméer från <font color="red">%1</font> till <font color="blue">%2</font>.

en: <br><i>Choose the number of armies to move.</i>
sv: <br><i>Välj antal arméer att flytta.</i>

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Skin
sv: Skal

en: Nb players
sv: Antal spelare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Connection to the Jabber Network
sv: Anslutning till Jabber-nätverk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Jabber ID:
sv: Jabber-id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectbutton)
en: Connect
sv: Anslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: State:
sv: Tillstånd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Joining a KsirK Jabber Chatroom
sv: Gå med i ett Ksirk Jabber chattrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Room JID:
sv: Rummets J-Id:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Nickname:
sv: Smeknamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Room Password:
sv: Rummets lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, joinroombutton)
en: Join Room
sv: Gå med i rum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Games in the Room
sv: Spel i rummet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startnewgamebutton)
en: Start a New Game
sv: Starta ett nytt spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, joingamebutton)
en: Join Selected Game
sv: Gå med i valt spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadsavedgamebutton)
en: Load a Saved Game...
sv: Läs in ett sparat spel...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <b>Note:</b> Playing over the Jabber network is an experimental feature in KsirK.<br/>Particularly, the distribution of armies at game beginning is very slow (expect something like one minute).
sv: <b>Observera:</b> Att spela via Jabber-nätverket är en experimentell funktion i Ksirk.<br/>I synnerhet är fördelningen av arméer vid spelets början mycket långsam (förvänta dig något i stil med en minut).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelbutton)
en: Cancel
sv: Avbryt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, JoinGameDialog)
en: Join Network Game Configuration
sv: Inställning av deltagande i nätverksspel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network Configuration
sv: Nätverksinställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Host:
sv: Värddator:

en: Name already in use. Please choose another one.
sv: Namnet används redan. Välj ett annat.

en: Empty name. Please choose another one.
sv: Tomt namn. Välj ett annat.

en: Player Number %1, please type in your name and choose your nation:
sv: Spelare nummer %1, skriv in ditt namn och välj nationalitet:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameDialog)
en: KsirK - New game properties
sv: Ksirk - Egenskaper för nytt spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Total number of players:
sv: Totalt antal spelare:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, playersNumberEntry)
en: Spin this to choose the number of players.
sv: Ändra den här för att välja antal spelare.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, playersNumberEntry)
en: A spin box to choose the number of players
sv: En nummerruta för att välja antal spelare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, localPlayersNumberLabel)
en: Number of local players:
sv: Antal lokala spelare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tcpPortLabel)
en: TCP port on which to offer connections:
sv: TCP-port där anslutningar ska erbjudas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Skin:
sv: Skal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, skinCombo)
en: Choose the skin (map, nationalities, etc.) to use for this game.
sv: Välj skalet (karta, nationaliteter, etc.) att använda i det här spelet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, skinCombo)
en: A combo listing all the available skins.
sv: En kombinationsruta som listar alla tillgängliga skal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ghnsbutton)
en: Download New Skins...
sv: Ladda ner nya skal...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, goalGroup)
en: Goal Type
sv: Måltyp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioWorld)
en: Choose this for players to have to conquer all the world to win.
sv: Markera det här för att spelare ska behöva erövra hela världen för att vinna.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioWorld)
en: In this mode, a player will have to conquer all the world to win.
sv: I det här läget måste en spelare erövra hela världen för att vinna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioWorld)
en: World con&quest
sv: &Erövra världen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, radioGoal)
en: Choose this to have a goal assigned to each player.
sv: Markera det här för varje spelare ska tilldelas ett mål.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, radioGoal)
en: In this mode, a goal will be assigned to each player, which he will have to reach in order to win.
sv: I det här läget tilldelas varje spelare ett mål, som måste uppnås för att vinna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioGoal)
en: Reach a goa&l
sv: Nå ett &mål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next >>
sv: Nästa >>

en: Skins directory not found - Verify your installation
    Program cannot continue
sv: Skalkatalog hittades inte: Kontrollera installationen.
    Programmet kan inte fortsätta.

en: Fatal Error!
sv: Allvarligt fel.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameSummary) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: New Game Summary
sv: Ny spelsammanfattning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, skinNameLabel)
en: skin name
sv: skalnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Players
sv: Spelare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Goal type:
sv: Måltyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, goalTypeLabel)
en: goal type
sv: måltyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Name
sv: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Nationality
sv: Nationalitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Computer
sv: Dator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Network
sv: Nätverk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previousButton)
en: << Previous
sv: << Föregående

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Start
sv: Starta

en: Reach a goal
sv: Nå ett mål

en: World conquest
sv: Erövra världen

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QPlayerSetupWidget) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, TcpConnectWidget)
en: Player Setup
sv: Spelarinställning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Player number %1, please enter your name and choose your nation:
sv: Spelare nummer %1, ange ditt namn och välj nationalitet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, nationCombo) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, waitedPlayersCombo)
en: Choose your nation
sv: Välj din nationalitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, nationCombo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, waitedPlayersCombo)
en: A combo box that lists currently available nations.
    Choose one of them. It will be your nation during the game
sv: En kombinationsruta som listar alla nationer som för närvarande är tillgängliga.
    Välj en av dem. Den kommer att ange din nationalitet i spelet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Enter your password:
sv: Ange ditt lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, isComputerCheckBox)
en: Pla&yer is computer
sv: S&pelaren är datorn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, QWaitedPlayerSetupDialog)
en: Saved Player Selection
sv: Val av sparad spelare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Please select your saved player:
sv: Välj sparad spelare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PushButton1)
en: OK
sv: Ok

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, RestartOrExitDialog)
en: New Game or Exit
sv: Nytt spel eller avsluta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGameButton)
en: New Game
sv: Nytt spel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newGameButton)
en: Starts a new game
sv: Startar ett nytt spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do Nothing
sv: Gör ingenting

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do nothing. Game buttons will be available
sv: Gör ingenting. Spelknappar kommer att vara tillgängliga.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exitButton)
en: Exit
sv: Avsluta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, exitButton)
en: Quit KsirK
sv: Avsluta Ksirk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, messageLabel)
en: %1 won! Do you want to play again?
sv: %1 vann! Vill du spela igen?

en: Error - No receiving country selected while computer player %2 had still 1 army to place. This is bug probably #2232 at www.gna.org. | Error - No receiving country selected while computer player %2 had still %1 armies to place. This is bug probably #2232 at www.gna.org.
sv[0]: Fel: Inget mottagarland valt medan datorspelaren %2 fortfarande hade 1 armé att placera ut. Det är troligen felrapport nummer 2232 på www.gna.orig.
sv[1]: Fel: Inget mottagarland valt medan datorspelaren %2 fortfarande hade %1 arméer att placera ut. Det är troligen felrapport nummer 2232 på www.gna.orig.

en: Fatal Error
sv: Allvarligt fel

en: KsirK - Network configuration
sv: Ksirk - Nätverksinställning

en: Please type in the port number on which to offer connections:
sv: Skriv in portnumret där anslutningar ska erbjudas:

en: Do you really want to end your current game and join another?
sv: Vill du verkligen avsluta nuvarande spel och gå med i ett annat?

en: New game confirmation
sv: Bekräfta nytt spel

[ctx: @action:button]
en: Join New Game
sv: Gå med i nytt spel

en: %1 (%2) joined game ; waiting for %3 players to connect
sv: %1 (%2) gick med i spelet: väntar på att %3 spelare ska ansluta

en: Please choose another name
sv: Välj ett annat namn

en: KsirK - Name already used!
sv: Ksirk - Namnet används redan.

en: Player number %1, what's your name?
sv: Spelare nummer %1, vad heter du?

en: Error - Player %1, you have to choose a name.
sv: Fel: Spelare %1, du måste välja ett namn.

[ctx: @info Forged player name]
en: Player%1
sv: Spelare %1

en: Please choose another nation
sv: Välj en annan nation

en: KsirK - Nation already used!
sv: Ksirk - Nationen används redan.

en: KsirK - Lost connection to server!
    What do you want to do?
sv: Ksirk - Förlorade anslutning till servern.
    Vad vill du göra?

en: Starting a new game or exit.
sv: Starta ett nytt spel eller avsluta.

en: Do nothing
sv: Gör ingenting

en: Lost connection to a client.
    For the moment, you can only save the game and start a new one or quit.
    This will be improved in a future version.
sv: Förlorade kontakt med en klient.
    För närvarande kan du bara spara spelet och starta ett nytt, eller avsluta.
    Det kommer att förbättras i framtida versioner.

en: KsirK - Lost connection to client!
sv: Ksirk - Förlorade kontakt med klient.

en: Do want to save your game?
sv: Vill du spara spelet?

en: %1: %2 armies to place
sv: %1: %2 arméer att placera

en: Now, place your armies in your countries<br>by clicking in the target countries.
sv: Placera nu ut dina arméer i dina länder<br>genom att klicka på länderna.

en: %1, your goal will be displayed. Please<br>make sure that no other player can see it!
sv: %1, ditt mål kommer att visas.<br>Försäkra dig om att inga andra spelare kan se det.

en: KsirK - Displaying Goal
sv: Ksirk - Visar mål

en: %1 chooses its defense
sv: %1 väljer försvar

en: %1 choose to end recycling; there are now %2 players who want so
sv: %1 väljer att sluta omfördelning. Det finns nu %2 spelare som vill det

en: Problem : no one destroyed
sv: Problem: Ingen förstörd

en: KsirK - Error!
sv: Ksirk - Fel.

en: You entered an invalid password.
    Please try again.
sv: Du skrev in ett ogiltigt lösenord.
    Försök igen.

en: KsirK - Invalid password!
sv: Ksirk - Ogiltigt lösenord.

en: %1, you have not played anything this turn.
    Do you really want to lose your turn?
sv: %1, du har inte gjort någonting den här omgången.
    Vill du verkligen förlora din tur?

en: Really Next Player?
sv: Verkligen gå till nästa spelare?

[ctx: @action:button]
en: Next Player
sv: Nästa spelare

en: You must conquer the World!
sv: Du måste erövra världen!

en: %1 (already dead)
sv: %1 (redan död)

en: Error: no player to destroy
sv: Fel: Ingen spelare att förstöra

en: <br>%1 is still alive...
sv: <br>%1 lever fortfarande...

en: <br>%2, you still have 1 country to conquer... | <br>%2, you still have %1 countries to conquer...
sv[0]: <br>%2, du har fortfarande 1 land att erövra...
sv[1]: <br>%2, du har fortfarande %1 länder att erövra...

en: <br>Your goal is reached: %2 is dead and you possess %1 country. | <br>Your goal is reached: %2 is dead and you possess %1 countries.
sv[0]: <br>Målet är uppnått: %2 är döda och du innehar %1 land.
sv[1]: <br>Målet är uppnått: %2 är döda och du innehar %1 länder.

en: <br>%2, you have enough countries but you still have to put more than 1 army on %3 of them... | <br>%2, you have enough countries but you still have to put more than %1 armies on %3 of them...
sv[0]: <br>%2, du har tillräckligt med länder, men du måste fortfarande placera mer än 1 armé på %3 av dem...
sv[1]: <br>%2, du har tillräckligt med länder, men du måste fortfarande placera mer än %1 arméer på %3 av dem...

en: <br>%1, you still have to conquer
sv: <br>%1, du måste fortfarande erövra

en: 1 country in %2 | %1 countries in %2
sv[0]: 1 land i %2
sv[1]: %1 länder i %2

en:  and
sv:  och

[ctx: @info An element of the enumeration of the number of countries in the given continent]
en: %1 in %2
sv: %1 i %2

en: KsirK - Goal Display
sv: Ksirk - Visa mål

en: No message...
sv: Inga meddelanden...

en: Pool filename not found
    Program cannot continue
sv: Poolfilnamn hittades inte.
    Programmet kan inte fortsätta.

en: Error!
sv: Fel.

en: Map mask image not found
    Program cannot continue
sv: Maskbild för karta hittades inte.
    Programmet kan inte fortsätta.

en: Cannot move %1 armies from %2 to %3
sv: Kan inte flytta %1 arméer från %2 till %3

en: Moving %1 armies from %2 to %3
sv: Flyttar %1 arméer från %2 till %3

en: Sound roule not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
sv: Ljudet roule hittades inte: Kontrollera installationen.<br>Programmet kan inte fortsätta.

en: Sound cannon not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
sv: Kanonljud hittades inte: Kontrollera installationen<br>Programmet kan inte fortsätta

en: Sound crash not found - Verify your installation
    Program cannot continue
sv: Kraschljud hittades inte: Kontrollera installationen.
    Programmet kan inte fortsätta.

en: Problem: no one destroyed
sv: Problem: Ingen förstörd

en: Bug: who should be 0, 1 or 2.
sv: Programfel: vem ska vara 0, 1 eller 2.

en: Please connect first.
sv: Anslut först.

en: Jabber Error
sv: Jabber-fel

en: SSL support could not be initialized for account %1. This is most likely because the QCA TLS plugin is not installed on your system.
sv: SSL-stöd kunde inte initieras för kontot %1. Det beror troligen på att QCA TLS-insticksprogrammet inte är installerat på systemet.

en: Jabber SSL Error
sv: Jabber SSL-fel

en: The host name does not match the one in the certificate.
sv: Värddatornamnet stämmer inte med det i certifikatet.

en: The certificate is invalid.
sv: Certifikatet är ogiltigt.

en: No certificate was presented.
sv: Inget certifikat överlämnades.

en: The Certificate Authority rejected the certificate.
sv: Certifikatutfärdaren avslog certifikatet.

en: The certificate is not trusted.
sv: Certifikatet är opålitligt.

en: The signature is invalid.
sv: Signaturen är ogiltig.

en: The Certificate Authority is invalid.
sv: Certifikatutfärdaren är ogiltig.

en: Invalid certificate purpose.
sv: Felaktigt certifikatsyfte.

en: The certificate is self-signed.
sv: Certifikatet är självsignerat.

en: The certificate has been revoked.
sv: Certifikatet har återkallats.

en: Maximum certificate chain length was exceeded.
sv: Maximal längd för certifikatkedja överskreds.

en: The certificate has expired.
sv: Certifikatet är utgånget.

en: The Certificate Authority has expired.
sv: Certifikatutfärdaren har gått ut.

en: Validity is unknown.
sv: Giltigheten är okänd.

en: <qt><p>The identity and the certificate of server %1 could not be validated for account %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
sv: <qt><p>Identiteten och certifikatet för servern %1 kunde inte bekräftas för kontot %2:</p><p>%3</p><p>%4</p><p>Vill du fortsätta?</p></qt>

en: <qt><p>The certificate of server %1 could not be validated for account %2: %3</p><p>Do you want to continue?</p></qt>
sv: <qt><p>Certifikat för servern %1 kunde inte bekräftas för kontot %2: %3</p><p>Vill du fortsätta?</p></qt>

en: Jabber Connection Certificate Problem
sv: Problem med Jabber-anslutningens certifikat

en: An encrypted connection with the Jabber server could not be established.
sv: En krypterad anslutning till Jabber-servern kunde inte upprättas.

en: Jabber Connection Error
sv: Jabber anslutningsfel

en: Malformed packet received.
sv: Felaktigt format paket mottaget.

en: There was an unrecoverable error in the protocol.
sv: Ett fel som inte går att återhämta uppstod i protokollet.

en: Generic stream error.
sv: Generellt strömfel.

en: There was a conflict in the information received.
sv: En konflikt uppstod i mottagen information.

en: The stream timed out.
sv: Ström överskred tidsgräns.

en: Internal server error.
sv: Internt serverfel.

en: Stream packet received from an invalid address.
sv: Strömmat paket mottaget från en ogiltig adress.

en: Malformed stream packet received.
sv: Felaktigt format strömmat paket mottaget.

en: Policy violation in the protocol stream.
sv: Brott mot policy i protokollströmmen.

en: Resource constraint.
sv: Resursbegränsning.

en: System shutdown.
sv: Systemet stängs av.

en: Unknown reason.
sv: Okänd orsak.

en: There was an error in the protocol stream: %1
sv: Det uppstod ett fel i protokollströmmen: %1

en: Host not found.
sv: Värddator hittades inte.

en: Address is already in use.
sv: Adressen används redan.

en: Cannot recreate the socket.
sv: Kan inte skapa uttag igen.

en: Cannot bind the socket again.
sv: Kan inte binda uttaget igen.

en: Socket is already connected.
sv: Uttaget redan anslutet.

en: Socket is not connected.
sv: Uttaget inte anslutet.

en: Socket is not bound.
sv: Uttaget inte bundet.

en: Socket has not been created.
sv: Uttaget har inte skapats.

en: The socket operation would block. You should not see this error: please use "Report Bug" from the Help menu.
sv: Uttagsoperationen skulle blockera. Det här felet ska inte synas: använd "Rapportera fel" i hjälpmenyn.

en: Connection refused.
sv: Anslutningen vägrades.

en: Connection timed out.
sv: Tidsgräns för anslutning har gått ut.

en: Connection attempt already in progress.
sv: Anslutningsförsök pågår redan.

en: Network failure.
sv: Nätverksfel.

en: Operation is not supported.
sv: Åtgärden stöds inte.

en: Socket timed out.
sv: Uttaget överskred tidsgräns.

en: There was a connection error: %1
sv: Ett anslutningsfel uppstod: %1

en: Unknown host.
sv: Okänd värddator.

en: Could not connect to a required remote resource.
sv: Kunde inte ansluta till en nödvändig fjärresurs.

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
sv: Det verkar som om omdirigering till en annan server har skett. Detta kan inte hanteras.

en: Unsupported protocol version.
sv: Protokollversion som inte stöds.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: There was a negotiation error: %1
sv: Ett förhandlingsfel uppstod: %1

en: Server rejected our request to start the TLS handshake.
sv: Servern avslog begäran att inleda TLS-handskakning.

en: Failed to establish a secure connection.
sv: Misslyckades upprätta säker förbindelse.

en: There was a Transport Layer Security (TLS) error: %1
sv: Det uppstod ett fel i Transport Layer Security (TLS): %1

en: Login failed with unknown reason.
sv: Inloggning misslyckades utan känd orsak.

en: No appropriate authentication mechanism available.
sv: Ingen passande mekanism för behörighetskontroll tillgänglig.

en: Bad SASL authentication protocol.
sv: Felaktigt SASL-behörighetskontrollprotokoll.

en: Server failed mutual authentication.
sv: Servern misslyckades med ömsesidig behörighetskontroll.

en: Encryption is required but not present.
sv: Kryptering krävs men är inte tillgänglig.

en: Invalid user ID.
sv: Ogiltigt användar-id.

en: Invalid mechanism.
sv: Ogiltig mekanism.

en: Invalid realm.
sv: Ogiltigt område.

en: Mechanism too weak.
sv: Mekanismen är för svag.

en: Wrong credentials supplied. (check your user ID and password)
sv: Fel information angiven (kontrollera användar-id och lösenord).

en: Temporary failure, please try again later.
sv: Tillfälligt fel. Försök igen senare.

en: There was an error authenticating with the server: %1
sv: Ett fel uppstod vid behörighetskontroll hos servern. %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
sv: Problem med Transport Layer Security (TLS).

en: Simple Authentication and Security Layer (SASL) problem.
sv: Problem med Simple Authentication and Security Layer (SASL).

en: There was an error in the security layer: %1
sv: Det uppstod ett fel i säkerhetslagret: %1

en: No permission to bind the resource.
sv: Ingen rättighet att knyta resursen.

en: The resource is already in use.
sv: Resursen används redan.

en: Could not bind a resource: %1
sv: Kunde inte knyta en resurs: %1

en: Connection problem with Jabber server %1
sv: Fel vid anslutning till Jabber-servern %1

en: The Jabber user %1 removed %2's subscription to him/her. This account will no longer be able to view his/her online/offline status. Do you want to delete the contact?
sv: Jabber-användaren %1 tog bort prenumeration för %2 till honom eller henne. Kontot kommer inte längre att kunna se hans eller hennes anslutningsstatus. Vill du ta bort kontakten?

en: Notification
sv: Underrättelse

en: Keep
sv: Behåll

en: A password is required to join the room %1.
sv: Ett lösenord krävs för att gå med i rummet %1.

en: Error trying to join %1: nickname %2 is already in use
sv: Fel vid försök att gå med i %1: smeknamnet %2 används redan

en: Provide your nickname
sv: Tillhandahåll ditt smeknamn

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
sv: Du kan inte gå med i rummet %1 eftersom du har blivit förbjuden

en: Jabber Group Chat
sv: Jabber-gruppchatt

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
sv: Du kan inte gå med i rummet %1 eftersom maximalt antal användare har uppnåtts

en: No reason given by the server
sv: Ingen anledning angiven av servern

en: There was an error processing your request for groupchat %1. (Reason: %2, Code %3)
sv: Ett fel uppstod vid behandling av din begäran om gruppchatt %1 (orsak: %2, kod: %3)

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
sv: Ett fel uppstod vid försök att ta bort kontot:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
sv: Avregistrering av Jabber-konto

en: You cannot see each others' status.
sv: Ni kan inte se varandras status.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
sv: Du kan se den här kontaktens status, men han eller hon kan inte se din status.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
sv: Den här kontakten kan se din status, men du kan inte se hans eller hennes status.

en: You can see each others' status.
sv: Ni kan se varandras status.

en: Client
sv: Klient

en: Timestamp
sv: Tidstämpel

en: Message
sv: Meddelande

en: Downloading of Jabber contact photo failed.
sv: Nerladdning av Jabber kontaktfoto misslyckades.

en: Groupchat bookmark
sv: Bokmärke för gruppchatt

en: Authorization
sv: Behörighet

en: (Re)send Authorization To
sv: Skicka behörighet (igen) till

en: (Re)request Authorization From
sv: Begär behörighet (igen) från

en: Remove Authorization From
sv: Ta bort behörighet från

en: Set Availability
sv: Ange tillgänglighet

en: Online
sv: Uppkopplad

en: Free to Chat
sv: Ledig för chatt

en: Away
sv: Borta

en: Extended Away
sv: Borta en längre tid

en: Do Not Disturb
sv: Stör ej

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Select Resource
sv: Välj resurs

en: Automatic (best/default resource)
sv: Automatisk (bästa/förvalda resurs)

en: Voice call
sv: Röstsamtal

en: The original message is: <i>" %1 "</i><br />
sv: Det ursprungliga meddelandet är: <i>" %1 "</i><br />

en: <qt><i>%1</i> has invited you to join the conference <b>%2</b><br />%3<br />If you want to accept and join, just <b>enter your nickname</b> and press ok<br />If you want to decline, press cancel</qt>
sv: <qt><i>%1</i> bjöd in dig att delta i konferensen <b>%2</b><br />%3<br />Om du vill acceptera och delta, <b>skriv bara in ditt smeknamn</b> och klicka på Ok.<br />Om du vill neka, klicka på Avbryt.</qt>

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
sv: Inbjudan till konferens - Jabber-insticksprogram

en: Message has been displayed
sv: Meddelande har visats

en: Message has been delivered
sv: Meddelande har levererats

en: Message stored on the server, contact offline
sv: Meddelande lagrat på server, kontakten nerkopplad

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
sv: %1 har avslutat sitt deltagande i chattsessionen.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
sv: Dina meddelanden kunde inte skickas: "%1", orsak "%2"

en: Do you also want to remove user %1's authorization to see your status?
sv: Vill du också ta bort rättigheten för användaren %1 att se din status?

en: Kopete File Transfer
sv: Kopete-filöverföring

en: You have preselected a resource for contact %1, but you still have open chat windows for this contact. The preselected resource will only apply to newly opened chat windows.
sv: Du har valt en resurs för kontakten %1 i förväg, men du har fortfarande öppna chattfönster med kontakten. Den förvalda resursen gäller bara nyöppnade chattfönster.

en: Jabber Resource Selector
sv: Jabber-resursväljare

en: Change nickname
sv: Ändra smeknamn

en: Change nickname - Jabber Plugin
sv: Ändra smeknamn - Jabber-insticksprogram

en: Please enter the new nickname you want to have in the room <i>%1</i>
sv: Ange det nya smeknamnet som du vill ha i rummet <i>%1</i>

en: Choose Account
sv: Välj konto

en: Choose an account to handle the URL %1
sv: Välj ett konto för att hantera webbadressen %1

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
sv: Vill du lägga till "%1" i din kontaktlista?

en: Add
sv: Lägg till

en: Do Not Add
sv: Lägg inte till

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
sv: Vill du ta bort '%1' från din kontaktlista?

en: Remove
sv: Ta bort

en: Do Not Remove
sv: Ta inte bort

en: Please enter your nickname for the room %1
sv: Ange ditt smeknamn för rummet %1

en: You have been invited to %1
sv: Du har blivit inbjuden till %1

en: Cannot load icon<br>Program cannot continue
sv: Kan inte ladda ikon.<br>Programmet kan inte fortsätta.

en: Cannot load button image %1<br>Program cannot continue
sv: Kan inte ladda knappbild %1.<br>Programmet kan inte fortsätta.

en: Play over Jabber
sv: Spela via Jabber

en: Play KsirK over the Jabber Network
sv: Spela Ksirk via Jabber-nätverket

en: Allow to connect to a KsirK Jabber Multi User Gaming Room to create new games or to join present games
sv: Tillåt anslutning till ett Ksirk Jabber spelrum för flera användare för att skapa nya spel eller gå med i befintliga spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNewSocketGame)
en: New Standard TCP/IP Network Game
sv: Nytt vanligt TCP/IP nätverksspel

en: New TCP/IP
sv: Nytt TCP/IP

en: Create a new standard TCP/IP network game
sv: Skapa ett nytt vanligt TCP/IP nätverksspel

en: Join a Standard TCP/IP Network Game
sv: Gå med i vanligt TCP/IP nätverksspel

en: Join TCP/IP
sv: Gå med i TCP/IP

en: Join a standard TCP/IP network game
sv: Gå med i ett vanligt TCP/IP nätverksspel

en: Display the Current Player's Goal
sv: Visa den nuvarande spelarens mål

en: Display the current player's goal
sv: Visa den nuvarande spelarens mål

en: Contextual Help
sv: Sammanhangsberoende hjälp

en: Lets the next player play
sv: Låter nästa spelare spela

en: Finish moves
sv: Avsluta förflyttningar

en: Finish moving the current sprites
sv: Avsluta förflyttningar av aktuella figurer

en: World definition file not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
sv: Världsdefinitionsfilen hittades inte: kontrollera installationen<br>Programmet kan inte fortsätta

en: <font color="red">%1 conquered %2 from %3</font>
sv: <font color="red">%1 erövrade %2 från %3</font>

en: %1, you are defeated! Bye, bye...
sv: %1, du har blivit besegrad. Hej då ...

en: %1: it is up to you again
sv: %1, du bestämmer igen.

en: %1 won!
sv: %1 vann!

en: <big><b>%1</b>, you won!</big>
sv: <big><b>%1</b>, du vann!</big>

en: <br>Winner's goal was stated like this:<br><i>%1</i><br><br>Do you want to play again?
sv: <br>Vinnarens mål lydde så här:<br><i>%1</i><br><br>Vill du spela igen?

en: <br>You conquered all the world!
sv: <br>Du erövrade hela världen!

en: <br>He conquered all the world!
sv: <br>Han erövrade hela världen!

en: Do you want to quit the game?
sv: Vill du avsluta spelet?

[ctx: @action:button]
en: Quit Game
sv: Avsluta spel

en: Before you quit, do you want to save your game?
sv: Vill du spara spelet innan du avslutar?

[ctx: @title:window]
en: KsirK - Load Game
sv: Ksirk - Läs in spel

en: Waiting for the connection of %1 network players.
sv: Väntar på anslutning av %1 nätverksspelare.

en: <font color="red">%2</font> attacks you from <font color="red">%3</font> with 1 army!<br> How do you want to defend <font color="blue">%4</font>? | <font color="red">%2</font> attacks you from <font color="red">%3</font> with %1 armies!<br> How do you want to defend <font color="blue">%4</font>?
sv[0]: <font color="red">%2</font> anfaller dig från <font color="red">%3</font> med 1 armé!<br> Hur vill du försvara <font color="blue">%4</font>?
sv[1]: <font color="red">%2</font> anfaller dig från <font color="red">%3</font> med %1 arméer!<br> Hur vill du försvara <font color="blue">%4</font>?

en: Defend 1
sv: Försvara 1

en: Defend 2
sv: Försvara 2

en: Defend-Auto
sv: Försvara automatiskt

en: Waiting for %1 players to connect
sv: Väntar på anslutning av %1 spelare

en: There is no country here!
sv: Det finns inte något land här.

en: You are not the owner of the first country: %1!
sv: Du äger inte det första landet: %1.

en: You are not the owner of the second country: %1!
sv: Du äger inte det andra landet: %1.

en: You are trying to move armies from %1 to itself!
sv: Du försöker flytta arméer från %1 till sig själv.

en: %1 is not a neighbour of %2!
sv: %1 angränsar inte till %2.

en: Moving armies from %1 to %2.
sv: Flyttar arméer från %1 till %2.

en: You are the owner of the second country: %1!
sv: Du äger det andra landet: %1.

en: Ready to fight!
sv: Redo att kriga!

en: <font color="orange">No country here!</font>
sv: <font color="orange">Det finns inget land här.</font>

en: <font color="orange">You are not the owner of %1!</font>
sv: <font color="orange">Du äger inte %1.</font>

en: <font color="orange">There is only %1 armies in %2!</font>
sv: <font color="orange">Det finns bara %1 arméer i %2.</font>

en: %1, you defend with the only army you have in %2.
sv: %1, du försvarar %2 med dess enda armé.

en: Exchange armies again or continue?
sv: Byt arméer igen eller fortsätt?

en: You must distribute
    all your armies
sv: Du måste fördela
    alla dina arméer

en: KsirK
sv: Ksirk

en: Battle ongoing.
sv: Strid pågår.

en: %1, it is up to you.
sv: %1, du bestämmer.

en: Do you really want to end your current game and start a new one?
sv: Vill du verkligen avsluta nuvarande spel och starta ett nytt?

[ctx: @action:button]
en: Start New Game
sv: Starta nytt spel

en: <b>KsirK quick Introduction</b>
sv: <b>Snabb introduktion till Ksirk</b>

en: Attacks and moves are issued through drag & drop between neighbour countries.
sv: Anfall och förflyttningar sker via drag och släpp mellan grannländer.

en: Start a new game or join a network game with the menu or the toolbar...
sv: Börja ett nytt spel eller gå med i ett nätverksspel via menyn eller verktygsraden ...

en: and then let the system guide you through messages and tooltips appearing on buttons when hovering above them. You can disable bubble help in the options window.
sv: och låt därefter systemet leda dig via meddelanden och verktygstips som visas på knappar när musen hålls över dem. Du kan stänga av tipsbubblorna i inställningsfönstret.

en: Don't show messages anymore
sv: Visa inte meddelanden längre

en: %2 belongs to %3. 1 army. | %2 belongs to %3. %1 armies.
sv[0]: %2 tillhör %3. 1 armé.
sv[1]: %2 tillhör %3. %1 arméer.

en: Cannot save when waiting for a defense.
sv: Kan inte spara medan väntan på försvar pågår.

[ctx: @title:window]
en: KsirK - Save Game
sv: Ksirk - Spara spel

en: Saving canceled
sv: Spara avbrutet

en: Game saved to %1
sv: Spel sparat som %1

en: Only game master can save the game in network playing.
sv: Bara spelmästaren kan spara spelet under nätverksspel.

en: Attack by drag & drop between countries<br>Move armies the same way (last action of a turn).
sv: Anfall genom drag och släpp mellan länder<br>Flytta arméer på samma sätt (sista åtgärden i en omgång).

en: <b>Nationality:</b>
sv: <b>Nationalitet:</b>

en: <b>Continent:</b> %1
sv: <b>Kontinent:</b> %1

en: <b>Country:</b> %1
sv: <b>Land:</b> %1

en: <b>Owner:</b> %1
sv: <b>Ägare:</b> %1

en: <b><u>Country details</u></b>
sv: <b><u>Landsinformation</u></b>

en: <i>Fighting in progress...</i>
sv: <i>Slag pågår...</i>

en: <font color="red">Attack</font> with 1 army.<br> | <font color="red">Attack</font> with %1 armies.<br>
sv[0]: <font color="red">Anfall</font> med 1 armé.<br>
sv[1]: <font color="red">Anfall</font> med %1 arméer.<br>

en: <font color="blue">Defend</font> with 1 army.<br> | <font color="blue">Defend</font> with %1 armies.<br>
sv[0]: <font color="blue">Försvara</font> med 1 armé.<br>
sv[1]: <font color="blue">Försvara</font> med %1 arméer.<br>

en: Stop Auto-Attack
sv: Stoppa automatiskt anfall

en: Stop Auto-Defense
sv: Stoppa automatiskt försvar

en: Valid
sv: Giltig

en: Recycle
sv: Återanvänd

en: Done
sv: Klar

en: %1 army to place | %1 armies to place
sv[0]: %1 armé att placera
sv[1]: %1 arméer att placera

en: <u><b>Change some<br>placements?</b></u>
sv: <u><b>Ändra några <br>placeringar?</b></u>

en: 1 army to place | %1 armies to place
sv[0]: 1 armé att placera
sv[1]: %1 arméer att placera

en: <b>Armies:</b> %1
sv: <b>Arméer:</b> %1

en: <font color="red">lost armies: %1</font>
sv: <font color="red">förlorade arméer: %1</font>

en: <font color="blue">lost armies: %1</font>
sv: <font color="blue">förlorade arméer: %1</font>

en: Preferences
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: label, entry (spritesSpeed), group (General)
en: The sprites speed: slow, normal, quick, immediate
sv: Figurernas hastighet: långsam, normal, snabb, direkt

note: i18n: ectx: label, entry (soundEnabled), group (General)
en: If true, sounds are played; they are not otherwise.
sv: Om sant, spelas ljud. Annars görs inte det.

note: i18n: ectx: label, entry (helpEnabled), group (General)
en: If true, help is displayed; they are not otherwise.
sv: Om sant, visas hjälptexter. Annars visas de inte.

note: i18n: ectx: label, entry (showArmiesNumbers), group (General)
en: If true, the number of armies is displayed on each country.
sv: Om sant, visas antal arméer på varje land.

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
sv: Det grafiska temat att använda.

note: i18n: ectx: label, entry (jabberId), group (General)
en: The last used Jabber Id.
sv: Senast använda Jabber-id.

note: i18n: ectx: label, entry (jabberPassword), group (General)
en: The password of the last used Jabber Id.
sv: Lösenord för senast använda Jabber-id.

note: i18n: ectx: label, entry (roomJid), group (General)
en: The last used Jabber groupchat room.
sv: Senast använda Jabber gruppchattrum.

note: i18n: ectx: label, entry (roomPassword), group (General)
en: The password for last used Jabber groupchat room.
sv: Lösenord för senast använda Jabber gruppchattrum.

note: i18n: ectx: label, entry (nickname), group (General)
en: The nickname used in the last used Jabber groupchat room.
sv: Smeknamn använt i senast använda Jabber gruppchattrum.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sv: S&pel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: KsirK - World Domination Strategy Game
sv: Ksirk - Strategispel för världsdominans

en: (c) 2002-2015, Gaël de Chalendar
sv: © 2002-2015, Gaël de Chalendar

en: For help and user manual, please see
    the KsirK web site.
sv: För hjälp och handbok, se
    Ksirks-webbplats.

en: Gaël de Chalendar aka Kleag
sv: Gaël de Chalendar, alias Kleag

en: Current maintainer
sv: Nuvarande underhåll

en: Michal Golunski (Polish translation)
sv: Michal Golunski (översättning till polska)

en: French students of the 'IUP ISI 2007-2008':
sv: Franska studenter på 'IUP ISI 2007-2008':

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lTitle)
en: <h1>KsirK</h1>
sv: <h1>Ksirk</h1>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbNewGame)
en: New Local Game
sv: Nytt lokalt spel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbJabberGame)
en: Play KsirK over Jabber Network
sv: Spela Ksirk via Jabber-nätverket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbJoin)
en: Join Standard TCP/IP Network Game
sv: Gå med i vanligt TCP/IP nätverksspel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbLoad)
en: Load...
sv: Läs in...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit)
en: Quit
sv: Avsluta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KsirkPreferencesWidget)
en: KsirK Preferences
sv: Inställningar av Ksirk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soundEnabled)
en: Sound enabled
sv: Ljud aktiverat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Sprites speed (slow, normal, rapid, immediate):
sv: Figurernas hastighet (långsam, normal, snabb, direkt):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_helpEnabled)
en: Show help
sv: Visa hjälp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showArmiesNumbers)
en: Show number of armies on countries
sv: Visa antal arméer på länder

en: Wrong save game format. Waited %1 and got %2!
sv: Fel format på sparat spel. Förväntade %1 och hittade %2.

en: KsirK - Cannot load!
sv: Ksirk - Kan inte läsa in.

en: Current player is: %1
sv: Nuvarande spelare är: %1

en: Skin file parsing error
sv: Tolkningsfel av skalfil

en: KsirK - Error
sv: Ksirk - Fel

en: Cannot find Max X for sprite: no background!
sv: Kan inte hitta maximalt X-värde för sprite: Ingen bakgrund.

en: Cannot find Max Y for sprite: no background!
sv: Kan inte hitta maximalt Y-värde för sprite: Ingen bakgrund.

en: Error - Unknown skin int data:
sv: Fel: Okänd heltalsdata för skal:

en: Error - Unknown skin string data:
sv: Fel: Okänd strängdata för skal:
