ksirkskineditor - en to sv translation catalogue (255 entries)

en: Error: no player to destroy
sv: Fel: Ingen spelare att förstöra

en: KsirK - Goal Display
sv: Ksirk - Visa mål

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkContinentDefinition)
en: Continent
sv: Kontinent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, bonus)
en: Number of bonus points when owning the full continent
sv: Antal bonuspoäng när en hel kontinent ägs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, bonus)
en: Number of bonus points when owning the full continent.
    
    At the end of each turn a number of armies is distributed to each player. If one player owns all the countries of this continent, he/she gains this bonus.
    
    The bonus should be proportional to the continent's size and to the difficulty to conquer it or to keep it.
sv: Antal bonuspoäng när en hel kontinent ägs.
    
    I slutet av varje omgång fördelas ett antal arméer till varje spelare. Om en spelare äger alla länder på kontinenten, får han eller hon denna bonus.
    
    Bonusen bör vara proportionell till kontinentens storlek och svårigheten att erövra eller behålla den.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectcountriesbutton)
en: Select the countries contained in this continent
sv: Välj länder som ingår i den här kontinenten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, selectcountriesbutton)
en: Click here to select the countries contained in this continent.
    
    A list of all the world's countries will be shown and you will be able to select the countries using the mouse and the Ctrl and Shift keys.
sv: Klicka här för att välja länderna som ingår i den här kontinenten.
    
    En lista med världens alla länder visas, och du kan välja länderna med musen samt ctrl- och skifttangenterna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectcountriesbutton)
en: Countries:
sv: Länder:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countrieslist)
en: Continent's countries
sv: Kontinentens länder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countrieslist)
en: This is the list of countries currently forming this continent.
sv: Det här är listan med länder som för närvarande utgör kontinenten.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkCountryDefinition)
en: Country
sv: Land

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Flag:
sv: Flagga:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Anchor:
sv: Ankare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Center:
sv: Centrum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Infantry:
sv: Infanteri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryx)
en: Infantry's sprite top left point x-coordinate
sv: Infanterifigurens x-koordinat för övre vänstra punkten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryx)
en: Infantry's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the infantry.
sv: Infanterifigurens x-koordinat för övre vänstra punkten.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar infanteriet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryy)
en: Infantry's sprite top left point y-coordinate
sv: Infanterifigurens y-koordinat för övre vänstra punkten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryy)
en: Infantry's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the infantry by drag and drop.
sv: Infanterifigurens y-koordinat för övre vänstra punkten.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar infanteriet med drag och släpp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Cavalry:
sv: Kavalleri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryx)
en: Cavalry's sprite top left point x-coordinate
sv: Kavallerifigurens x-koordinat för övre vänstra punkten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryx)
en: Cavalry's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cavalry.
sv: Kavallerifigurens x-koordinat för övre vänstra punkten.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar kavalleriet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryy)
en: Cavalry's sprite top left point y-coordinate
sv: Kavallerifigurens y-koordinat för övre vänstra punkten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryy)
en: Cavalry's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cavalry by drag and drop.
sv: Kavallerifigurens y-koordinat för övre vänstra punkten.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar kavalleriet med drag och släpp.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Cannon:
sv: Kanon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannony)
en: Cannon's sprite top left point y-coordinate
sv: Kanonfigurens y-koordinat för övre vänstra punkten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannony)
en: Cannon's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cannon by drag and drop.
sv: Kanonfigurens y-koordinat för övre vänstra punkten.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar kanonen med drag och släpp.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonx)
en: Cannon's sprite top left point x-coordinate
sv: Kanonfigurens x-koordinat för övre vänstra punkten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonx)
en: Cannon's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the cannon.
sv: Kanonfigurens x-koordinat för övre vänstra punkten.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar kanonen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, centery)
en: Point around which the country name is drawn y-coordinate
sv: Y-koordinat för punkten där landsnamnet skrivs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, centery)
en: Point around which the country name is drawn y-coordinate.
    
    Note that this point should be located inside the limits of the country on the map mask.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the country name by dragging and dropping its target icon.
sv: Y-koordinat för punkten där landsnamnet skrivs.
    
    Observera att punkten ska vara placerad innaför landets gränser på kartmasken.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar landsnamnet genom att dra och släppa dess målikon.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, centerx)
en: Point around which the country name is drawn x-coordinate
sv: X-koordinat för punkten där landsnamnet skrivs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, centerx)
en: Point around which the country name is drawn x-coordinate.
    
    Note that this point should be located inside the limits of the country on the map mask.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the country name by dragging and dropping its target icon.
sv: X-koordinat för punkten där landsnamnet skrivs.
    
    Observera att punkten ska vara placerad innaför landets gränser på kartmasken.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar landsnamnet genom att dra och släppa dess målikon.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, anchory)
en: Center of the highlighting y-coordinate
sv: Y-koordinat för centrum av färgläggning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, anchory)
en: Center of the highlighting y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the highlighting by dragging and dropping its cross icon.
sv: Y-koordinat för centrum av färgläggning.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar färgläggningen genom att dra och släppa dess korsikon.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, anchorx)
en: Center of the highlighting x-coordinate
sv: X-koordinat för centrum av färgläggning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, anchorx)
en: Center of the highlighting x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the highlighting by dragging and dropping its cross icon.
sv: X-koordinat för centrum av färgläggning.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar färgläggningen genom att dra och släppa dess korsikon.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagy)
en: Flag's sprite top left point y-coordinate
sv: Flaggfigurens y-koordinat för övre vänstra punkten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagy)
en: Flag's sprite top left point y-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the flag by drag and drop.
sv: Flaggfigurens y-koordinat för övre vänstra punkten.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar flaggan med drag och släpp.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagx)
en: Flag's sprite top left point x-coordinate
sv: Flaggfigurens x-koordinat för övre vänstra punkten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagx)
en: Flag's sprite top left point x-coordinate.
    
    This is given relatively to the top left of the map, sized as defined in the main skin definition widget.
    
    This value will be automatically updated if you move the flag by drag and drop.
sv: Flaggfigurens x-koordinat för övre vänstra punkten.
    
    Den anges i förhållande till kartans övre vänstra hörn, med storlek enligt definitionen av skalets grafiska huvudkomponent.
    
    Värdet uppdateras automatiskt om du flyttar flaggan med drag och släpp.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, neighboursbutton)
en: Select this country's neighbors
sv: Välj landets grannländer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, neighboursbutton)
en: Click here to select this country's neighbors.
    
    A list of all the world's countries will be shown and you will be able to select the countries using the mouse and the Ctrl and Shift keys.
sv: Klicka här för att välja landets grannländer.
    
    En lista med världens alla länder visas, och du kan välja länderna med musen samt Ctrl- och skifttangenterna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, neighboursbutton)
en: Neighbors:
sv: Grannländer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, neighbourslist)
en: This country's neighbors
sv: Landets grannländer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, neighbourslist)
en: This is the list of countries currently considered as neighbors of this country.
sv: Det här är listan med länder som för närvarande anses vara grannländer till landet.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkGoalDefinition)
en: Goal
sv: Mål

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Goal Type
sv: Måltyp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, worldtype) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, worldtype)
en: Conquer all the world
sv: Erövra hela världen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, worldtype)
en: World conquest
sv: Världserövring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, playertype)
en: Eliminate a given player
sv: Eliminera en given spelare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, playertype)
en: <p>Eliminate a given player. If it is eliminated by another one, you will fall back to a <emphasis>Countries</emphasis> type of goal.</p>
sv: <p>Eliminera en angiven spelare. Om han elimineras av någon annan, återgår du till ett mål av typen <emphasis>Länder</emphasis>.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, playertype)
en: Player
sv: Spelare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, countriestype)
en: Conquer a given number of countries
sv: Erövra ett givet antal länder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, countriestype)
en: Conquer a given number of countries.
    
    You can also make the player to have to put a given number of armies on each country.
sv: Erövra ett givet antal länder.
    
    Du kan också göra att spelaren måste placera ett givet antal arméer i varje land.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, countriestype) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabCountries)
en: Countries
sv: Länder

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, continentstype)
en: Conquer a given list of continents
sv: Erövra en given lista med kontinenter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, continentstype)
en: Conquer a given list of continents. You can also let the player choose one of their target continents.
sv: Erövra en given lista med kontinenter. Du kan också låta spelaren välja en av sina målkontinenter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, continentstype) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabContinents)
en: Continents
sv: Kontinenter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Description:
sv: Beskrivning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, description)
en: Text describing the goal
sv: En text som beskriver målet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, description)
en: <p>Text describing the goal. It should include several placeholders for various data depending on the goal type:</p><ul><li><i>World Conquest</i>: none</li><li><i>Player</i>: one for the player name and one for the number of countries fallback</li><li><i>Countries</i>: one for the number of countries and possibly a second one for the number of armies to put on each country</li><li><i>Continents</i>: one for each continent to conquer</li></ul>
sv: <p>Text som beskriver målet. Den bör innehålla flera platsmarkörer för diverse data, beroende på målets typ:</p><ul><li><i>Världserövring</i>: Inga</li><li><i>Spelare</i>: En för spelarens namn och en för antalet länder i reservmålet</li><li><i>Länder</i>: En för antal länder och möjligtvis en andra för antal arméer att placera i varje land</li><li><i>Kontinenter</i>: En för varje kontinent att erövra</li></ul>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Countries nb:
sv: Antal länder:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Armies by country:
sv: Arméer enligt land:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, nbcountries)
en: Number of countries to conquer
sv: Antal länder att erövra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, nbcountries)
en: <p>Number of countries to conquer in a <i>Countries</i> goal or as a fallback in a <i>Player</i> goal.</p>
sv: <p>Antal länder att erövra för ett mål av typen <i>Länder</i>, eller som reserv för ett mål av typen <i>Spelare</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, armiesbycountry)
en: Number of armies to put on each country
sv: Antal arméer att placera i varje land

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, armiesbycountry)
en: <p>Number of armies to put on each country in a <i>Countries</i> goal.</p>
sv: <p>Antal arméer att placera i varje land för ett mål av typen <i>Länder</i>.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: Select the continents to conquer
sv: Välj kontinenterna att erövra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: <p>Click this button to select the continents to conquer in a <i>Continents</i> goal.</p><p>You will be prompted with a list of this world's continents. Select those to conquer with the mouse and the Ctrl and Shift keys.</p>
sv: <p>Klicka här för att välja kontinenterna att erövra för ett mål av typen <i>Kontinenter</i>.</p><p>En lista med världens alla kontinenter visas. Välj de som ska erövras med musen samt Ctrl- och skifttangenterna.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectcontinentsbutton)
en: Select Continents
sv: Välj kontinenter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, anycontinent) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, anycontinent)
en: Check to let the player choose one of the continents to conquer
sv: Markera för att låta spelaren välja en av kontinenterna att erövra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, anycontinent)
en: Any
sv: Vilken som helst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, continentslist)
en: List of the continents to conquer
sv: Lista med kontinenter att erövra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, continentslist)
en: <p>List of the continents to conquer in a <i>Continents</i> goal.</p><p>You can change this list by clicking on the "Select continents" button above.</p>
sv: <p>Lista med kontinenter att erövra för ett mål av typen <i>Kontinenter</i>.</p><p>Du kan ändra listan genom att klicka på knappen "Välj kontinenter" ovan.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkNationalityDefinition)
en: Nationality
sv: Nationalitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: Nationality name
sv: Nationalitetsnamn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, name)
en: <p>Nationality name. The name of the player country. Can be the name of an existing country in case of a <i>realistic</i> world.</p><p>This string should be unique in the skin.</p>
sv: <p>Nationens namn. Namnet på spelarens land. Kan vara namnet på ett befintligt land i fallet med en <i>realistisk</i> värld.</p><p>Strängen ska vara unik i skalet.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Leader name:
sv: Ledarens namn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, leader)
en: Leader name
sv: Ledarens namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, leader)
en: <p>Name of this nationality leader. In the case of a <i>realistic</i> skin, this could be the name of a well known king, president, etc.</p>
sv: <p>Namnet på den här nationens ledare. I fallet med ett <i>realistiskt</i> skal, kan det vara namnet på en välkänd kung, president, etc.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Flag ID in pool:
sv: Flaggidentifierare i pool:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, flag)
en: Flag sprite id in the pool SVG
sv: Flaggfigurens identifierare i pool-SVG

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, flag)
en: Flag sprite id in the pool SVG (pool.svg).
sv: Flaggfigurens identifierare i pool-SVG (pool.svg).

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, skindefinition)
en: Skin Definition
sv: Skaldefinition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Skin name:
sv: Skalnamn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, skinNameLineEdit)
en: The skin's short name
sv: Skalets korta namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, skinNameLineEdit)
en: Type here the skin's short name. This should be an identifier-like string
sv: Skriv in skalets korta namn här. Det ska vara en sträng som liknar en identifierare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Width x height:
sv: Bredd x höjd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, widthLineEdit)
en: Map's width
sv: Kartans bredd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, widthLineEdit)
en: This is the map's width. The map SVG element will be by default drawn on an image of this width. All positions on the map are expressed relatively to this dimension.
sv: Det här är kartans bredd. Kartens SVG-element kommer normalt att ritas på en bild av den här bredden. Alla platser på kartan uttrycks i förhållande till den här dimensionen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, heightLineEdit)
en: Map's height
sv: Kartans höjd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, heightLineEdit)
en: This is the map's height. The map SVG element will be by default drawn on an image of this height All positions on the map are expressed relatively to this dimension.
sv: Det här är kartans höjd. Kartens SVG-element kommer normalt att ritas på en bild av den här höjden. Alla platser på kartan uttrycks i förhållande till den här dimensionen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map Font
sv: Kartans teckensnitt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, fontrequester)
en: Font used to draw country names
sv: Teckensnitt som används för att skriva ländernas namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KFontRequester, fontrequester)
en: This font will be used to draw the country names on the map
sv: Det här teckensnittet används för att skriva ländernas namn på kartan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, fgcolorbutton)
en: Foreground color for country names
sv: Förgrundsfärg för ländernas namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, fgcolorbutton)
en: This color will be used to draw the foreground of the country names on the map
sv: Färgen används för att återge förgrunden för ländernas namn på kartan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, bgcolorbutton)
en: Background color for country names
sv: Bakgrundsfärg för ländernas namn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, bgcolorbutton)
en: This color will be used to draw the background of the country names on the map
sv: Färgen används för att återge bakgrunden för ländernas namn på kartan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, descriptionTextEdit)
en: Human readable description of the skin
sv: Läsbar beskrivning av skalet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTextEdit, descriptionTextEdit)
en: Describe here the skin, its style, its story, the intent of its author(s), etc.
sv: Beskriv skalet, dess stil, dess historia, upphovsmännens avsikt, etc. här

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabSprites) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, KsirkSpritesDefinition)
en: Sprites
sv: Figurer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Edit the sprite definitions
    in the right dock.
sv: Redigera figurernas definition
    i den högra dockade panelen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNationalities)
en: Nationalities
sv: Nationaliteter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newNationalityButton)
en: Creates a new Nationality
sv: Skapar en ny nationalitet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newNationalityButton)
en: Click here to add a new nationality. You will be prompted for its name.
sv: Klicka här för att lägga till en ny nationalitet. Du blir tillfrågad om dess namn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newNationalityButton)
en: New Nationality
sv: Ny nationalitet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteNationalityButton)
en: Removes the currently selected nationality
sv: Tar bort nationaliteten som för närvarande är markerad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteNationalityButton)
en: Click here to remove the currently selected nationality. You will be asked for confirmation.
sv: Klicka här för att ta bort nationaliteten som för närvarande är markerad. Du blir tillfrågad om bekräftelse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, nationalitieslist)
en: Nationality list
sv: Nationalitetslista

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, nationalitieslist)
en: This list shows the nationalities defined.
    
    Each nationality name should be unique. Select a nationality and edit its details in the right dock.
    
    During the game, each player must choose a nationality. As such, you should add at least as many nationalities as the maximum number of players for this skin.
sv: Den här listan visar definierade nationaliteter.
    
    Varje nationalitetsnamn ska vara unikt. Välj en nationalitet och redigera dess information i den högra dockade panelen.
    
    Under spelet måste varje spelare välja en nationalitet. Därför måste du lägga till åtminstone så många nationaliteter som det maximala antalet spelare för skalet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newCountryButton)
en: Creates a new country
sv: Skapar ett nytt land

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newCountryButton)
en: Click here to add a new country. You will be prompted for its name.
sv: Klicka här för att lägga till ett nytt land. Du blir tillfrågad om dess namn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newCountryButton)
en: New Country
sv: Nytt land

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteCountryButton)
en: Removes the currently selected country
sv: Tar bort landet som för närvarande är markerat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteCountryButton)
en: Click here to remove the currently selected country. You will be asked for confirmation.
sv: Klicka här för att ta bort landet som för närvarande är markerat. Du blir tillfrågad om bekräftelse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countrieslist) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, countriesList)
en: Country list
sv: Lista med länder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countrieslist)
en: This list shows the countries defined.
    
    Each country name should be unique. Select a country and edit its details in the right dock.
sv: Den här listan visar definierade länder.
    
    Varje landsnamn ska vara unikt. Välj ett land och redigera dess information i den högra dockade panelen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newContinentButton)
en: Creates a new continent
sv: Skapar en ny kontinent

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newContinentButton)
en: Click here to add a new continent. You will be prompted for its name.
sv: Klicka här för att lägga till en ny kontinent. Du blir tillfrågad om dess namn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newContinentButton)
en: New Continent
sv: Ny kontinent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteContinentButton)
en: Removes the currently selected continent
sv: Tar bort kontinenten som för närvarande är markerad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteContinentButton)
en: Click here to remove the currently selected continent. You will be asked for confirmation.
sv: Klicka här för att ta bort kontinenten som för närvarande är markerad. Du blir tillfrågad om bekräftelse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, continentslist)
en: Continent list
sv: Lista med kontinenter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, continentslist)
en: This list shows the continents defined.
    
    Each continent name should be unique. Select a continent and edit its details in the right dock.
sv: Den här listan visar definierade kontinenter.
    
    Varje kontinentnamn ska vara unikt. Välj en kontinent och redigera dess information i den högra dockade panelen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGoals)
en: Goals
sv: Mål

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newGoalButton)
en: Creates a new goal
sv: Skapar ett nytt mål

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, newGoalButton)
en: Click here to add a new goal. It will be named automatically.
sv: Klicka här för att lägga till ett nytt mål. Det namnges automatiskt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGoalButton)
en: New Goal
sv: Nytt mål

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteGoalButton)
en: Removes the currently selected goal
sv: Tar bort målet som för närvarande är markerat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, deleteGoalButton)
en: Click here to remove the currently selected goal. You will be asked for confirmation.
sv: Klicka här för att ta bort målet som för närvarande är markerat. Du blir tillfrågad om bekräftelse.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, goalslist)
en: Goal list
sv: Lista med mål

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, goalslist)
en: This list shows the goals defined.
    
    Each goal name should be unique. Select a goal and edit its details in the right dock.
sv: Den här listan visar definierade mål.
    
    Varje målnamn ska vara unikt. Välj ett mål och redigera dess information i den högra dockade panelen.

en: Preferences
sv: Inställningar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CountriesSelectionDialog)
en: Country Selection Dialog
sv: Dialogruta för val av länder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, countriesList)
en: List of all the countries defined in the world. Currently selected countries are highlighted. You can modify the selection using the mouse and Ctrl and Shift keys.
sv: Lista med alla definierade länder i världen. Länder som för närvarande är valda är markerade. Du kan ändra markeringen genom att använda musen samt ctrl- och skifttangenterna.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sv: S&pel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QFrame, skinEditor)
en: KsirK Skin Editor
sv: Ksirk skaleditor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollArea, buttonsScrollArea)
en: Sprite placement buttons
sv: Knappar för placering av figurer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QScrollArea, buttonsScrollArea)
en: Use the buttons here to do the initial placement of the corresponding sprite for the currently selected country. The buttons are available only if the sprite is not already placed.
sv: Använd knapparna här för att göra den ursprungliga placeringen av motsvarande figur för landet som för närvarande är markerat. Knapparna är bara tillgängliga om figuren inte redan är placerad.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QScrollArea, mapScrollArea)
en: Map with sprites
sv: Karta med figurer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QScrollArea, mapScrollArea)
en: Shows the map of the skin with all already placed sprites, the country names, and the highlighting anchors.
    
    Drag and drop the sprites, the country names, and the highlighting anchors to change their place.
sv: Visar skalets karta med alla figurer som redan är placerade, landsnamn och markeringsankare.
    
    Dra och släpp figurerna, landsnamn och markeringsankare för att ändra deras plats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Width between fighter
    and flag:
sv: Bredd mellan pjäs
    och flagga:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, widthDiffLineEdit)
en: Empty space size between fighting cannon and flag
sv: Storlek på det tomma utrymmet mellan skjutande kanon och flagga

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, widthDiffLineEdit)
en: Empty space size between fighting cannon and flag.
    
    During a battle, firing (end exploding) cannons of each player are placed in both sides of the defender country flag. This parameter is the number of pixels between the flag and each cannon, measured relatively to the map base size as set in the main skin definition panel.
sv: Storlek på det tomma utrymmet mellan skjutande kanon och flagga.
    
    Under en strid, placeras varje spelares skjutande (och exploderande) kanoner på båda sidor om försvararens landsflagga. Den här parametern är antalet bildpunkter mellan flaggan och varje kanon, mätt i förhållande till kartans basstorlek som den anges i skalets huvuddefinitionspanel.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, ktabwidget)
en: Data about all sprites
sv: Data om alla figurer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, flagTab)
en: Data about the flag sprite
sv: Data om flaggfiguren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, flagTab)
en: Flag
sv: Flagga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18) i18n: ectx: property (text), 
en: Width:
sv: Bredd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagw)
en: Flag individual frame width
sv: Flaggans individuella bildbredd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagw)
en: <p>Flag individual frame width.</p><p>The pool <i>flag</i> element will be rendered on a pixmap of width: <i>Width</i> * N<i>number of frames</i> and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Flaggans individuella bildbredd.</p><p>Poolens element <i>flag</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: <i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text),
en: Height:
sv: Höjd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagh)
en: Flag individual frame height
sv: Flaggans individuella bildhöjd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagh)
en: Flag individual frame height.
    
    The pool flag element will be rendered on a pixmap of height: (Height * Number of versions) and then split into individual frames.
sv: Flaggans individuella bildhöjd.
    
    Poolens flaggelement återges på en bildpunktsavbildning med höjden: Höjd * Antal versioner, och delas därefter i enskilda bilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text)
en: Nb frames:
sv: Antal bilder:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagf)
en: Number of individual flag frames
sv: Antal enskilda bilder för flagga

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagf)
en: <p>Number of individual flag frames.</p><p>The pool <i>flag</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Antal enskilda bilder för flagga.</p><p>Poolens element <i>flag</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: (<i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20) i18n: ectx: property (text)
en: Nb versions:
sv: Antal versioner:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, flagv)
en: Number of flag versions
sv: Antal versioner av flagga

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, flagv)
en: Number of flag versions.
    
    The pool flag element will be rendered on a pixmap of height: (Height * Number of versions) and then split into individual frames.
    
    Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from the front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.
sv: Antal versioner av flagga.
    
    Poolens flaggelement återges på en bildpunktsavbildning med höjden: (Höjd * Antal versioner), och delas därefter i enskilda bilder.
    
    Varje version visar figuren synlig från ett håll: den första är riktad åt höger, den andra åt vänster, den tredje framifrån och den sista bakifrån. Dock behöver inte alla figurer alla versioner.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, infantryTab)
en: Data about the infantry sprite
sv: Data om infanterifiguren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, infantryTab)
en: Infantry
sv: Infanteri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryw)
en: Infantry individual frame width
sv: Infanteriets individuella bildbredd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryw)
en: <p>Infantry individual frame width.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of width: <i>Width</i> * <i>number of frames</i> and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Infanteriets individuella bildbredd.</p><p>Poolens element <i>infantry</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: <i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryh)
en: Infantry individual frame height
sv: Infanteriets individuella bildhöjd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryh)
en: <p>Infantry individual frame height.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of height: <i>Height</i> * <i>Number of versions</i> and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Infanteriets individuella bildhöjd.</p><p>Poolens element <i>infantry</i> återges på en bildpunktsavbildning med höjden: <i>Höjd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryf)
en: Number of individual infantry frames
sv: Antal enskilda bilder för infanteri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryf)
en: <p>Infantry number of individual frames.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Antal enskilda bilder för infanteriet.</p><p>Poolens element <i>infantry</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: (<i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, infantryv)
en: Number of infantry versions
sv: Antal versioner av infanteri

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, infantryv)
en: <p>Number of infantry versions.</p><p>The pool <i>infantry</i> element will be rendered on a pixmap of height: (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
sv: <p>Antal versioner av infanteri.</p><p>Poolens element <i>infantry</i> återges på en bildpunktsavbildning med höjden: (<i>Höjd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p><p>Varje version visar figuren synlig från ett håll: den första är riktad åt höger, den andra åt vänster, den tredje framifrån och den sista bakifrån. Dock behöver inte alla figurer alla versioner.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, cavalryTab)
en: Data about the cavalry sprite
sv: Data om kavallerifiguren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cavalryTab)
en: Cavalry
sv: Kavalleri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryw)
en: Individual cavalry frame width
sv: Kavalleriets individuella bildbredd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryw)
en: <p>Individual cavalry frame width.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Kavalleriets individuella bildbredd.</p><p>Poolens element <i>cavalry</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: <i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryh)
en: Individual cavalry frame height
sv: Kavalleriets individuella bildhöjd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryh)
en: <p>Individual cavalry frame height.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Kavalleriets individuella bildhöjd.</p><p>Poolens element <i>cavalry</i> återges på en bildpunktsavbildning med höjden: <i>Höjd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryf)
en: Number of individual cavalry frames
sv: Antal enskilda bilder för kavalleriet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryf)
en: <p>Number of individual cavalry frames.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of width: (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Antal enskilda bilder för kavalleriet.</p><p>Poolens element <i>cavalry</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: (<i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cavalryv)
en: Number of cavalry versions
sv: Antal versioner av kavalleriet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cavalryv)
en: <p>Number of cavalry versions.</p><p>The pool <i>cavalry</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
sv: <p>Antal versioner av kavalleri.</p><p>Poolens element <i>cavalry</i> återges på en bildpunktsavbildning med höjden: (<i>Höjd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p><p>Varje version visar figuren synlig från ett håll: den första är riktad åt höger, den andra åt vänster, den tredje framifrån och den sista bakifrån. Dock behöver inte alla figurer alla versioner.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, cannonTab)
en: Data about the cannon sprite
sv: Data om kanonfiguren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cannonTab)
en: Cannon
sv: Kanon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonw)
en: Cannon individual frame width
sv: Kanonens individuella bildbredd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonw)
en: <p>Cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Kanonens individuella bildbredd.</p><p>Poolens element <i>cannon</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: <i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonh)
en: Individual cannon frame height
sv: Kanonens individuella bildhöjd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonh)
en: <p>Individual cannon frame height.</p><p>The pool <i>cannon<i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Kanonens individuella bildhöjd.</p><p>Poolens element <i>cannon</i> återges på en bildpunktsavbildning med höjden: <i>Höjd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonf)
en: Number of individual cannon frames
sv: Antal enskilda bilder för kanonen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonf)
en: <p>Number of individual cannon frames.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Antal enskilda bilder för kanonen.</p><p>Poolens element <i>cannon</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: (<i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, cannonv)
en: Number of cannon versions
sv: Antal versioner av kanonen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, cannonv)
en: <p>Number of cannon versions.</p><p>The pool <i>cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
sv: <p>Antal versioner av kanonen.</p><p>Poolens element <i>cannon</i> återges på en bildpunktsavbildning med höjden: (<i>Höjd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p><p>Varje version visar figuren synlig från ett håll: den första är riktad åt höger, den andra åt vänster, den tredje framifrån och den sista bakifrån. Dock behöver inte alla figurer alla versioner.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, firingTab)
en: Data about the firing sprite
sv: Data om den skjutande kanonfiguren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, firingTab)
en: Firing
sv: Skjutande kanon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingw)
en: Firing cannon individual frame width
sv: Skjutande kanonens individuella bildbredd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingw)
en: <p>Firing cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Skjutande kanonens individuella bildbredd.</p><p>Poolens element <i>firing cannon</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: <i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingh)
en: Firing cannon individual frame height
sv: Skjutande kanonens individuella bildhöjd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingh)
en: <p>Firing cannon individual frame height.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Skjutande kanonens individuella bildhöjd.</p><p>Poolens element <i>firing cannon</i> återges på en bildpunktsavbildning med höjden: <i>Höjd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingf)
en: Number of individual firing cannon frames
sv: Antal enskilda bilder för skjutande kanon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingf)
en: <p>Number of individual firing cannon frames.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Antal enskilda bilder för skjutande kanon.</p><p>Poolens element <i>firing cannon</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: (<i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, firingv)
en: Number of firing cannon versions
sv: Antal versioner av skjutande kanon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, firingv)
en: <p>Number of firing cannon versions.</p><p>The pool <i>firing cannon</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
sv: <p>Antal versioner av skjutande kanon.</p><p>Poolens element <i>firing cannon</i> återges på en bildpunktsavbildning med höjden: (<i>Höjd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p><p>Varje version visar figuren synlig från ett håll: den första är riktad åt höger, den andra åt vänster, den tredje framifrån och den sista bakifrån. Dock behöver inte alla figurer alla versioner.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, explodingTab)
en: Data about the exploding sprite
sv: Data om den exploderande kanonfiguren

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, explodingTab)
en: Exploding
sv: Exploderande kanon

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingw)
en: Exploding cannon individual frame width
sv: Exploderande kanonens individuella bildbredd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingw)
en: <p>Exploding cannon individual frame width.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Exploderande kanonens individuella bildbredd.</p><p>Poolens element <i>exploding</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: <i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingh)
en: Exploding cannon individual frame height
sv: Exploderande kanonens individuella bildhöjd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingh)
en: <p>Exploding cannon individual frame height.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Exploderande kanonens individuella bildhöjd.</p><p>Poolens element <i>exploding</i> återges på en bildpunktsavbildning med höjden: <i>Höjd</i> * <i>Antal versioner</i>, och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingf)
en: Number of individual exploding cannon frames
sv: Antal enskilda bilder för exploderande kanon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingf)
en: <p>Number of individual exploding cannon frames.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of width (<i>Width</i> * <i>Number of frames</i>) and then split into individual frames.</p>
sv: <p>Antal enskilda bilder för exploderande kanon.</p><p>Poolens element <i>exploding</i> återges på en bildpunktsavbildning med bredden: (<i>Bredd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, explodingv)
en: Number of exploding cannon versions
sv: Antal versioner av exploderande kanon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, explodingv)
en: <p>Number of exploding cannon versions.</p><p>The pool <i>exploding</i> element will be rendered on a pixmap of height (<i>Height</i> * <i>Number of versions</i>) and then split into individual frames.</p><p>Each version shows the sprite visible from one direction: the first one is directed towards the right, the second towards the left, the third one from front and the last one from the back. However, not all sprites need all versions.</p>
sv: <p>Antal versioner av exploderande kanon.</p><p>Poolens element <i>exploding</i> återges på en bildpunktsavbildning med höjden: (<i>Höjd</i> * <i>Antal versioner</i>), och delas därefter i enskilda bilder.</p><p>Varje version visar figuren synlig från ett håll: den första är riktad åt höger, den andra åt vänster, den tredje framifrån och den sista bakifrån. Dock behöver inte alla figurer alla versioner.</p>

en: (c) 2008, Gaël de Chalendar
sv: © 2008, Gaël de Chalendar

en: For help and user manual, please see
    The KsirK Web site
sv: För hjälp och användarhandbok, se
    Ksirks-webbplats

en: Gaël de Chalendar aka Kleag
sv: Gaël de Chalendar, alias Kleag

en: file to open
sv: fil att öppna

en: Cannot load anchor icon<br>Program cannot continue
sv: Kan inte läsa in ankarikon<br>Programmet kan inte fortsätta

en: Error
sv: Fel

en: Cannot load center icon<br>Program cannot continue
sv: Kan inte läsa in centrumikon<br>Programmet kan inte fortsätta

en: Open a saved skin...
sv: Öppna ett sparat skal...

en: Load &Recent
sv: Läs in s&enaste

en: Open a recently saved skin...
sv: Öppna senast sparade skal...

en: Save the current skin
sv: Spara nuvarande skal

[ctx: @title:window]
en: Choose the Root Folder of the Skin to Open
sv: Välj rotkatalog för skalet som ska öppnas

en: There are unsaved changes. What do you want to do?
sv: Det finns osparade ändringar. Vad vill du göra?

en: Exit Anyway?
sv: Avsluta ändå?

en: Quit without saving
sv: Avsluta utan att spara

en: Save then quit
sv: Spara och avsluta därefter

en: Do not quit
sv: Avsluta inte

en: New country name
sv: Nytt landsnamn

en: Enter the name of the new country
sv: Ange namn på det nya landet

en: Do you really want to delete country '%1'?
sv: Vill du verkligen ta bort landet '%1'?

en: Really delete country?
sv: Verkligen ta bort land?

en: New continent name
sv: Nytt kontinentnamn

en: Enter the name of the new continent
sv: Ange namnet på den nya kontinenten

en: Do you really want to delete continent '%1'?
sv: Vill du verkligen ta bort kontinenten '%1'?

en: Really delete continent?
sv: Verkligen ta bort kontinent?

en: Do you really want to delete goal '%1'?
sv: Vill du verkligen ta bort målet '%1'?

en: Really delete goal?
sv: Verkligen ta bort mål?

en: New nationality name
sv: Nytt nationalitetsnamn

en: Enter the name of the new nationality
sv: Ange namnet på den nya nationaliteten.

en: Do you really want to delete nationality '%1'?
sv: Vill du verkligen ta bort nationaliteten '%1'?

en: Really delete nationality?
sv: Verkligen ta bort nationalitet?

en: Error - Invalid skin definition file format. Expected %1 and got %2
sv: Fel: Ogiltigt filformat för skaldefinition. Förväntade %1 men hittade %2

en: Pool filename not found
    Program cannot continue
sv: Pool-filnamn hittades inte.
    Programmet kan inte fortsätta.

en: Map mask image not found
    Program cannot continue
sv: Maskbild för karta hittades inte.
    Programmet kan inte fortsätta.

en: Cannot read file %1:
    %2.
sv: Kan inte läsa filen %1:
    %2.

en: PoolLoader
sv: Pool-inläsning

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KsirkSkinEditorPreferencesWidget)
en: KsirK Skin Editor Preferences
sv: Inställningar av Ksirks skaleditor

en: Error - Unknown skin int data:
sv: Fel: Okänd heltalsdata för skal:

en: Fatal Error
sv: Allvarligt fel

en: Error - Unknown skin string data:
sv: Fel: Okänd strängdata för skal:
