ksirk - en to ug translation catalogue (188 entries)

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 1 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Africa
ug: ئافرىقا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 6 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop l
en: Alaska
ug: ئالياسكا شتاتى

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 16 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Alberta
ug: ئالبېرتا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 26 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Algeria
ug: ئالجىرىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 46 i18n: file skins/static/Data/world.des
en: Asia
ug: ئاسىيا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 51 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Belgium
ug: بېلگىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 65 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Brazil
ug: بىرازىلىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 75 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Chile
ug: چىلى

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 85 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: China
ug: جۇڭگو

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 95 i18n: file skins/legacy/Data/world.deskto
en: Colombia
ug: كولومبىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 115 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Egypt
ug: مىسىر

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 531 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 129 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: Europe
ug: ياۋروپا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 130 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 134 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: France
ug: فىرانسىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 142 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 145 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 145 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Gabon
ug: گابون

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 162 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 165 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: India
ug: ھىندىستان

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 172 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 175 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Indonesia
ug: ھىندونېزىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 182 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 185 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 185 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Iran
ug: ئىران

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 192 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 195 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 195 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Island
ug: ئارال

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 202 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 205 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Italy
ug: ئىتالىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 206 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 209 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Japan
ug: ياپونىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 228 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 230 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Madagascar
ug: ماداغاسقار

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 238 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 240 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mexico
ug: مېكسىكا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 248 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 260 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Mongolia
ug: موڭغۇلىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 258 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 270 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New South Wales
ug: يېڭى جەنۇبىي ۋېيلىس

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 268 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 280 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: New Zealand
ug: يېڭى زېلاندىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 278 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 290 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 290 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Niger
ug: نېگىر

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 288 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 516 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 521 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 300 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: North America
ug: شىمالىي ئامېرىكا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 303 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 315 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 315 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Ontario
ug: ئونتارىئو

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 313 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 536 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 325 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 524 i18n: file skins/static/Data/world.de
en: Pacific
ug: تىنچ ئوكيان

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 318 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 330 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 330 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Pakistan
ug: پاكىستان

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 338 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 350 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 350 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Paraguay
ug: پاراگۋاي

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 358 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 370 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 370 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Quebec
ug: كىۋېبېك

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 368 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 380 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Russia
ug: رۇسىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 388 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 400 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Siberia
ug: سىبىرىيە

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 398 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 410 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: South Africa
ug: جەنۇبىي ئافرىقا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 408 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 526 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 541 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 558 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 420 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: South America
ug: جەنۇبىي ئامېرىكا

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 413 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 417 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 425 i18n: file skins/static/Data/world.d
en: United Kingdom
ug: ئەنگلىيە پادىشاھلىقى

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 427 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 435 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: United States
ug: ئامېرىكا قوشما شتاتلىرى

note: i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 431 i18n: file skins/default/Data/world.desktop line 559 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 439 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 439 i18n: file skins/legacy/Data/world.des
en: Vietnam
ug: ۋىيېتنام

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 575 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 125 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 575
en: England
ug: ئەنگلىيە

note: i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/static/Data/world.desktop line 567 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 250 i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 567
en: Middle East
ug: ئوتتۇرا شەرق

note: i18n: file skins/legacy/Data/world.desktop line 574
en: Legacy
ug: كونا

en: Details
ug: تەپسىلاتلار

en: Goal
ug: نىشان

en: Nickname
ug: تەخەللۇس

en: Skin
ug: تېرە

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Jabber ID:
ug: Jabber كىملىكى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Password:
ug: ئىم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, connectbutton)
en: Connect
ug: باغلان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: State:
ug: ھالەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Nickname:
ug: تەخەللۇس:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, joinroombutton)
en: Join Room
ug: ئۆيگە كىرىش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, startnewgamebutton)
en: Start a New Game
ug: يېڭى ئويۇن باشلايدۇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelbutton)
en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Network Configuration
ug: تور سەپلىمىسى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Host:
ug: كومپيۇتېر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Port:
ug: ئېغىز:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, goalGroup)
en: Goal Type
ug: نىشان تىپى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextButton)
en: Next >>
ug: ‹‹ كەينى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Players
ug: ئوينىغۇچى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Name
ug: ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Nationality
ug: دۆلەت تەۋەلىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Computer
ug: كومپيۇتېر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, playersTable)
en: Network
ug: تور

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, previousButton)
en: << Previous
ug: << ئالدىنقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, finishButton)
en: Start
ug: باشلاش

en: Yes
ug: ھەئە

en: No
ug: ياق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, PushButton1)
en: OK
ug: تامام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newGameButton)
en: New Game
ug: يېڭى ئويۇن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doNothingButton)
en: Do Nothing
ug: ھېچقانداق قىلما

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exitButton)
en: Exit
ug: چېكىن

en: Fatal Error
ug: ئېغىر خاتالىق

en: Do nothing
ug: ھېچقانداق قىلما

en: Error: no player to destroy
ug: خاتالىق: يوق قىلىدىغان قويغۇچ يوق

en:  and
ug:  ۋە

en: ,
ug: ،

[ctx: @info An element of the enumeration of the number of countries in the given continent]
en: %1 in %2
ug: %2 دىكى %1

en: KsirK - Goal Display
ug: KsirK - مەنزىل كۆرسىتىش

en: Pool filename not found
    Program cannot continue
ug: Pool ھۆججەت ئاتىنى تاپقىلى بولمىدى
    پروگراممىنى داۋاملاشتۇرغىلى بولمايدۇ

en: Error!
ug: خاتالىق!

en: Sound roule not found - Verify your installation<br>Program cannot continue
ug: S

en: Please connect first.
ug: ئالدى بىلەن باغلىنىڭ.

en: Jabber Error
ug: Jabber خاتالىقى

en: Jabber SSL Error
ug: Jabber SSL خاتالىقى

en: The certificate is invalid.
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئىناۋەتسىز.

en: No certificate was presented.
ug: ئىسپاتنامە يوق.

en: The certificate is not trusted.
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئىشەنچسىز.

en: The signature is invalid.
ug: ئىمزا ئىناۋەتسىز.

en: Invalid certificate purpose.
ug: ئىسپاتنامىنىڭ مەقسىتى توغرا ئەمەس.

en: The certificate is self-signed.
ug: بۇ گۇۋاھنامە ئۆزىگە ئىمزا قويغان.

en: The certificate has been revoked.
ug: بۇ گۇۋاھنامە بىكار قىلىنغان.

en: The certificate has expired.
ug: گۇۋاھنامىنىڭ ۋاقتى ئوتكەن.

en: Jabber Connection Certificate Problem
ug: Jabber باغلىنىش ئىسپاتنامىسى مەسىلىسى

en: Jabber Connection Error
ug: Jabber باغلىنىش خاتالىقى

en: Malformed packet received.
ug: بۇزۇق بوغچىما

en: Generic stream error.
ug: ئادەتتىكى ئېقىم خاتالىقى.

en: There was a conflict in the information received.
ug: تاپشۇرۇۋالغان ئۇچۇردا توقۇنۇش بار.

en: Internal server error.
ug: مۇلازىمېتىرنىڭ ئىچكى خاتالىقى.

en: Stream packet received from an invalid address.
ug: ئىناۋەتسىز ئادرېستىن ئېقىم بوغچىمىسى تاپشۇرۇۋالدى.

en: Malformed stream packet received.
ug: بۇزۇق ئېقىم بوغچىسىنى تاپشۇرۇۋالدى.

en: System shutdown.
ug: سىستېمىنى تاقالدى.

en: Unknown reason.
ug: نامەلۇم سەۋەب

en: There was an error in the protocol stream: %1
ug: كېلىشىم ئېقىمىدا خاتالىق بار: %1

en: Host not found.
ug: كومپيۇتېر تېپىلمىدى.

en: Address is already in use.
ug: ئادرېس ئاللىقاچان ئىشلىتىلىۋاتىدۇ.

en: Connection refused.
ug: باغلىنىش رەت قىلىندى

en: Connection timed out.
ug: باغلىنىشنىڭ مۆھلىتى ئېشىپ كەتتى

en: Connection attempt already in progress.
ug: باغلىنىش مەشغۇلاتى ھەرىكەتتە.

en: Network failure.
ug: توردىكى كاشىلا.

en: There was a connection error: %1
ug: باغلىنىش خاتالىقى بار: %1

en: Unknown host.
ug: نامەلۇم كومپيۇتېر

en: Could not connect to a required remote resource.
ug: تەلەپ قىلغان يىراقتىكى مەنبەگە باغلانغىلى بولمىدى

en: It appears we have been redirected to another server; I do not know how to handle this.
ug: باشقا بىر مۇلازىمېتىرغا يوللانغاندەك قىلىدۇ؛ بۇنى قانداق بىر تەرەپ قىلىشنى بىلمىدىم.

en: Unsupported protocol version.
ug: قوللىمايدىغان كېلىشىم نەشرى.

en: Unknown error.
ug: نامەلۇم خاتالىق.

en: Failed to establish a secure connection.
ug: بىخەتەر باغلىنىش مەغلۇپ بولدى.

en: Login failed with unknown reason.
ug: نامەلۇم سەۋەبتىن كىرىش مەغلۇپ بولدى

en: No appropriate authentication mechanism available.
ug: مۇۋاپىق كىملىك دەلىللەش مېخانىزمى يوق.

en: Bad SASL authentication protocol.
ug: بولمىغۇر SASL كىملىك دەلىللەش كېلىشىمى

en: Encryption is required but not present.
ug: شىفىرلاش زۆرۈر بىراق شىفىرلاش يوق

en: Invalid user ID.
ug: ئىشلەتكۈچى ID سى ئىناۋەتسىز.

en: Invalid mechanism.
ug: ئىناۋەتسىز تۈزۈلمە.

en: Invalid realm.
ug: ئىناۋەتسىز ساھە

en: Mechanism too weak.
ug: مېخانىزمى بەك ئاجىز

en: Temporary failure, please try again later.
ug: ۋاقتىنچە مەغلۇپ بولدى، كېيىن قايتا سىناڭ.

en: There was an error authenticating with the server: %1
ug: مۇلازىمېتىردا كىملىك دەلىللەشتە خاتالىق كۆرۈلدى: %1

en: Transport Layer Security (TLS) problem.
ug: TLS مەسىلىسى

en: There was an error in the security layer: %1
ug: بىخەتەرلىك قاتلىمىدا خاتالىق بار: %1

en: The resource is already in use.
ug: مەنبە ئىشلىتىلىۋاتىدۇ.

en: Could not bind a resource: %1
ug: مەنبەنى باغلىيالمىدى: %1

en: Notification
ug: ئۇقتۇرۇش

en: Keep
ug: تەگمە

en: A password is required to join the room %1.
ug: ئوي %1 غا قاتنىشىش ئۈچۈن ئىم تەلەپ قىلىنىدۇ.

en: Provide your nickname
ug: لەقىمىڭىزنى دەڭ

en: You cannot join the room %1 because you have been banned
ug: بۇ %1 دېگەن ھۇجرىغا كىرەلمەيسىز، چۈنكى سىز چەكلەنگەن

en: Jabber Group Chat
ug: Jabber  گۇرۇپپا سۆھبىتى

en: You cannot join the room %1 because the maximum number of users has been reached
ug: بۇ %1 دېگەن ھۇجرىغا كىرەلمەيسىز، چۈنكى ھۇجرىدىكى ئادەم سانى ئەڭ چوڭ چەككە باردى

en: No reason given by the server
ug: مۇلازىمېتىر سەۋەبنى دېمىدى

en: An error occurred while trying to remove the account:
    %1
ug: ھېساباتنى چىقىرىۋېتىشتە خاتالىق كۆرۈلدى:
    %1

en: Jabber Account Unregistration
ug: Jabber ھېساباتى خەتسىزلەش

en: You cannot see each others' status.
ug: ئۆز-ئارا ھالەتلىرىڭلارنى كۆرەلمەيسىلەر.

en: You can see this contact's status, but he/she cannot see your status.
ug: سىز بۇ ئالاقەداشنىڭ ھالىتىنى كۆرەلەيسىز، بىراق ئۇ سىزنىڭ ھالىتىڭىزنى كۆرەلمەيدۇ.

en: This contact can see your status, but you cannot see his/her status.
ug: بۇ ئالاقەداش سىزنىڭ ھالىتىڭىزنى كۆرەلەيدۇ، بىراق سىز ئۇنىڭ ھالىتىنى كۆرەلمەيسىز.

en: You can see each others' status.
ug: ئۆز-ئارا ھالەتلىرىڭلارنى كۆرەلەيسىلەر.

en: Client
ug: خېرىدار

en: Message
ug: ئۇچۇر

en: Authorization
ug: ھوقۇق

en: Online
ug: توردا

en: Free to Chat
ug: بەھۇزۇر سۆھبەتلىشىڭ

en: Away
ug: يوق

en: Extended Away
ug: چوڭايتىۋەر

en: Do Not Disturb
ug: ئاۋارە قىلماڭ

en: Invisible
ug: يوشۇرۇن

en: Select Resource
ug: مەنبە تاللاش

en: Automatic (best/default resource)
ug: ئاپتوماتىك(ئەڭ ياخشى/كۆڭۈلدىكى مەنبە)

en: Invited to a conference - Jabber Plugin
ug: يىغىنغا تەكلىپ - Jabber  قىستۇرمىسى

en: Message has been displayed
ug: ئۇچۇر كۆرسىتىلدى

en: Message has been delivered
ug: ئۇچۇر يەتكۈزۈلۈپ بولدى

en: Message stored on the server, contact offline
ug: ئۇچۇر مۇلازىمېتىردا ساقلاندى، ئالاقەداش توردا يوق

en: %1 has ended his/her participation in the chat session.
ug: %1 بۇ سۆھبەتتىن ئايرىلدى.

en: Your message could not be delivered: "%1", Reason: "%2"
ug: ئۇچۇرىڭىزنى يوللىغىلى بولمىدى: «%1»، سەۋەبى: «%2»

en: Kopete File Transfer
ug: Kopete ھۆججەت ئەۋەتىش

en: Jabber Resource Selector
ug: Jabber بايلىقى تاللىغۇچ

en: Change nickname
ug: لەقىمىنى ئۆزگەرتىش

en: Change nickname - Jabber Plugin
ug: لەقىمىنى ئۆزگەرتىش- Jabber قىستۇرمىسى

en: Choose Account
ug: ھېسابات تاللاش

en: Choose an account to handle the URL %1
ug: ئادرېس %1 نى بىر تەرەپ قىلىدىغان ھېساباتنى تاللاڭ

en: Do you want to add '%1' to your contact list?
ug: ئالاقەداش تىزىمىغا ‹%1› نى قوشامسىز؟

en: Add
ug: قوش

en: Do Not Add
ug: قوشما

en: Do you want to remove '%1' from your contact list?
ug: ئالاقەداش تىزىمىدىن ‹%1› نى چىقىرىۋېتەمسىز؟

en: Remove
ug: چىقىرىۋەت

en: Do Not Remove
ug: چىقىرىۋەتمە

en: You have been invited to %1
ug: سىز %1 غا تەكلىپ قىلىندىڭىز

en: %1 won!
ug: %1 ئۇتتى!

en: Saving canceled
ug: ساقلاش توختىتىلدى

en: Valid
ug: ئىناۋەتلىك

en: Done
ug: تامام

en: Preferences
ug: مايىللىق

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
ug: ئىشلىتىلىدىغان كۆزنەكلىك ئۆرنەك.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ug: ئويۇن(&G)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ug: تەڭشەك(&S)

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ug: ياردەم(&H)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: Current maintainer
ug: نۆۋەتتىكى مەسئۇلى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbQuit)
en: Quit
ug: ئاخىرلاشتۇر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_helpEnabled)
en: Show help
ug: ياردەمنى كۆرسەت
