kdegames - en to bs translation catalogue (39 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameTypeGroup)
en: Game Type
bs: Tip igre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Computer
bs: KSnakeDuel: igrač protiv računara

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Player
bs: KSnakeDuel: igrač protiv igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gameTypeLabel)
en: Game type:
bs: Vrsta igre:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, behaviorGroup)
en: Behavior
bs: Ponašanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AcceleratorBlocked)
en: &Disable acceleration
bs: Onemogući ubrzanje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playerNamesGroup)
en: Player Names
bs: Imena Igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer2Label)
en: Left player:
bs: Lijevi igrač:

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
bs: Grafička tema koju treba koristiti.

note: i18n: ectx: label, entry (AcceleratorBlocked), group (Game)
en: Whether to disable acceleration.
bs: Onemogući ubrzanje

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer1), group (Game)
en: The name of player 1.
bs: Ime igrača 1.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer2), group (Game)
en: The name of player 2.
bs: Ime igrača 2.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Type of the game
bs: Vrsta igre

en: Right Player: Accelerator
bs: Desni igrač: ubrzavanje

en: Left Player: Up
bs: Lijevi igrač: gore

en: Left Player: Down
bs: Lijevi igrač: dolje

en: Left Player: Right
bs: Lijevi igrač: desno

en: Left Player: Left
bs: Lijevi igrač: lijevo

en: Left Player: Accelerator
bs: Lijevi igrač: ubrzavanje

en: Failed to load "%1" theme. Please check your installation.
bs: Neuspješno učitavanje "%1" teme. Molimo provjerite Vašu instalaciju.

en: %1 has won!
bs: %1 je pobijedio!

en: Game paused
bs: Igra pauzirana

en: Player Name:
bs: Ime igrača:

en: Opponent:
bs: Protivnik:

en: General
bs: Općenito

en: Theme
bs: Tema

en: A race in hyperspace
bs: Utrka u svemiru

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parts of the algorithms for the computer player are from
    xtron-1.1 by Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>
bs: © 1998-2000, Matthias Kiefer
    © 2005, Benjamin Meyer
    © 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Dijelovi algoritama za računarskog igrača su preuzeti iz
    xtron-1.1 kojeg je uradio Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>

en: Original author
bs: Originalni autor

en: Various improvements
bs: Razna unaprjeđenja

en: KDE 4 Port, interface revision and KSnake mode
bs: Prenos na KDE 4, revizija sučelja i KSnake mod

en: Start in KSnake mode
bs: Pokreni u KSnake modu

en: Player %1
bs: Igrač %1

en: %1 has won versus %2 with %4 versus %3 point! | %1 has won versus %2 with %4 versus %3 points!
bs[0]: %1 je pobijedio %2 sa %4 naprema %3 poen!
bs[1]: %1 je pobijedio %2 sa %4 naprema %3!
bs[2]: %1 je pobijedio %2 sa %4 naprema %3!

[ctx: %2 = 'x points' [player %1], %4 = 'x points' [player %3]]
en: %1 (%2) versus %3 (%4)
bs: %1 (%2) protiv %3 (%4)

en: %1 point | %1 points
bs[0]: %1 poen
bs[1]: %1 poena
bs[2]: %1 poena

en: KSnake game ended with 1 point | KSnake game ended with %1 points
bs[0]: KSnake igra završena sa %1 poenom.
bs[1]: KSnake igra završena sa %1 poena.
bs[2]: KSnake igra završena sa %1 poena

en: The game starts when each player has pressed one of their direction keys!
bs: Igra počinje kada svaki igrač pritisne jednu od tipki za smjer!

en: Press any of your direction keys to start!
bs: Pritisnite bilo koju od upravljačkih tipaka za početak!
