ktron - en to cs translation catalogue (49 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameTypeGroup)
en: Game Type
cs: Typ hry

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Computer
cs: KSnakeDuel: Hráč proti počítači

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Player
cs: KSnakeDuel: Hráč proti hráči

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnake mode: Single player
cs: KSnake režim: Jeden hráč

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gameTypeLabel)
en: Game type:
cs: Typ hry:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, behaviorGroup)
en: Behavior
cs: Chování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AcceleratorBlocked)
en: &Disable acceleration
cs: Vypnout zry&chlení

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playerNamesGroup)
en: Player Names
cs: Jména hráčů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer1Label)
en: Right player / KSnake mode:
cs: Pravý hráč / KSnake režim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer2Label)
en: Left player:
cs: Levý hráč:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameOptionsGroup)
en: Game Options
cs: Možnosti hry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundsLabel)
en: Rounds to win:
cs: Kol k vítězství:

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
cs: Grafický motiv, který má být použit.

note: i18n: ectx: label, entry (AcceleratorBlocked), group (Game)
en: Whether to disable acceleration.
cs: Zda má být vypnuto zrychlení.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer1), group (Game)
en: The name of player 1.
cs: Jméno hráče 1.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer2), group (Game)
en: The name of player 2.
cs: Jméno hráče 2.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Type of the game
cs: Typ hry

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Rounds
cs: Kola

en: Right Player / KSnake mode: Up
cs: Pravý hráč / KSnake režim: Nahoru

en: Right Player / KSnake mode: Down
cs: Pravý hráč / KSnake režim: Dolů

en: Right Player / KSnake mode: Right
cs: Pravý hráč / KSnake režim: Doprava

en: Right Player / KSnake mode: Left
cs: Pravý hráč / KSnake režim: Doleva

en: Right Player: Accelerator
cs: Pravý hráč: Zrychlení

en: Left Player: Up
cs: Levý hráč: Nahoru

en: Left Player: Down
cs: Levý hráč: Dolů

en: Left Player: Right
cs: Levý hráč: Doprava

en: Left Player: Left
cs: Levý hráč: Doleva

en: Left Player: Accelerator
cs: Levý hráč: Zrychlení

en: Failed to load "%1" theme. Please check your installation.
cs: Nelze načíst motiv "%1". Prosím, zkontrolujte svou instalaci.

en: %1 has won!
cs: %1 vyhrál!

en: Game paused
cs: Hra pozastavena

en: Player Name:
cs: Jméno hráče:

en: Opponent:
cs: Protihráč:

en: Right player:
cs: Pravý hráč:

en: General
cs: Obecné

en: Theme
cs: Motiv

en: A race in hyperspace
cs: Závody v hyperprostoru

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parts of the algorithms for the computer player are from
    xtron-1.1 by Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>
cs: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Části algoritmů pro počítačového hráče jsou ze hry 
    xtron-1.1, kterou vytvořil Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>

en: Original author
cs: Původní autor

en: Various improvements
cs: Různá vylepšení

en: KDE 4 Port, interface revision and KSnake mode
cs: Port do KDE 4, revize rozhraní a režim KSnake

en: Start in KSnake mode
cs: Začít v režimu KSnake

en: Player %1
cs: Hráč %1

en: %1 has won versus %2 with %4 versus %3 point! | %1 has won versus %2 with %4 versus %3 points!
cs[0]: %1 vyhrál proti %2 s %4 proti %3 bodu!
cs[1]: %1 vyhrál proti %2 s %4 proti %3 bodům!
cs[2]: %1 vyhrál proti %2 s %4 proti %3 bodům!

[ctx: %2 = 'x points' [player %1], %4 = 'x points' [player %3]]
en: %1 (%2) versus %3 (%4)
cs: %1 (%2) proti %3 (%4)

en: %1 point | %1 points
cs[0]: %1 bod
cs[1]: %1 body
cs[2]: %1 bodů

en: KSnake game ended with 1 point | KSnake game ended with %1 points
cs[0]: Hra KSnake skončila s 1 bodem
cs[1]: Hra KSnake skončila s %1 body
cs[2]: Hra KSnake skončila s %1 body

en: The game starts when each player has pressed one of their direction keys!
cs: Hra začne, jakmile každý hráč stiskne některou ze směrových kláves!

en: Press any of your direction keys to start!
cs: Hru začnete stiskem libovolné směrové klávesy!
