ktron - en to da translation catalogue (40 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameTypeGroup)
en: Game Type
da: Spiltype

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Computer
da: KSnakeDuel: Spiller mod computer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Player
da: KSnakeDuel: Spiller mod spiller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gameTypeLabel)
en: Game type:
da: Spiltype:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, behaviorGroup)
en: Behavior
da: Opførsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AcceleratorBlocked)
en: &Disable acceleration
da: &Deaktivér acceleration

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playerNamesGroup)
en: Player Names
da: Spillernavne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer2Label)
en: Left player:
da: Venstre spiller:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameOptionsGroup)
en: Game Options
da: Spilindstillinger

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
da: Det grafiske tema der skal bruges.

note: i18n: ectx: label, entry (AcceleratorBlocked), group (Game)
en: Whether to disable acceleration.
da: Om acceleration skal deaktiveres.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer1), group (Game)
en: The name of player 1.
da: Navnet på spiller 1.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer2), group (Game)
en: The name of player 2.
da: Navnet på spiller 2.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Type of the game
da: Spillets type

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Rounds
da: Runder

en: Right Player: Accelerator
da: Højre spiller: Accelerator

en: Left Player: Up
da: Venstre spiller: Op

en: Left Player: Down
da: Venstre spiller: Ned

en: Left Player: Right
da: Venstre spiller: Højre

en: Left Player: Left
da: Venstre spiller: Venstre

en: Left Player: Accelerator
da: Venstre spiller: Accelerator

en: Failed to load "%1" theme. Please check your installation.
da: Kunne ikke indlæse temaet "%1". Tjek din installation.

en: %1 has won!
da: %1 vandt!

en: Game paused
da: Spillet er på pause

en: Player Name:
da: Spillernavn:

en: Opponent:
da: Modstander:

en: General
da: Generelt

en: Theme
da: Tema

en: A race in hyperspace
da: Et væddeløb i hyperspace

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parts of the algorithms for the computer player are from
    xtron-1.1 by Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>
da: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Dele af algoritmer for computerspilleren er fra
    xtron-1.1 ved Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>

en: Original author
da: Oprindelig udvikler

en: Various improvements
da: Forskellige forbedringer

en: KDE 4 Port, interface revision and KSnake mode
da: KDE 4-portering, revision af brugerflade og KSnake-tilstand

en: Start in KSnake mode
da: Start i KSnake-tilstand

en: Player %1
da: Spiller %1

en: %1 has won versus %2 with %4 versus %3 point! | %1 has won versus %2 with %4 versus %3 points!
da[0]: %1 har vundet over %2 med %4 mod %3 point!
da[1]: %1 har vundet over %2 med %4 mod %3 point!

[ctx: %2 = 'x points' [player %1], %4 = 'x points' [player %3]]
en: %1 (%2) versus %3 (%4)
da: %1 (%2) mod %3 (%4)

en: KSnake game ended with 1 point | KSnake game ended with %1 points
da[0]: KSnake-spillet sluttede med 1 point
da[1]: KSnake-spillet sluttede med %1 point

en: The game starts when each player has pressed one of their direction keys!
da: Spillet starter når hver spiller har trykket på en af deres retningstaster!

en: Press any of your direction keys to start!
da: Tryk på en af dine retningstaster for at starte!
