ktron - en to fi translation catalogue (49 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameTypeGroup)
en: Game Type
fi: Pelityyppi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Computer
fi: KSnakeDuel: Pelaaja vastaan tietokone

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Player
fi: KSnakeDuel: Pelaaja vastaan pelaaja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnake mode: Single player
fi: KSnake-tila: Yksi pelaaja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gameTypeLabel)
en: Game type:
fi: Pelityyppi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, behaviorGroup)
en: Behavior
fi: Toiminta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AcceleratorBlocked)
en: &Disable acceleration
fi: &Älä käytä pikanäppäimiä

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playerNamesGroup)
en: Player Names
fi: Pelaajien nimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer1Label)
en: Right player / KSnake mode:
fi: Oikea pelaaja / KSnake-tila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer2Label)
en: Left player:
fi: Vasen pelaaja:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameOptionsGroup)
en: Game Options
fi: Peliasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundsLabel)
en: Rounds to win:
fi: Kierroksia voittoon:

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
fi: Käytettävä graafinen teema.

note: i18n: ectx: label, entry (AcceleratorBlocked), group (Game)
en: Whether to disable acceleration.
fi: Poistetaanko kiihdytys käytöstä.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer1), group (Game)
en: The name of player 1.
fi: Pelaajan 1 nimi.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer2), group (Game)
en: The name of player 2.
fi: Pelaajan 2 nimi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Type of the game
fi: Pelin tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Rounds
fi: Kierroksia

en: Right Player / KSnake mode: Up
fi: Oikea pelaaja / KSnake-tila: Ylös

en: Right Player / KSnake mode: Down
fi: Oikea pelaaja / KSnake-tila: Alas

en: Right Player / KSnake mode: Right
fi: Oikea pelaaja / KSnake-tila: Oikealle

en: Right Player / KSnake mode: Left
fi: Oikea pelaaja / KSnake-tila: Vasemmalle

en: Right Player: Accelerator
fi: Oikea pelaaja: Kiihdytys

en: Left Player: Up
fi: Vasen pelaaja: Ylös

en: Left Player: Down
fi: Vasen pelaaja: Alas

en: Left Player: Right
fi: Vasen pelaaja: Oikealle

en: Left Player: Left
fi: Vasen pelaaja: Vasemmalle

en: Left Player: Accelerator
fi: Vasen pelaaja: Kiihdytys

en: Failed to load "%1" theme. Please check your installation.
fi: Teemaa ”%1” ei onnistuttu lataamaan. Tarkista asennuksesi.

en: %1 has won!
fi: %1 on voittanut!

en: Game paused
fi: Peli keskeytetty

en: Player Name:
fi: Pelaajan nimi:

en: Opponent:
fi: Vastustaja:

en: Right player:
fi: Oikea pelaaja:

en: General
fi: Yleistä

en: Theme
fi: Teema

en: A race in hyperspace
fi: Kisa hyperavaruudessa

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parts of the algorithms for the computer player are from
    xtron-1.1 by Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>
fi: © 1998–2000 Matthias Kiefer
    © 2005 Benjamin Meyer
    © 2008–2009 Stas Verberkt
    
    Jotkin osat tietokonepelaajan algoritmeistä ovat
    Rhett D. Jacobsin <rhett@hotel.canberra.edu.au> xtron-1.1-pelistä

en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Various improvements
fi: Monia parannuksia

en: KDE 4 Port, interface revision and KSnake mode
fi: KDE 4 -siirros, käyttöliittymän uudistus ja KSnake-tila

en: Start in KSnake mode
fi: Käynnistä KSnake-tilassa

en: Player %1
fi: Pelaaja %1

en: %1 has won versus %2 with %4 versus %3 point! | %1 has won versus %2 with %4 versus %3 points!
fi[0]: %1 voitti pelaajan %2 pistein %4–%3!
fi[1]: %1 voitti pelaajan %2 pistein %4–%3!

[ctx: %2 = 'x points' [player %1], %4 = 'x points' [player %3]]
en: %1 (%2) versus %3 (%4)
fi: %1 (%2) vastaan %3 (%4)

en: %1 point | %1 points
fi[0]: %1 piste
fi[1]: %1 pistettä

en: KSnake game ended with 1 point | KSnake game ended with %1 points
fi[0]: KSnake-peli päättyi 1 pisteeseen
fi[1]: KSnake-peli päättyi %1 pisteeseen

en: The game starts when each player has pressed one of their direction keys!
fi: Peli alkaa kunkin pelaajan painettua suuntapainikkeitaan!

en: Press any of your direction keys to start!
fi: Aloita painamalla mitä tahansa suuntapainiketta!
