ktron - en to fr translation catalogue (49 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameTypeGroup)
en: Game Type
fr: Type de jeu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Computer
fr: KSnakeDuel : joueur contre ordinateur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Player
fr: KSnakeDuel : joueur contre joueur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnake mode: Single player
fr: Mode de KSnake : un joueur unique

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gameTypeLabel)
en: Game type:
fr: Type de jeu :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, behaviorGroup)
en: Behavior
fr: Comportement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AcceleratorBlocked)
en: &Disable acceleration
fr: &Désactiver l'accélération

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playerNamesGroup)
en: Player Names
fr: Noms des joueurs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer1Label)
en: Right player / KSnake mode:
fr: Joueur à droite / mode de KSnake :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer2Label)
en: Left player:
fr: Joueur à gauche :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameOptionsGroup)
en: Game Options
fr: Options du jeu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundsLabel)
en: Rounds to win:
fr: Parties à gagner :

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
fr: Thème graphique à utiliser.

note: i18n: ectx: label, entry (AcceleratorBlocked), group (Game)
en: Whether to disable acceleration.
fr: Définit s'il faut désactiver ou non l'accélération.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer1), group (Game)
en: The name of player 1.
fr: Nom du joueur 1.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer2), group (Game)
en: The name of player 2.
fr: Nom du joueur 2.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Type of the game
fr: Type du jeu

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Rounds
fr: Parties

[ctx: @action]
en: Right Player / KSnake mode: Up
fr: Joueur à droite / mode de KSnake : en haut

[ctx: @action]
en: Right Player / KSnake mode: Down
fr: Joueur à droite / mode de KSnake : en bas

[ctx: @action]
en: Right Player / KSnake mode: Right
fr: Joueur à droite / mode de KSnake : à droite

[ctx: @action]
en: Right Player / KSnake mode: Left
fr: Joueur à droite / mode de KSnake : à gauche

[ctx: @action]
en: Right Player: Accelerator
fr: Joueur à droit : accélérateur

[ctx: @action]
en: Left Player: Up
fr: Joueur à gauche : en haut

[ctx: @action]
en: Left Player: Down
fr: Joueur à gauche : en bas

[ctx: @action]
en: Left Player: Right
fr: Joueur à gauche : à droite

[ctx: @action]
en: Left Player: Left
fr: Joueur à gauche : à gauche

[ctx: @action]
en: Left Player: Accelerator
fr: Joueur à gauche : accélérateur

en: Failed to load "%1" theme. Please check your installation.
fr: Impossible de charger le thème « %1 ». Veuillez vérifier votre installation.

en: %1 has won!
fr: %1 a gagné !

en: Game paused
fr: Jeu en pause

[ctx: @label]
en: Player name:
fr: Nom du joueur :

[ctx: @label]
en: Opponent:
fr: Adversaire :

[ctx: @label]
en: Right player:
fr: Joueur à droite :

[ctx: @label]
en: Left player:
fr: Joueur à gauche :

[ctx: @title:tab]
en: General
fr: Général

[ctx: @title:tab]
en: Theme
fr: Thème

en: A race in hyperspace
fr: Une course dans l'hyper-espace

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parts of the algorithms for the computer player are from
    xtron-1.1 by Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>
fr: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Certaines sections des algorithmes pour le joueur ordinateur proviennent de
    xtron-1.1 par Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>

en: Original author
fr: Auteur original

en: Various improvements
fr: Diverses améliorations

en: KDE 4 Port, interface revision and KSnake mode
fr: Portage vers KDE 4, révision de l'interface et mode « Snake »

en: Start in KSnake mode
fr: Démarrer en mode KSnake

en: Player %1
fr: Joueur %1

en: %1 has won versus %2 with %4 versus %3 point! | %1 has won versus %2 with %4 versus %3 points!
fr[0]: %1 a gagné contre %2 avec %4 contre %3 point !
fr[1]: %1 a gagné contre %2 avec %4 contre %3 points !

[ctx: %2 = 'x points' [player %1], %4 = 'x points' [player %3]]
en: %1 (%2) versus %3 (%4)
fr: %1 (%2) contre %3 (%4)

en: The game ended with 1 point. | The game ended with %1 points.
fr[0]: La partie est terminée avec un point
fr[1]: Le jeu est terminé avec %1 points

en: The game starts when each player has pressed one of their direction keys!
fr: Cette partie démarre dès que chaque joueur a appuyé sur une de leurs touches de direction !

en: Press any of your direction keys to start!
fr: Appuyez sur n'importe quelle touche de direction pour démarrer !
