ktron - en to it translation catalogue (49 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameTypeGroup)
en: Game Type
it: Tipo di gioco

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Computer
it: KSnakeDuel: giocatore contro computer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Player
it: KSnakeDuel: giocatore contro giocatore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnake mode: Single player
it: Modalità KSnake: giocatore singolo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gameTypeLabel)
en: Game type:
it: Tipo di gioco:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, behaviorGroup)
en: Behavior
it: Comportamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AcceleratorBlocked)
en: &Disable acceleration
it: &Disabilita accelerazione

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playerNamesGroup)
en: Player Names
it: Nomi dei giocatori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer1Label)
en: Right player / KSnake mode:
it: Giocatore di destra / Modalità KSnake:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer2Label)
en: Left player:
it: Giocatore di sinistra:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameOptionsGroup)
en: Game Options
it: Opzioni del gioco

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundsLabel)
en: Rounds to win:
it: Turni da vincere:

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
it: Il tema grafico da utilizzare.

note: i18n: ectx: label, entry (AcceleratorBlocked), group (Game)
en: Whether to disable acceleration.
it: Abilita o meno l'accelerazione.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer1), group (Game)
en: The name of player 1.
it: Il nome del giocatore 1.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer2), group (Game)
en: The name of player 2.
it: Il nome del giocatore 2.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Type of the game
it: Tipo di gioco

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Rounds
it: Turni

en: Right Player / KSnake mode: Up
it: Giocatore di destra / Modalità KSnake: su

en: Right Player / KSnake mode: Down
it: Giocatore di destra / Modalità KSnake: giù

en: Right Player / KSnake mode: Right
it: Giocatore di destra / Modalità KSnake: destra

en: Right Player / KSnake mode: Left
it: Giocatore di destra / Modalità KSnake: sinistra

en: Right Player: Accelerator
it: Giocatore di destra: Acceleratore

en: Left Player: Up
it: Giocatore di sinistra: Su

en: Left Player: Down
it: Giocatore di sinistra: Giù

en: Left Player: Right
it: Giocatore di sinistra: Destra

en: Left Player: Left
it: Giocatore di sinistra: Sinistra

en: Left Player: Accelerator
it: Giocatore di sinistra: Acceleratore

en: Failed to load "%1" theme. Please check your installation.
it: Impossibile caricare il tema «%1». Controlla l'installazione.

en: %1 has won!
it: %1 ha vinto!

en: Game paused
it: Gioco sospeso

en: Player Name:
it: Nome del giocatore:

en: Opponent:
it: Sfidante:

en: Right player:
it: Giocatore di destra:

en: General
it: Generale

en: Theme
it: Tema

en: A race in hyperspace
it: Una corsa nell'iperspazio

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parts of the algorithms for the computer player are from
    xtron-1.1 by Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>
it: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parti dell'algoritmo per il giocatore-computer vengono da
    xtron-1.1 di Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>

en: Original author
it: Autore originale

en: Various improvements
it: Miglioramenti vari

en: KDE 4 Port, interface revision and KSnake mode
it: Conversione a KDE 4, revisione interfaccia e modalità KSnake

en: Start in KSnake mode
it: Avvia in modalità KSnake

en: Player %1
it: Giocatore  %1

en: %1 has won versus %2 with %4 versus %3 point! | %1 has won versus %2 with %4 versus %3 points!
it[0]: %1 ha battuto %2 per %4 punto a %3!
it[1]: %1 ha battuto %2 per %4 punti a %3!

[ctx: %2 = 'x points' [player %1], %4 = 'x points' [player %3]]
en: %1 (%2) versus %3 (%4)
it: %1 (%2) contro %3 (%4)

en: %1 point | %1 points
it[0]: %1 punto
it[1]: %1 punti

en: KSnake game ended with 1 point | KSnake game ended with %1 points
it[0]: Il gioco KSnake è terminato con 1 punto
it[1]: Il gioco KSnake è terminato con %1 punti

en: The game starts when each player has pressed one of their direction keys!
it: Il gioco inizia quando ogni giocatore ha premuto uno dei suoi tasti direzionali!

en: Press any of your direction keys to start!
it: Premi uno dei tasti direzionali per iniziare!
