ktron - en to ja translation catalogue (36 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameTypeGroup)
en: Game Type
ja: ゲームのタイプ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gameTypeLabel)
en: Game type:
ja: ゲームのタイプ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, behaviorGroup)
en: Behavior
ja: 挙動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AcceleratorBlocked)
en: &Disable acceleration
ja: 加速を無効にする(&D)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playerNamesGroup)
en: Player Names
ja: プレイヤー名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer2Label)
en: Left player:
ja: 左プレイヤー:

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
ja: 使用するグラフィックテーマ

note: i18n: ectx: label, entry (AcceleratorBlocked), group (Game)
en: Whether to disable acceleration.
ja: 加速を無効にするかどうか

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer1), group (Game)
en: The name of player 1.
ja: プレイヤー 1 の名前

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer2), group (Game)
en: The name of player 2.
ja: プレイヤー 2 の名前

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Type of the game
ja: ゲームのタイプ

en: Right Player: Accelerator
ja: 右プレイヤー: 加速

en: Left Player: Up
ja: 左プレイヤー: 上

en: Left Player: Down
ja: 左プレイヤー: 下

en: Left Player: Right
ja: 左プレイヤー: 右

en: Left Player: Left
ja: 左プレイヤー: 左

en: Left Player: Accelerator
ja: 左プレイヤー: 加速

en: Failed to load "%1" theme. Please check your installation.
ja: テーマ “%1” を読み込めませんでした。インストールを確認してください。

en: %1 has won!
ja: %1 の勝ち!

en: Game paused
ja: 一時停止中

en: Player Name:
ja: プレイヤー名:

en: Opponent:
ja: 対戦相手:

en: General
ja: 全般

en: Theme
ja: テーマ

en: A race in hyperspace
ja: ハイパースペースでのレース

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parts of the algorithms for the computer player are from
    xtron-1.1 by Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>
ja: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    コンピュータプレイヤーのアルゴリズムの一部は
    Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au> の xtron-1.1 より

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Various improvements
ja: 多数の改良

en: KDE 4 Port, interface revision and KSnake mode
ja: KDE 4 への移植、インターフェースの見直し、KSnake モード

en: Start in KSnake mode
ja: KSnake モードで起動

en: Player %1
ja: プレイヤー %1

en: %1 has won versus %2 with %4 versus %3 point! | %1 has won versus %2 with %4 versus %3 points!
ja[0]: %1 が %2 に %4 : %3 で勝ち!
ja[1]: %1 が %2 に %4 : %3 で勝ち!

[ctx: %2 = 'x points' [player %1], %4 = 'x points' [player %3]]
en: %1 (%2) versus %3 (%4)
ja: %1 (%2 ポイント) 対 %3 (%4 ポイント)

en: KSnake game ended with 1 point | KSnake game ended with %1 points
ja[0]: KSnake ゲームが 1 ポイントで終了しました
ja[1]: KSnake ゲームが %1 ポイントで終了しました

en: The game starts when each player has pressed one of their direction keys!
ja: ゲームは各プレイヤーが方向キーのどれかを押したときにスタートします!

en: Press any of your direction keys to start!
ja: 方向キーのどれかを押してスタート!
