ktron - en to nds translation catalogue (39 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameTypeGroup)
en: Game Type
nds: Speeltyp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Computer
nds: KSnakeDuel: Speler gegen Reekner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Player
nds: KSnakeDuel: Speler gegen Speler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gameTypeLabel)
en: Game type:
nds: Speeltyp:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, behaviorGroup)
en: Behavior
nds: Bedregen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AcceleratorBlocked)
en: &Disable acceleration
nds: Beslünigen &utmaken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playerNamesGroup)
en: Player Names
nds: Spelernaams

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer2Label)
en: Left player:
nds: Speler links:

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
nds: Dat Grafikmuster, dat Du bruken wullt.

note: i18n: ectx: label, entry (AcceleratorBlocked), group (Game)
en: Whether to disable acceleration.
nds: Beslünigen utmaken

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer1), group (Game)
en: The name of player 1.
nds: De Naam vun den eersten Speler

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer2), group (Game)
en: The name of player 2.
nds: De Naam vun den tweten Speler

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Type of the game
nds: De Speeltyp

en: Right Player: Accelerator
nds: Speler rechts: Beslünigen

en: Left Player: Up
nds: Speler links: Na baven

en: Left Player: Down
nds: Speler links: Na nerrn

en: Left Player: Right
nds: Speler links: Na rechts

en: Left Player: Left
nds: Speler links: Na links

en: Left Player: Accelerator
nds: Speler links: Beslünigen

en: Failed to load "%1" theme. Please check your installation.
nds: Muster "%1" lett sik nich laden. Bitte prööv Dien Installatschoon.

en: %1 has won!
nds: %1 hett wunnen!

en: Game paused
nds: Speel anhollen

en: Player Name:
nds: Spelernaam:

en: Opponent:
nds: Gegensmann:

en: General
nds: Allmeen

en: Theme
nds: Muster

en: A race in hyperspace
nds: En Rennen in'n Hyperruum

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parts of the algorithms for the computer player are from
    xtron-1.1 by Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>
nds: © 1998-2000, Matthias Kiefer
    © 2005, Benjamin Meyer
    © 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Delen vun de Utrekenmetood för de Reeknerspelers sünd
    ut xtron-1.1 vun Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>

en: Original author
nds: Orginaal-Schriever

en: Various improvements
nds: Verscheden Verbetern

en: KDE 4 Port, interface revision and KSnake mode
nds: KDE4-Porteren, Koppelsteed-Nakiek un KSnake-Bedrief

en: Start in KSnake mode
nds: In KSnake-Bedrief starten

en: Player %1
nds: Speler %1

en: %1 has won versus %2 with %4 versus %3 point! | %1 has won versus %2 with %4 versus %3 points!
nds[0]: %1 hett gegen %2 mit %4 to %3 Punkt wunnen!
nds[1]: %1 hett gegen %2 mit %4 to %3 Pünkt wunnen!

[ctx: %2 = 'x points' [player %1], %4 = 'x points' [player %3]]
en: %1 (%2) versus %3 (%4)
nds: %1 (%2) gegen %3 (%4)

en: %1 point | %1 points
nds[0]: %1 Punkt
nds[1]: %1 Pünkt

en: KSnake game ended with 1 point | KSnake game ended with %1 points
nds[0]: KSnake-Speel mit 1 Punkt afslaten
nds[1]: KSnake-Speel mit %1 Pünkt afslaten

en: The game starts when each player has pressed one of their direction keys!
nds: Dat Speel fangt an, nadeem een Speler op en Richt-Tast drückt hett.

en: Press any of your direction keys to start!
nds: Drück för't Starten jichtenseen vun Dien Richt-Tasten.
