ktron - en to pt translation catalogue (49 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameTypeGroup)
en: Game Type
pt: Tipo de Jogo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Computer
pt: KSnakeDuel: Jogador vs Computador

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Player
pt: KSnakeDuel: Jogador vs Jogador

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnake mode: Single player
pt: Modo do KSnake: Um jogador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gameTypeLabel)
en: Game type:
pt: Tipo de jogo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, behaviorGroup)
en: Behavior
pt: Comportamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AcceleratorBlocked)
en: &Disable acceleration
pt: &Desactivar a aceleração

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playerNamesGroup)
en: Player Names
pt: Nomes dos Jogadores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer1Label)
en: Right player / KSnake mode:
pt: Modo do jogador direito / KSnake:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer2Label)
en: Left player:
pt: Jogador esquerdo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameOptionsGroup)
en: Game Options
pt: Opções do Jogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundsLabel)
en: Rounds to win:
pt: Rondas para ganhar:

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
pt: O tema gráfico a usar.

note: i18n: ectx: label, entry (AcceleratorBlocked), group (Game)
en: Whether to disable acceleration.
pt: Se deve desactivar a aceleração.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer1), group (Game)
en: The name of player 1.
pt: O nome do jogador 1.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer2), group (Game)
en: The name of player 2.
pt: O nome do jogador 2.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Type of the game
pt: Tipo de jogo

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Rounds
pt: Jogadas

en: Right Player / KSnake mode: Up
pt: Modo do Jogador Direito / KSnake: Cima

en: Right Player / KSnake mode: Down
pt: Modo do Jogador Direito / KSnake: Baixo

en: Right Player / KSnake mode: Right
pt: Modo do Jogador Direito / KSnake: Direita

en: Right Player / KSnake mode: Left
pt: Modo do Jogador Direito / KSnake: Esquerda

en: Right Player: Accelerator
pt: Jogador Direito: Acelerador

en: Left Player: Up
pt: Jogador Esquerdo: Cima

en: Left Player: Down
pt: Jogador Esquerdo: Baixo

en: Left Player: Right
pt: Jogador Esquerdo: Direita

en: Left Player: Left
pt: Jogador Esquerdo: Esquerda

en: Left Player: Accelerator
pt: Jogador Esquerdo: Acelerador

en: Failed to load "%1" theme. Please check your installation.
pt: Não foi possível carregar o tema "%1". Verifique por favor a sua instalação.

en: %1 has won!
pt: %1 ganhou!

en: Game paused
pt: Jogo em pausa

en: Player Name:
pt: Nome do Jogador:

en: Opponent:
pt: Adversário:

en: Right player:
pt: Jogador direito:

en: General
pt: Geral

en: Theme
pt: Tema

en: A race in hyperspace
pt: Uma corrida no hiperespaço

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parts of the algorithms for the computer player are from
    xtron-1.1 by Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>
pt: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Partes dos algoritmos do jogador por computador são do
    xtron-1.1 de Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>

en: Original author
pt: Autor original

en: Various improvements
pt: Várias melhorias

en: KDE 4 Port, interface revision and KSnake mode
pt: Versão para o KDE 4, revisão da interface e modo KSnake

en: Start in KSnake mode
pt: Iniciar no modo KSnake

en: Player %1
pt: Jogador %1

en: %1 has won versus %2 with %4 versus %3 point! | %1 has won versus %2 with %4 versus %3 points!
pt[0]: %1 ganhou contra %2 com %4 contra %3 ponto!
pt[1]: %1 ganhou contra %2 com %4 contra %3 pontos!

[ctx: %2 = 'x points' [player %1], %4 = 'x points' [player %3]]
en: %1 (%2) versus %3 (%4)
pt: %1 (%2) contra %3 (%4)

en: %1 point | %1 points
pt[0]: %1 ponto
pt[1]: %1 pontos

en: KSnake game ended with 1 point | KSnake game ended with %1 points
pt[0]: O jogo KSnake terminou com 1 ponto
pt[1]: O jogo KSnake terminou com %1 pontos

en: The game starts when each player has pressed one of their direction keys!
pt: O jogo começa quando cada um dos jogadores tiver carregado numa das suas teclas de direcção!

en: Press any of your direction keys to start!
pt: Carregue em alguma das suas teclas de direcção para iniciar!
