ktron - en to sv translation catalogue (50 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameTypeGroup)
en: Game Type
sv: Speltyp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Computer
sv: Ormspel: Spelare mot dator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnakeDuel: Player vs Player
sv: Ormspel: Spelare mot spelare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_GameType)
en: KSnake mode: Single player
sv: Ormläge: Ensam spelare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gameTypeLabel)
en: Game type:
sv: Speltyp:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, behaviorGroup)
en: Behavior
sv: Uppförande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AcceleratorBlocked)
en: &Disable acceleration
sv: &Inaktivera acceleration

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, playerNamesGroup)
en: Player Names
sv: Spelarnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer1Label)
en: Right player / KSnake mode:
sv: Höger spelare/Ormläge:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namePlayer2Label)
en: Left player:
sv: Vänster spelare:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gameOptionsGroup)
en: Game Options
sv: Spelalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, roundsLabel)
en: Rounds to win:
sv: Omgångar för att vinna:

note: i18n: ectx: label, entry (Theme), group (General)
en: The graphical theme to be used.
sv: Det grafiska temat som ska användas.

note: i18n: ectx: label, entry (AcceleratorBlocked), group (Game)
en: Whether to disable acceleration.
sv: Om acceleration ska inaktiveras.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer1), group (Game)
en: The name of player 1.
sv: Första spelarens namn.

note: i18n: ectx: label, entry (NamePlayer2), group (Game)
en: The name of player 2.
sv: Andra spelarens namn.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Type of the game
sv: Spelets typ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Game)
en: Rounds
sv: Omgångar

en: Right Player / KSnake mode: Up
sv: Höger spelare/Ormläge: Upp

en: Right Player / KSnake mode: Down
sv: Höger spelare/Ormläge: Ner

en: Right Player / KSnake mode: Right
sv: Höger spelare/Ormläge: Höger

en: Right Player / KSnake mode: Left
sv: Höger spelare/Ormläge: Vänster

en: Right Player: Accelerator
sv: Höger spelare: Acceleration

en: Left Player: Up
sv: Vänster spelare: Upp

en: Left Player: Down
sv: Vänster spelare: Ner

en: Left Player: Right
sv: Vänster spelare: Höger

en: Left Player: Left
sv: Vänster spelare: Vänster

en: Left Player: Accelerator
sv: Vänster spelare: Acceleration

en: Failed to load "%1" theme. Please check your installation.
sv: Misslyckades ladda temat "%1". Kontrollera installationen.

en: %1 has won!
sv: %1 har vunnit!

en: Game paused
sv: Spelet pausat

en: Player Name:
sv: Spelarnamn:

en: Opponent:
sv: Motståndare:

en: Right player:
sv: Höger spelare:

en: General
sv: Allmänt

en: Theme
sv: Tema

en: KSnakeDuel
sv: Ormspel

en: A race in hyperspace
sv: Ett lopp i hyperrymden

en: (c) 1998-2000, Matthias Kiefer
    (c) 2005, Benjamin Meyer
    (c) 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Parts of the algorithms for the computer player are from
    xtron-1.1 by Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>
sv: © 1998-2000, Matthias Kiefer
    © 2005, Benjamin Meyer
    © 2008-2009, Stas Verberkt
    
    Delar av algoritmerna för datorspelaren är tagna från
    Xtron-1.1 av Rhett D. Jacobs <rhett@hotel.canberra.edu.au>.

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Various improvements
sv: Diverse förbättringar

en: KDE 4 Port, interface revision and KSnake mode
sv: Överföring till KDE 4, omarbetning av gränssnitt och ormspelsläge

en: Start in KSnake mode
sv: Starta i ormspelsläge

en: Player %1
sv: Spelare %1

en: %1 has won versus %2 with %4 versus %3 point! | %1 has won versus %2 with %4 versus %3 points!
sv[0]: %1 har vunnit mot %2 med %4 mot %3 poäng!
sv[1]: %1 har vunnit mot %2 med %4 mot %3 poäng!

[ctx: %2 = 'x points' [player %1], %4 = 'x points' [player %3]]
en: %1 (%2) versus %3 (%4)
sv: %1 (%2) mot %3 (%4)

en: %1 point | %1 points
sv[0]: %1 poäng
sv[1]: %1 poäng

en: KSnake game ended with 1 point | KSnake game ended with %1 points
sv[0]: Ormspelet slutade med 1 poäng
sv[1]: Ormspelet slutade med %1 poäng

en: The game starts when each player has pressed one of their direction keys!
sv: Spelet startar när alla spelare har tryckt på någon riktningstangent.

en: Press any of your direction keys to start!
sv: Tryck på någon tangent för att starta.
