kspaceduel - en to ar translation catalogue (76 entries)

en: Game speed:
ar: سرعة اللعبة:

en: Shot speed:
ar: سرعة الطلقة:

en: Energy need:
ar: الطاقة المحتاجة:

en: Max number:
ar: أعلى رقم:

en: Damage:
ar: الضرر:

en: Life time:
ar: وقت الحياة:

en: Reload time:
ar: وقت إعادة التحميل:

en: Mine fuel:
ar: وقود اللغم:

en: Activate time:
ar: وقت التنشيط:

en: Acceleration:
ar: التسارع:

en: Rotation speed:
ar: سرعة الدوران:

en: Crash damage:
ar: ضرر التحطم:

en: Sun energy:
ar: طاقة الشمس:

en: Gravity:
ar: الجاذبية:

en: Position X:
ar: الموقع س:

en: Position Y:
ar: الموقع ص:

en: Velocity X:
ar: السرعة س:

en: Velocity Y:
ar: السرعة ص:

en: Appearance time:
ar: وقت الظهور:

en: Energy amount:
ar: كمية الطاقة:

en: Shield amount:
ar: كمية الدرع:

[ctx: custom values]
en: Custom
ar: مخصص

[ctx: general game settings]
en: General
ar: عامّ

en: Bullet
ar: الطلقة

[ctx: Name]
en: Mine
ar: اللغم

en: Ship
ar: السفينة

[ctx: the star, Sol]
en: Sun
ar: الشمس

[ctx: initial position and velocities of players]
en: Start
ar: ابدأ

en: Powerups
ar: زيادات الطاقة

[ctx: general settings]
en: General
ar: عامّ

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

[ctx: game settings]
en: Game
ar: اللعبة

en: Game Settings
ar: إعدادات اللعبة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
ar: نقاط الضرب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
ar: اللاعب الأحمر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
ar: اللاعب الأزرق:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
ar: الرسومات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
ar: وقت التحديث:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
ar: اللاعب الأحمر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
ar: اللاعب يستعمل الذكاء الصناعيّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
ar: الصعوبة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
ar: المتدرب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
ar: عادي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
ar: صعب

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
ar: مجنون

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
ar: اللاعب الأزرق

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ar: &لعبة

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: KSpaceDuel
ar: لعبة مبارزة الفضاء (KSpaceDuel)

en: Space Arcade Game
ar: لعبة ممرات الفضاء

en: Original Program
ar: البرنامج الأصلي

en: SVG Renderer
ar: عارض SVG

en:  paused
ar:  ايقاف مؤقت

en: Press %1 to start
ar: اضغط %1 للبدء

en: draw round
ar: جولة تعادل

en: blue player won the round
ar: اللعب الأزرق ربح الجولة

en: red player won the round
ar: اللعب الأحمر ربح الجولة

en: Press %1 for new round
ar: إضغط %1 لجولة جديدة

en: Hit points
ar: نقاط الضرب

en: Energy
ar: الطاقة

en: Wins
ar: الإنتصارات

en: Default
ar: المبدئيّ

en: Chaos
ar: الفوضى

en: Lack of Energy
ar: نقص الطاقة

en: &New Round
ar: جولة &جديدة

[ctx: start game]
en: Start
ar: ابدأ

en: Player 1 Rotate Left
ar: اللاعب 1 تدوير لليسار

en: Player 1 Rotate Right
ar: اللاعب 1 تدوير لليمين

en: Player 1 Accelerate
ar: اللاعب 1 تسارع

en: Player 1 Shot
ar: اللاعب 1 إطلاق

en: Player 1 Mine
ar: اللاعب 1 اللغم

en: Player 2 Rotate Left
ar: اللاعب 2 تدوير لليسار

en: Player 2 Rotate Right
ar: اللاعب 2 تدوير لليمين

en: Player 2 Accelerate
ar: اللاعب 2 تسارع

en: Player 2 Shot
ar: اللاعب 2 إطلاق

en: Player 2 Mine
ar: اللاعب 2 اللغم
