kspaceduel - en to cs translation catalogue (72 entries)

en: Game speed:
cs: Rychlost hry:

en: Shot speed:
cs: Rychlost střely:

en: Energy need:
cs: Potřeba energie:

en: Max number:
cs: Maximální počet:

en: Damage:
cs: Poškození:

en: Life time:
cs: Doba života:

en: Reload time:
cs: Obnovovací čas:

en: Mine fuel:
cs: Palivo min:

en: Activate time:
cs: Doba aktivace:

en: Acceleration:
cs: Zrychlení:

en: Rotation speed:
cs: Rychlost rotace:

en: Crash damage:
cs: Poškození po srážce:

en: Sun energy:
cs: Sluneční energie:

en: Gravity:
cs: Gravitace:

en: Position X:
cs: Pozice X:

en: Position Y:
cs: Pozice Y:

en: Velocity X:
cs: Rychlost X:

en: Velocity Y:
cs: Rychlost Y:

en: Appearance time:
cs: Čas objevení:

en: Energy amount:
cs: Množství energie:

en: Shield amount:
cs: Síla štítů:

[ctx: custom values]
en: Custom
cs: Vlastní

[ctx: general game settings]
en: General
cs: Obecné

en: Bullet
cs: Kulka

[ctx: Name]
en: Mine
cs: Mina

en: Ship
cs: Loď

[ctx: the star, Sol]
en: Sun
cs: Slunce

en: Powerups
cs: Vylepšení

[ctx: general settings]
en: General
cs: Obecné

en: General Settings
cs: Obecné nastavení

[ctx: game settings]
en: Game
cs: Hra

en: Game Settings
cs: Nastavení hry

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
cs: Body za zásahy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
cs: Červený hráč:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
cs: Modrý hráč:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
cs: Grafika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
cs: Obnovovací čas:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
cs: Červený hráč

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
cs: Hráč je UI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
cs: Obtížnost:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
cs: Začátečník

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
cs: Normální

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
cs: Tvrdý

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
cs: Šílený

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
cs: Modrý hráč

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
cs: &Hra

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Space Arcade Game
cs: Vesmírná arkádová hra

en: Original Program
cs: Původní program

en:  paused
cs:  pozastaveno

en: Press %1 to start
cs: Ke spuštění stiskněte %1

en: draw round
cs: remíza

en: blue player won the round
cs: modrý hráč vyhrál kolo

en: red player won the round
cs: červený hráč vyhrál kolo

en: Press %1 for new round
cs: Stiskněte %1 k zahájení nového kola

en: Hit points
cs: Zásahy

en: Energy
cs: Energie

en: Wins
cs: Vítězství

en: Default
cs: Výchozí

en: Lack of Energy
cs: Nedostatek energie

en: &New Round
cs: &Nové kolo

[ctx: start game]
en: Start
cs: Spustit

en: Player 1 Rotate Left
cs: Rotovat vlevo (hráč 1)

en: Player 1 Rotate Right
cs: Rotovat vpravo (hráč 1)

en: Player 1 Accelerate
cs: Zrychlení (hráč 1)

en: Player 1 Shot
cs: Střelba (hráč 1)

en: Player 1 Mine
cs: Mina (hráč 1)

en: Player 2 Rotate Left
cs: Rotovat vlevo (hráč 2)

en: Player 2 Rotate Right
cs: Rotovat vpravo (hráč 2)

en: Player 2 Accelerate
cs: Zrychlení (hráč 2)

en: Player 2 Shot
cs: Střelba (hráč 2)

en: Player 2 Mine
cs: Mina (hráč 2)
