kspaceduel - en to cy translation catalogue (62 entries)

en: Game speed:
cy: Cyflymder y gêm:

en: Shot speed:
cy: Cyflymder y saethiad:

en: Energy need:
cy: Angen egni:

en: Max number:
cy: Rhif uchafswm:

en: Damage:
cy: Difrod:

en: Life time:
cy: Amser byw:

en: Reload time:
cy: Amser ail-lwytho:

en: Mine fuel:
cy: Tanwydd ffrwydryn:

en: Activate time:
cy: Amser gweithredoli:

en: Acceleration:
cy: Cyflymiad:

en: Rotation speed:
cy: Cyflymder y cylchdro:

en: Crash damage:
cy: Difrod chwalu:

en: Sun energy:
cy: Egni yr haul:

en: Gravity:
cy: Disgyrchiant:

en: Position X:
cy: Lleoliad X:

en: Position Y:
cy: Lleoliad Y:

en: Velocity X:
cy: Cyflymder X:

en: Velocity Y:
cy: Cylymder Y:

en: Appearance time:
cy: Amser ymddangosiad:

en: Energy amount:
cy: Maint egni:

en: Shield amount:
cy: Maint tarian:

en: Bullet
cy: Bwled

[ctx: Name]
en: Mine
cy: Ffrwydryn

en: Ship
cy: Llong

en: Powerups
cy: Egniwyr

en: General Settings
cy: Gosodiadau Cyffredinol

en: Game Settings
cy: Gosodiadau'r Gêm

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
cy: Pwyntiau taro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
cy: Chwaraewr coch:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
cy: Chwaraewr glas:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
cy: Graffeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
cy: Amser Cyfredoli:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
cy: Chwaraewr Coch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
cy: Mae'r chwaraewr yn DA (AI)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
cy: Anhawster:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
cy: Hyforddai

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
cy: Arferol

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
cy: Anodd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
cy: Gwallgof

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
cy: Chwaraewr Glas

en: KSpaceDuel
cy: KOrnestGofod

en:  paused
cy: wedi'i seibio

en: Press %1 to start
cy: Gwasgwch %1 i ddechrau

en: draw round
cy: rownd cyfartal

en: blue player won the round
cy: chwaraewr glas enillodd y rownd

en: red player won the round
cy: chwaraewr coch enillodd y rownd

en: Press %1 for new round
cy: Gwasgwch %1 am rownd newydd

en: Hit points
cy: Pwyntiau taro

en: Energy
cy: Egni

en: Wins
cy: Ennill

en: Chaos
cy: Anhrefn

en: &New Round
cy: &Rownd Newydd

en: Player 1 Rotate Left
cy: Chwaraewr 1, Cylchdroi i'r Chwith

en: Player 1 Rotate Right
cy: Chwaraewr 1, Cylchdroi i'r Dde

en: Player 1 Accelerate
cy: Chwaraewr 1, Cyflymu

en: Player 1 Shot
cy: Chwaraewr 1, Saethu

en: Player 1 Mine
cy: Chwaraewr 1, Ffrwydryn

en: Player 2 Rotate Left
cy: Chwaraewr 2, Cylchdroi i'r Chwith

en: Player 2 Rotate Right
cy: Chwaraewr 2, Cylchdroi i'r Dde

en: Player 2 Accelerate
cy: Chwaraewr 2, Cyflymu

en: Player 2 Shot
cy: Chwaraewr 2, Saethu

en: Player 2 Mine
cy: Chwaraewr 2, Ffrwydryn
