kspaceduel - en to da translation catalogue (50 entries)

en: Game speed:
da: Spilhastighed:

en: Shot speed:
da: Skudhastighed:

en: Energy need:
da: Energibehov:

en: Max number:
da: Max antal:

en: Damage:
da: Skade:

en: Life time:
da: Livstid:

en: Reload time:
da: Genindlæsningstid:

en: Mine fuel:
da: Minebrændstof:

en: Activate time:
da: Aktiveringstid:

en: Rotation speed:
da: Rotationshastighed:

en: Crash damage:
da: Skade ved ulykke:

en: Sun energy:
da: Solenergi:

en: Gravity:
da: Tyngdekraft:

en: Velocity X:
da: Hastighed X:

en: Velocity Y:
da: Hastighed Y:

en: Appearance time:
da: Tilsynekomsttidspunkt:

en: Energy amount:
da: Energimængde:

en: Shield amount:
da: Beskyttelsesmængde:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
da: Træfpoints

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
da: Rød spiller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
da: Blå spiller:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
da: Grafik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
da: Genopfriskningstid:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
da: Rød spiller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
da: Spiller er AI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
da: Sværhedsgrad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
da: Elev

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
da: Normalt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
da: Svært

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
da: Vanvittigt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
da: Blå spiller

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
da: &Spil

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: KSpaceDuel
da: KSpaceduel

en: Space Arcade Game
da: Rum arkadespil

en: Original Program
da: Originalt program

en: SVG Renderer
da: SVG-rendering

en:  paused
da: holder pause

en: Press %1 to start
da: Tryk på %1 for at starte

en: draw round
da: uafgjort

en: blue player won the round
da: blå spiller vandt runden

en: red player won the round
da: rød spiller vandt runden

en: Press %1 for new round
da: Tryk på %1 for ny runde

en: Hit points
da: Træfpoints

en: Energy
da: Energi

en: Wins
da: Vundne

en: Default
da: Standard

en: Bullet
da: Kugle

en: Chaos
da: Kaos

en: Lack of Energy
da: Mangel på energi
