kspaceduel - en to eo translation catalogue (75 entries)

en: Game speed:
eo: Luda rapideco:

en: Shot speed:
eo: Pafa rapideco:

en: Energy need:
eo: Energia bezono:

en: Max number:
eo: Maksimuma nombro:

en: Damage:
eo: Damaĝo:

en: Life time:
eo: Vivtempo:

en: Reload time:
eo: Reŝarga tempo:

en: Mine fuel:
eo: Minbrulaĵo:

en: Activate time:
eo: Aktiviga tempo:

en: Acceleration:
eo: Akcelado:

en: Rotation speed:
eo: Rotacia rapido:

en: Crash damage:
eo: Akcidenta damaĝo:

en: Sun energy:
eo: Suna ernergio:

en: Gravity:
eo: Gravito:

en: Position X:
eo: Pozicio X:

en: Position Y:
eo: Pozicio Y:

en: Velocity X:
eo: Rapideco X:

en: Velocity Y:
eo: Rapideco Y:

en: Appearance time:
eo: Apertempo:

en: Energy amount:
eo: Energikvanto:

en: Shield amount:
eo: Ŝildkvanto:

[ctx: @item custom values]
en: Custom
eo: Propra

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
eo: Ĝenerala

[ctx: @title:tab]
en: Bullet
eo: Kuglo

[ctx: @title:tab Name]
en: Mine
eo: Mino

[ctx: @title:tab]
en: Ship
eo: Ŝipo

[ctx: @title:tab the star, Sol]
en: Sun
eo: Suno

[ctx: initial position and velocities of players]
en: Start
eo: Komenco

[ctx: @title:tab]
en: Powerups
eo: Reŝarĝoj

[ctx: @title]
en: General Settings
eo: Ĝenerala Agordo

[ctx: @title:tab game settings]
en: Game
eo: Ludo

[ctx: @title]
en: Game Settings
eo: Luda Agordo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
eo: Trafpoentoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
eo: Ruĝa ludanto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
eo: Blua ludanto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
eo: Grafikoj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
eo: Refreŝiga tempo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
eo: Ruĝa ludanto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
eo: Ludanto estas AI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
eo: Malfacileco:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
eo: Facila

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
eo: Normala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
eo: Malfacila

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
eo: Malsana

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
eo: Blua ludanto

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
eo: &Ludo

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eo: Ĉefa ilobreto

en: Space Arcade Game
eo: Kosma Arkadludo

en: Original Program
eo: Origina programo

en: SVG Renderer
eo: SVG bildigilo

en:  paused
eo:  paŭzata

en: Press %1 to start
eo: Premu "%1" por komenci

en: draw round
eo: neniu gajnis

en: blue player won the round
eo: blua ludanto gajnis la rondon

en: red player won the round
eo: ruĝa ludanto gajnis la rondon

en: Press %1 for new round
eo: Premu %1 por nova vico

en: Hit points
eo: Trafpoentoj

en: Energy
eo: Energio

en: Wins
eo: Gajnoj

en: Default
eo: Defaŭlta

en: Bullet
eo: Kuglo

en: Chaos
eo: Kaoso

en: Lack of Energy
eo: Manko de Energio

[ctx: @action]
en: &New Round
eo: &Nova Vico

[ctx: @action start game]
en: Start
eo: Komenco

[ctx: @action]
en: Player 1 Rotate Left
eo: Rotacio maldekstren je ludanto 1

[ctx: @action]
en: Player 1 Rotate Right
eo: Rotacio dekstren je ludanto 1

[ctx: @action]
en: Player 1 Accelerate
eo: Akcelado je ludanto 1

[ctx: @action]
en: Player 1 Shot
eo: Pafo je ludanto 1

[ctx: @action]
en: Player 1 Mine
eo: Mino je ludanto 1

[ctx: @action]
en: Player 2 Rotate Left
eo: Rotacio maldekstren je ludanto 2

[ctx: @action]
en: Player 2 Rotate Right
eo: Rotacio dekstren je ludanto 2

[ctx: @action]
en: Player 2 Accelerate
eo: Akcelado je ludanto 1

[ctx: @action]
en: Player 2 Shot
eo: Pafo je ludanto 1

[ctx: @action]
en: Player 2 Mine
eo: Mino je ludanto 2
