kspaceduel - en to fa translation catalogue (65 entries)

en: Game speed:
fa: سرعت بازی:

en: Shot speed:
fa: سرعت گلوله:

en: Energy need:
fa: نیاز به انرژی:

en: Max number:
fa: عدد بیشینه:

en: Damage:
fa: خسارت:

en: Life time:
fa: جان:

en: Reload time:
fa: زمان بارگذاری مجدد:

en: Mine fuel:
fa: سوخت مین:

en: Activate time:
fa: فعال کردن زمان:

en: Acceleration:
fa: شتاب‌دهی:

en: Rotation speed:
fa: سرعت چرخش:

en: Crash damage:
fa: خسارت برخورد:

en: Sun energy:
fa: انرژی خورشید:

en: Gravity:
fa: جاذبه:

en: Position X:
fa: موقعیت X:

en: Position Y:
fa: موقعیت Y:

en: Velocity X:
fa: سرعت  X:

en: Velocity Y:
fa: سرعت Y:

en: Appearance time:
fa: زمان ظهور:

en: Energy amount:
fa: مقدار انرژیک

en: Shield amount:
fa: مقدار محافظ:

en: Bullet
fa: گلوله

[ctx: Name]
en: Mine
fa: مین

en: Ship
fa: سفینه فضایی

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Game Settings
fa: تنظیمات بازی

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
fa: نقاط ضربت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
fa: بازیکن قرمز:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
fa: بازیکن آبی:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
fa: نگاره‌سازی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
fa: زمان بازآوری:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
fa: بازیکن قرمز

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
fa: بازیکن AI است‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
fa: دشواری:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
fa: کارآموز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
fa: معمولی

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
fa: سخت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
fa: بی‌عقل

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
fa: بازیکن آبی

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fa: &بازی‌

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

en: Original Program
fa: برنامه اصلی

en: SVG Renderer
fa: پرداخت‌کننده SVG

en:  paused
fa:  مکث‌کرده

en: Press %1 to start
fa: برای آغاز، %1 را فشار دهید

en: draw round
fa: قرعه‌‌کشی دور

en: blue player won the round
fa: بازیکن آبی دور را برد

en: red player won the round
fa: بازیکن قرمز دور را برد

en: Press %1 for new round
fa: برای دور جدید، %1 را فشار دهید

en: Hit points
fa: نقاط ضربت

en: Energy
fa: انرژی

en: Wins
fa: بردها

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Chaos
fa: هرج و مرج

en: &New Round
fa: دور &جدید‌

en: Player 1 Rotate Left
fa: چرخش بازیکن ۱ به چپ

en: Player 1 Rotate Right
fa: چرخش بازیکن ۱ به راست

en: Player 1 Accelerate
fa: سرعت گرفتن بازیکن ۱

en: Player 1 Shot
fa: شلیک بازیکن ۱

en: Player 1 Mine
fa: مین بازیکن ۱

en: Player 2 Rotate Left
fa: چرخش بازیکن ۲ به چپ

en: Player 2 Rotate Right
fa: چرخش بازیکن ۲ به راست

en: Player 2 Accelerate
fa: سرعت گرفتن بازیکن ۲

en: Player 2 Shot
fa: شلیک بازیکن ۲

en: Player 2 Mine
fa: مین بازیکن ۲
