kspaceduel - en to fr translation catalogue (73 entries)

en: Game speed:
fr: Vitesse du jeu :

en: Shot speed:
fr: Vitesse de tir :

en: Energy need:
fr: Besoin énergétique :

en: Max number:
fr: Nombre maximum :

en: Damage:
fr: Dommages :

en: Life time:
fr: Durée de vie :

en: Reload time:
fr: Temps de rechargement :

en: Mine fuel:
fr: Essence par mine :

en: Activate time:
fr: Temps d'activation :

en: Acceleration:
fr: Accélération :

en: Rotation speed:
fr: Vitesse de rotation :

en: Crash damage:
fr: Dommages de collision :

en: Sun energy:
fr: Énergie solaire :

en: Gravity:
fr: Intensité de la gravité :

en: Position X:
fr: Position X :

en: Position Y:
fr: Position Y :

en: Velocity X:
fr: Vitesse X :

en: Velocity Y:
fr: Vitesse Y :

en: Appearance time:
fr: Délai d'apparition :

en: Energy amount:
fr: Quantité d'énergie :

en: Shield amount:
fr: Quantité de bouclier :

[ctx: @item custom values]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
fr: Général

[ctx: @title:tab]
en: Bullet
fr: Balle

[ctx: @title:tab]
en: Ship
fr: Vaisseau

[ctx: @title:tab the star, Sol]
en: Sun
fr: Soleil

[ctx: initial position and velocities of players]
en: Start
fr: Début

[ctx: @title:tab]
en: Powerups
fr: Bonus

[ctx: @title]
en: General Settings
fr: Configuration générale

[ctx: @title:tab game settings]
en: Game
fr: Jeu

[ctx: @title]
en: Game Settings
fr: Configuration du jeu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
fr: Points gagnants

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
fr: Joueur rouge :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
fr: Joueur bleu :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
fr: Affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
fr: Délai de rafraîchissement :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
fr: Joueur rouge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
fr: Le joueur est l'IA.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
fr: Niveau :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
fr: Débutant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
fr: Moyen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
fr: Difficile

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
fr: Expert

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
fr: Joueur bleu

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fr: &Jeu

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale

en: Space Arcade Game
fr: Jeu spatial d'arcade

en: Original Program
fr: Programme Original

en: SVG Renderer
fr: Moteur de rendu SVG

en:  paused
fr:  en pause

en: Press %1 to start
fr: Appuyez sur « %1 » pour commencer

en: draw round
fr: lance la manche

en: blue player won the round
fr: Le joueur bleu a gagné cette manche

en: red player won the round
fr: Le joueur rouge a gagné cette manche

en: Press %1 for new round
fr: Appuyer sur « %1 » pour une nouvelle manche

en: Hit points
fr: Points gagnants

en: Energy
fr: Énergie

en: Wins
fr: Gagnées

en: Default
fr: Par défaut

en: Bullet
fr: Balle

en: Lack of Energy
fr: Manque d'énergie

[ctx: @action]
en: &New Round
fr: &Nouvelle manche

[ctx: @action start game]
en: Start
fr: Début

[ctx: @action]
en: Player 1 Rotate Left
fr: Rotation à gauche du joueur 1

[ctx: @action]
en: Player 1 Rotate Right
fr: Rotation à droite du joueur 1

[ctx: @action]
en: Player 1 Accelerate
fr: Accélération du joueur 1

[ctx: @action]
en: Player 1 Shot
fr: Tir du joueur 1

[ctx: @action]
en: Player 1 Mine
fr: Mine du joueur 1

[ctx: @action]
en: Player 2 Rotate Left
fr: Rotation à gauche du joueur 2

[ctx: @action]
en: Player 2 Rotate Right
fr: Rotation à droite du joueur 2

[ctx: @action]
en: Player 2 Accelerate
fr: Accélération du joueur 2

[ctx: @action]
en: Player 2 Shot
fr: Tir du joueur 2

[ctx: @action]
en: Player 2 Mine
fr: Mine du joueur 2
