kspaceduel - en to he translation catalogue (61 entries)

en: Game speed:
he: מהירות משחק:

en: Shot speed:
he: מהירות ירייה:

en: Energy need:
he: צריכת אנרגיה:

en: Max number:
he: מספר מיריבי:

en: Damage:
he: נזק:

en: Life time:
he: תוחלת חיים:

en: Reload time:
he: זמן טעינה מחדש:

en: Mine fuel:
he: דלק של מוקש:

en: Activate time:
he: זמן הפעלה:

en: Acceleration:
he: האצה:

en: Rotation speed:
he: מהירות סיבוב:

en: Crash damage:
he: נזק מהתנגשות:

en: Sun energy:
he: אנרגיית השמש:

en: Gravity:
he: כבידה:

en: Position X:
he: מיקום X:

en: Position Y:
he: מיקום Y:

en: Velocity X:
he: מהירות X:

en: Velocity Y:
he: מהירות Y:

en: Appearance time:
he: זמן הופעה:

en: Energy amount:
he: כמות אנרגיה:

en: Shield amount:
he: כמות מגנים:

en: Bullet
he: קליע

[ctx: Name]
en: Mine
he: מוקש

en: Ship
he: חללית

en: Powerups
he: תוספות כוח

en: General Settings
he: הגדרות כלליות

en: Game Settings
he: הגדרות המשחק

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
he: נקודות פגיעה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
he: שחקן אדום:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
he: שחקן כחול:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
he: גרפיקה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
he: זמן רענון:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
he: שחקן אדום

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
he: שחקן מחשב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
he: קושי:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
he: קל

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
he: רגיל

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
he: קשה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
he: בלתי אפשרי

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
he: שחקן כחול

en:  paused
he:  מושהה

en: Press %1 to start
he: הקש %1 כדי להתחיל

en: draw round
he: תיקו

en: blue player won the round
he: השחקן הכחול ניצח את הסיבוב

en: red player won the round
he: השחקן האדום ניצח את הסיבוב

en: Press %1 for new round
he: הקש %1 לסיבוב חדש

en: Hit points
he: נקודות פגיעה

en: Energy
he: אנרגיה

en: Wins
he: ניצחונות

en: Chaos
he: כאוס

en: &New Round
he: &סיבוב חדש

en: Player 1 Rotate Left
he: סיבוב שמאלה של שחקן 1

en: Player 1 Rotate Right
he: סיבוב ימינה של שחקן 1

en: Player 1 Accelerate
he: האצה של שחקן 1

en: Player 1 Shot
he: ירייה של שחקן 1

en: Player 1 Mine
he: מוקש של שחקן 1

en: Player 2 Rotate Left
he: סיבוב שמאלה של שחקן 2

en: Player 2 Rotate Right
he: סיבוב ימינה של שחקן 2

en: Player 2 Accelerate
he: האצה של שחקן 2

en: Player 2 Shot
he: ירייה של שחקן 2

en: Player 2 Mine
he: מוקש של שחקן 2
