kspaceduel - en to hi translation catalogue (79 entries)

en: Game speed:
hi: खेल गतिः

en: Shot speed:
hi: शॉट गतिः

en: Energy need:
hi: ऊर्जा गतिः

en: Max number:
hi: अधिकतम संख्या:

en: Damage:
hi: नुकसानः

en: Life time:
hi: जीवन समयः

en: Reload time:
hi: रीलोड समय

en: Mine fuel:
hi: बम ईंधन

en: Activate time:
hi: सक्रिय समय

en: Acceleration:
hi: त्वरणः

en: Rotation speed:
hi: घूर्णन गतिः

en: Crash damage:
hi: क्रैश नुकसान

en: Sun energy:
hi: सूर्य ऊर्जाः

en: Gravity:
hi: गुरूत्वः

en: Position X:
hi: स्थिति X:

en: Position Y:
hi: स्थिति Y:

en: Velocity X:
hi: स्थिति X:

en: Velocity Y:
hi: स्थिति Y:

en: Appearance time:
hi: त्वरण समयः

en: Energy amount:
hi: ऊर्जा मात्राः

en: Shield amount:
hi: कवच मात्राः

[ctx: custom values]
en: Custom
hi: तदनुकूल

[ctx: general game settings]
en: General
hi: साधारण

en: Bullet
hi: गोली

[ctx: Name]
en: Mine
hi: सुरंग बम

en: Ship
hi: जहाज

[ctx: the star, Sol]
en: Sun
hi: रवि

[ctx: initial position and velocities of players]
en: Start
hi: प्रारंभ

en: Powerups
hi: पावरअप्स

[ctx: general settings]
en: General
hi: साधारण

en: General Settings
hi: सामान्य विन्यास

[ctx: game settings]
en: Game
hi: खेल

en: Game Settings
hi: खेल विन्यास

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
hi: हिट पाइंट्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
hi: लाल खिलाड़ीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
hi: नीला खिलाड़ीः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
hi: ग्राफिक्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
hi: रिफ्रेश समय:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
hi: लाल खिलाड़ी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
hi: खिलाड़ी है AI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
hi: कठिनाईः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
hi: प्रशिक्षु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
hi: कठिन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
hi: उन्मादी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
hi: नीला खिलाड़ी

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
hi: खेल (&G)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: KSpaceDuel
hi: के-स्पेसड्यूएल

en: Space Arcade Game
hi: स्पेस आर्केड खेल

en: (c) 1998-2001, Andreas Zehender
hi: (c) 1998-2001, आंद्रेयास जेहेन्दर

en: Andreas Zehender
hi: आंद्रेयास जेहेन्दर

en: Original Program
hi: मूल प्रोग्राम

en: Branan Riley
hi: ब्रानन रिले

en: SVG Renderer
hi: एसवीजी रेंडरर

en:  paused
hi: ठहरा

en: Press %1 to start
hi: प्रारंभ करने के लिए %1 दबाएँ

en: draw round
hi: ड्रा राउंड

en: blue player won the round
hi: नीले खिलाड़ी ने राउंड जीता

en: red player won the round
hi: लाल खिलाड़ी ने राउंड जीता

en: Press %1 for new round
hi: नए राउंड के लिए %1 दबाएँ

en: Hit points
hi: हिट पाइंट्स

en: Energy
hi: ऊर्जा

en: Wins
hi: जीता

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: Chaos
hi: अव्यवस्था

en: Lack of Energy
hi: ऊर्जा की कमी

en: &New Round
hi: नया राउंड (&N)

[ctx: start game]
en: Start
hi: प्रारंभ

en: Player 1 Rotate Left
hi: खिलाड़ी 1 बायाँ घूमा

en: Player 1 Rotate Right
hi: खिलाड़ी 1 दायाँ घूमा

en: Player 1 Accelerate
hi: खिलाड़ी 1 तेजी से बढ़ा

en: Player 1 Shot
hi: खिलाड़ी 1 ने गोली चलाई

en: Player 1 Mine
hi: खिलाड़ी 1 ने बम फोड़ा

en: Player 2 Rotate Left
hi: खिलाड़ी 2 बायाँ घूमा

en: Player 2 Rotate Right
hi: खिलाड़ी 2 दायाँ घूमा

en: Player 2 Accelerate
hi: खिलाड़ी 2 तेजी से बढ़ा

en: Player 2 Shot
hi: खिलाड़ी 2 ने गोली चलाई

en: Player 2 Mine
hi: खिलाड़ी 2 ने बम फोड़ा
