kspaceduel - en to hne translation catalogue (56 entries)

en: Game speed:
hne: खेल गतिः

en: Shot speed:
hne: साट गतिः

en: Energy need:
hne: ऊर्जा गतिः

en: Max number:
hne: सबसे अधिक संख्या:

en: Damage:
hne: नुकसानः

en: Life time:
hne: जीवन समयः

en: Reload time:
hne: रीलोड समय

en: Mine fuel:
hne: बम ईंधन

en: Activate time:
hne: सक्रिय समय

en: Acceleration:
hne: त्वरनः

en: Rotation speed:
hne: घूर्नन गतिः

en: Crash damage:
hne: क्रैस नुकसान

en: Sun energy:
hne: सुरुज ऊर्जाः

en: Gravity:
hne: गुरूत्वः

en: Position X:
hne: स्थिति  X:

en: Position Y:
hne: स्थिति Y:

en: Velocity X:
hne: स्थिति X:

en: Velocity Y:
hne: स्थिति Y:

en: Appearance time:
hne: त्वरन समयः

en: Energy amount:
hne: ऊर्जा मात्राः

en: Shield amount:
hne: कवच मात्राः

[ctx: initial position and velocities of players]
en: Start
hne: सुरू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
hne: हिट पाइंट्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
hne: लाल खिलाड़ीः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
hne: नीला खिलाड़ीः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
hne: ग्राफिक्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
hne: रिफ्रेस समय:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
hne: लाल खिलाड़ी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
hne: खिलाड़ी हे AI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
hne: कठिनाईः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
hne: प्रसिक्छु

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
hne: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
hne: कठिन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
hne: उन्मादी

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
hne: नीला खिलाड़ी

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
hne: खेल (&G)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: KSpaceDuel
hne: के-स्पेसड्यूएल

en: (c) 1998-2001, Andreas Zehender
hne: (c) 1998-2001, आंद्रेयास जेहेन्दर

en: Andreas Zehender
hne: आंद्रेयास जेहेन्दर

en: Original Program
hne: मूल प्रोग्राम

en: Branan Riley
hne: ब्रानन रिले

en: SVG Renderer
hne: एसवीजी रेंडरर

en:  paused
hne: ठहरा

en: Press %1 to start
hne: सुरू करे बर %1 दबाव

en: draw round
hne: ड्रा राउंड

en: blue player won the round
hne: नीले खिलाड़ी हर राउंड जीता

en: red player won the round
hne: लाल खिलाड़ी हर राउंड जीता

en: Press %1 for new round
hne: नवा राउंड बर %1 दबाव

en: Hit points
hne: हिट पाइंट्स

en: Energy
hne: ऊर्जा

en: Wins
hne: जीता

en: Default
hne: डिफाल्ट

en: Bullet
hne: गोली

en: Chaos
hne: अव्यवस्था

en: Lack of Energy
hne: ऊर्जा के कमी
