kspaceduel - en to is translation catalogue (62 entries)

en: Game speed:
is: Leikhraði:

en: Shot speed:
is: Skothraði:

en: Energy need:
is: Orkuþörf:

en: Max number:
is: Hámarksfjöldi:

en: Damage:
is: Skaði:

en: Life time:
is: Líftími:

en: Reload time:
is: Tími milli skota:

en: Mine fuel:
is: Grafa eftir eldsneyti:

en: Activate time:
is: Gangsetningartími:

en: Acceleration:
is: Hröðun:

en: Rotation speed:
is: Snúningshraði:

en: Crash damage:
is: Árekstrarskaði:

en: Sun energy:
is: Sólarorka:

en: Gravity:
is: Þyngdarafl:

en: Position X:
is: X-hnit:

en: Position Y:
is: Y-hnit:

en: Velocity X:
is: X-hraði:

en: Velocity Y:
is: Y-hraði:

en: Appearance time:
is: Birtingartími:

en: Energy amount:
is: Orka:

en: Shield amount:
is: Varnir:

en: Bullet
is: Skot

[ctx: Name]
en: Mine
is: Náma

en: Ship
is: Geimfar

en: Powerups
is: Gangsetningar

en: General Settings
is: Almennar stillingar

en: Game Settings
is: Stillingar leiks

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
is: Heilsupunktar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
is: Rauður leikmaður:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
is: Blár leikmaður:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
is: Mynd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
is: Teiknitíðni:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
is: Rauður leikmaður

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
is: Leikmaður er vélmenni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
is: Erfiðleiki:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
is: Þjálfun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
is: Venjulegur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
is: Erfiður

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
is: Snar-band-óður

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
is: Blár leikmaður

en: KSpaceDuel
is: Geimbardagi

en:  paused
is:  leikhlé

en: Press %1 to start
is: Ýttu á %1 til að byrja

en: draw round
is: jafntefli

en: blue player won the round
is: blái leikmaðurinn vann þessa lotu

en: red player won the round
is: rauði leikmaðurinn vann þessa lotu

en: Press %1 for new round
is: Ýttu á %1 til að hefja nýja lotu

en: Hit points
is: Heilsupunktar

en: Energy
is: Orka

en: Wins
is: Sigrar

en: Chaos
is: Ringulreið

en: &New Round
is: Ný &Umferð

en: Player 1 Rotate Left
is: Leikmaður 1 - Vinstri snú!

en: Player 1 Rotate Right
is: Leikmaður 1 - Hægri snú!

en: Player 1 Accelerate
is: Leikmaður 1 - Gefa í

en: Player 1 Shot
is: Leikmaður1 skýtur

en: Player 1 Mine
is: Leikmaður 1 - Grafa

en: Player 2 Rotate Left
is: Leikmaður 2 - Vinstri snú!

en: Player 2 Rotate Right
is: Leikmaður 2 - Hægri snú!

en: Player 2 Accelerate
is: Leikmaður 2 - Gefa í

en: Player 2 Shot
is: Leikmaður 2 - Skýtur

en: Player 2 Mine
is: Leikmaður 2 - Grefur
