kspaceduel - en to nb translation catalogue (71 entries)

en: Game speed:
nb: Spillhastighet:

en: Shot speed:
nb: Skuddhastighet:

en: Energy need:
nb: Energibehov:

en: Max number:
nb: Maks antall:

en: Damage:
nb: Skade:

en: Life time:
nb: Livstid:

en: Reload time:
nb: Ladetid:

en: Mine fuel:
nb: Mine-drivstoff:

en: Activate time:
nb: Skru på tid:

en: Acceleration:
nb: Akselerasjon:

en: Rotation speed:
nb: Rotasjonshastighet:

en: Crash damage:
nb: Krasjødeleggelse:

en: Sun energy:
nb: Solenergi:

en: Gravity:
nb: Gravitasjon:

en: Position X:
nb: Posisjon X:

en: Position Y:
nb: Posisjon Y:

en: Velocity X:
nb: Fart X:

en: Velocity Y:
nb: Fart Y:

en: Appearance time:
nb: Repetisjonsintervall:

en: Energy amount:
nb: Energimengde:

en: Shield amount:
nb: Skjoldmengde:

[ctx: custom values]
en: Custom
nb: Selvvalgt

[ctx: general game settings]
en: General
nb: Generell

en: Bullet
nb: Kule

en: Ship
nb: Romskip

[ctx: the star, Sol]
en: Sun
nb: Sol

en: Powerups
nb: Kraftoppgradering

[ctx: general settings]
en: General
nb: Generell

en: General Settings
nb: Generelle innstillinger

[ctx: game settings]
en: Game
nb: Spill

en: Game Settings
nb: Spillinnstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
nb: Treffpoeng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
nb: Rød spiller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
nb: Blå spiller:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
nb: Grafikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
nb: Oppfriskningshyppighet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
nb: Rød spiller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
nb: Spiller er KI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
nb: Vanskelighetsgrad:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
nb: Læregutt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
nb: Vanskelig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
nb: Umulig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
nb: Blå spiller

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nb: S&pill

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

en: (c) 1998-2001, Andreas Zehender
nb: © 1998–2001 Andreas Zehender

en: Original Program
nb: Originalt program

en: SVG Renderer
nb: SVG-opptegner

en:  paused
nb:  pauset

en: Press %1 to start
nb: Trykk %1 for å starte

en: draw round
nb: uavgjort

en: blue player won the round
nb: blå spiller vant denne runden

en: red player won the round
nb: rød spiller vant denne runden

en: Press %1 for new round
nb: Trykk %1 for en ny runde

en: Hit points
nb: Treffpoeng

en: Energy
nb: Energi

en: Wins
nb: Seire

en: Default
nb: Standard

en: Chaos
nb: Kaos

en: Lack of Energy
nb: Mangel på energi

en: &New Round
nb: &Ny runde

en: Player 1 Rotate Left
nb: Spiller 1 roter mot venstre

en: Player 1 Rotate Right
nb: Spiller 1 roter mot høyre

en: Player 1 Accelerate
nb: Spiller 1 akselerer

en: Player 1 Shot
nb: Spiller 1 skudd

en: Player 1 Mine
nb: Spiller 1 mine

en: Player 2 Rotate Left
nb: Spiller 2 roter mot venstre

en: Player 2 Rotate Right
nb: Spiller 2 roter mot høyre

en: Player 2 Accelerate
nb: Spiller 2 akselerer

en: Player 2 Shot
nb: Spiller 2 skudd

en: Player 2 Mine
nb: Spiller 2 mine
