kspaceduel - en to nds translation catalogue (51 entries)

en: Game speed:
nds: Speelgauheit:

en: Shot speed:
nds: Schöötgauheit:

en: Energy need:
nds: Energiebruuk:

en: Max number:
nds: Hööchsttall:

en: Damage:
nds: Schaden:

en: Life time:
nds: Levenstiet:

en: Reload time:
nds: Laadtiet:

en: Mine fuel:
nds: Minenspriet:

en: Activate time:
nds: Aktiveertiet:

en: Acceleration:
nds: Beslünigen:

en: Rotation speed:
nds: Dreihgauheit:

en: Crash damage:
nds: Schaden bi Tosamenstoot:

en: Sun energy:
nds: Sünnenergie:

en: Gravity:
nds: Swoorkraft:

en: Position X:
nds: Positschoon X:

en: Position Y:
nds: Positschoon Y:

en: Velocity X:
nds: Gauheit X:

en: Velocity Y:
nds: Gauheit Y:

en: Appearance time:
nds: Opdukduer:

en: Energy amount:
nds: Energiestärk:

en: Shield amount:
nds: Schildstärk:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
nds: Dreperpünkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
nds: Root Speler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
nds: Blaag Speler:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
nds: Grafik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
nds: Opfrischtiet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
nds: Root Speler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
nds: Reekner speelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
nds: Speelstoop:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
nds: Öven

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
nds: Normaal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
nds: Swoor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
nds: Mall

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
nds: Blaag Speler

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nds: &Speel

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: Original Program
nds: Orginaalprogramm

en: SVG Renderer
nds: SVG-Dorsteller

en:  paused
nds:  anhollen

en: Press %1 to start
nds: Drück %1, wenn Du starten oder wiedermaken wullt

en: draw round
nds: Keen hett wunnen

en: blue player won the round
nds: De blaag Speler hett den Törn wunnen

en: red player won the round
nds: De root Speler hett den Törn wunnen

en: Press %1 for new round
nds: Drück %1, wenn Du en nieg Törn starten wullt

en: Hit points
nds: Dreperpünkt

en: Energy
nds: Energie

en: Wins
nds: Winnen

en: Default
nds: Standard

en: Bullet
nds: Scheten

en: Chaos
nds: Kuddelmuddel

en: Lack of Energy
nds: Minn Energie
