kspaceduel - en to ne translation catalogue (70 entries)

en: Game speed:
ne: खेल गति:

en: Shot speed:
ne: शट गति:

en: Energy need:
ne: आवश्यक शक्ति:

en: Max number:
ne: अधिकतम नम्बर:

en: Damage:
ne: क्षति:

en: Life time:
ne: आयु:

en: Reload time:
ne: रिलोड समय:

en: Mine fuel:
ne: बारुदको इन्धन:

en: Activate time:
ne: सक्रिय समय:

en: Acceleration:
ne: गतिवर्धन:

en: Rotation speed:
ne: परिक्रमण गति:

en: Crash damage:
ne: क्र्याश नष्ट:

en: Sun energy:
ne: सौर्य शक्ति:

en: Gravity:
ne: गुरुत्व:

en: Position X:
ne: स्थिति X:

en: Position Y:
ne: स्थिति Y:

en: Velocity X:
ne: वेग X:

en: Velocity Y:
ne: वेग Y:

en: Appearance time:
ne: देखिने समय:

en: Energy amount:
ne: शक्ति मात्रा:

en: Shield amount:
ne: रक्षा मात्रा:

en: Bullet
ne: गोली

[ctx: Name]
en: Mine
ne: बारुद

en: Ship
ne: जहाज

en: Powerups
ne: शक्ति बढाउँछ

en: General Settings
ne: साधारण सेटिङ

en: Game Settings
ne: खेल सेटिङ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
ne: लागेको अङ्क

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
ne: रातो खेलाडी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
ne: निलो खेलाडी:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
ne: ग्राफिक्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
ne: ताजा पार्ने समय:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
ne: रातो खेलाडी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
ne: खेलाडी AI हो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
ne: कठिन:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
ne: प्रशिक्षार्थी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
ne: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
ne: कठिन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
ne: पागल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
ne: निलो खेलाडी

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ne: खेल

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ne: मुख्य उपकरणपट्टी

en: KSpaceDuel
ne: केडीई स्पेस ड्युल

en: (c) 1998-2001, Andreas Zehender
ne: (c) 1998-2001, एन्डरेज जेहेन्डर

en: Andreas Zehender
ne: एन्डरेज जेहेन्डर

en: Original Program
ne: मौलिक कार्यक्रम

en: Branan Riley
ne: ब्रानान रिले

en: SVG Renderer
ne: SVG प्रदायक

en:  paused
ne:  पज गरिएको

en: Press %1 to start
ne: सुरु गर्न %1 थिच्नुहोस्

en: draw round
ne: राउन्ड झिक्नुहोस्

en: blue player won the round
ne: निलो खेलाडीले राउन्ड जित्यो

en: red player won the round
ne: रातो खेलाडीले राउन्ड जित्यो

en: Press %1 for new round
ne: नयाँ राउन्डका लागि %1 थिच्नुहोस्

en: Hit points
ne: लागेको अङ्क

en: Energy
ne: शक्ति

en: Wins
ne: विजय

en: Default
ne: पूर्वनिर्धारित

en: Chaos
ne: अस्तव्यस्त

en: &New Round
ne: नयाँ राउन्ड

en: Player 1 Rotate Left
ne: खेलाडी १ ले बायाँ घुमाउँछ

en: Player 1 Rotate Right
ne: खेलाडी १ ले दायाँ घुमाउँछ

en: Player 1 Accelerate
ne: खेलाडी १ गतिवर्धन

en: Player 1 Shot
ne: खेलाडी १ शट

en: Player 1 Mine
ne: खेलाडी १ बारुद

en: Player 2 Rotate Left
ne: खेलाडी २ ले बायाँ घुमाउँछ

en: Player 2 Rotate Right
ne: खेलाडी २ ले दायाँ घुमाउँछ

en: Player 2 Accelerate
ne: खेलाडी २ गतिबर्धन

en: Player 2 Shot
ne: खेलाडी २ शट

en: Player 2 Mine
ne: खेलाडी २ बारुद
