kspaceduel - en to nl translation catalogue (74 entries)

en: Game speed:
nl: Speelsnelheid:

en: Shot speed:
nl: Schietsnelheid:

en: Energy need:
nl: Energiebehoefte:

en: Max number:
nl: Max. aantal:

en: Damage:
nl: Schade:

en: Life time:
nl: Levensduur:

en: Reload time:
nl: Herlaadtijd:

en: Mine fuel:
nl: Mijnbrandstof:

en: Activate time:
nl: Activeringstijd:

en: Acceleration:
nl: Versnelling:

en: Rotation speed:
nl: Rotatiesnelheid:

en: Crash damage:
nl: Schade bij botsing:

en: Sun energy:
nl: Zonne-energie:

en: Gravity:
nl: Zwaartekracht:

en: Position X:
nl: Positie X:

en: Position Y:
nl: Positie Y:

en: Velocity X:
nl: Snelheid X:

en: Velocity Y:
nl: Snelheid Y:

en: Appearance time:
nl: Verschijningstijd:

en: Energy amount:
nl: Energieomvang:

en: Shield amount:
nl: Schildomvang:

[ctx: @item custom values]
en: Custom
nl: Aangepast

[ctx: @title:tab general settings]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: @title:tab]
en: Bullet
nl: Kogel

[ctx: @title:tab Name]
en: Mine
nl: Mijn

[ctx: @title:tab]
en: Ship
nl: Schip

[ctx: @title:tab the star, Sol]
en: Sun
nl: Zon

[ctx: initial position and velocities of players]
en: Start
nl: Starten

[ctx: @title:tab]
en: Powerups
nl: Bijtanken

[ctx: @title]
en: General Settings
nl: Algemene instellingen

[ctx: @title:tab game settings]
en: Game
nl: Spel

[ctx: @title]
en: Game Settings
nl: Spelinstellingen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
nl: Trefferpunten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
nl: Rode speler:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
nl: Blauwe speler:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
nl: Afbeeldingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
nl: Verversingstijd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
nl: Rode speler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
nl: Computer is speler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
nl: Moeilijkheid:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
nl: Training

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
nl: Normaal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
nl: Lastig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
nl: Waanzin

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
nl: Blauwe speler

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nl: &Spel

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: Space Arcade Game
nl: Ruimte-arcadespel

en: Original Program
nl: Oorspronkelijk programma

en: SVG Renderer
nl: SVG-renderer

en:  paused
nl:  gepauzeerd

en: Press %1 to start
nl: Klik op %1 om te starten

en: draw round
nl: ronde gelijkspel

en: blue player won the round
nl: de blauwe speler won deze ronde

en: red player won the round
nl: de rode speler won deze ronde

en: Press %1 for new round
nl: Klik op %1 voor een nieuwe ronde

en: Hit points
nl: Trefferpunten

en: Energy
nl: Energie

en: Wins
nl: Gewonnen

en: Default
nl: Standaard

en: Bullet
nl: Kogel

en: Lack of Energy
nl: Gebrek aan energie

[ctx: @action]
en: &New Round
nl: &Nieuwe ronde

[ctx: @action start game]
en: Start
nl: Begin

[ctx: @action]
en: Player 1 Rotate Left
nl: Speler 1 linksom roteren

[ctx: @action]
en: Player 1 Rotate Right
nl: Speler 2 rechtsom roteren

[ctx: @action]
en: Player 1 Accelerate
nl: Speler 1 versnellen

[ctx: @action]
en: Player 1 Shot
nl: Speler 1 schieten

[ctx: @action]
en: Player 1 Mine
nl: Speler 1 mijn

[ctx: @action]
en: Player 2 Rotate Left
nl: Speler 2 linksom roteren

[ctx: @action]
en: Player 2 Rotate Right
nl: Speler 2 rechtsom roteren

[ctx: @action]
en: Player 2 Accelerate
nl: Speler 2 versnellen

[ctx: @action]
en: Player 2 Shot
nl: Speler 2 schieten

[ctx: @action]
en: Player 2 Mine
nl: Speler 2 mijn
