kspaceduel - en to nn translation catalogue (73 entries)

en: Game speed:
nn: Spelfart:

en: Shot speed:
nn: Skotfart:

en: Energy need:
nn: Energitrong:

en: Max number:
nn: Høgste tal:

en: Damage:
nn: Skade:

en: Life time:
nn: Levetid:

en: Reload time:
nn: Tid for å lasta ny:

en: Mine fuel:
nn: Minedrivstoff:

en: Activate time:
nn: Detoneringstid:

en: Acceleration:
nn: Akselerasjon:

en: Rotation speed:
nn: Rotasjonsfart:

en: Crash damage:
nn: Kollisjonsskade:

en: Sun energy:
nn: Solenergi:

en: Gravity:
nn: Tyngdekraft:

en: Position X:
nn: Posisjon X:

en: Position Y:
nn: Posisjon Y:

en: Velocity X:
nn: Fart X:

en: Velocity Y:
nn: Fart Y:

en: Appearance time:
nn: Visingstid:

en: Energy amount:
nn: Energimengd:

en: Shield amount:
nn: Skjoldmengd:

[ctx: custom values]
en: Custom
nn: Sjølvvald

[ctx: general game settings]
en: General
nn: Generelt

en: Bullet
nn: Kule

en: Ship
nn: Skip

[ctx: the star, Sol]
en: Sun
nn: Sol

en: Powerups
nn: Ekstra kraft

[ctx: general settings]
en: General
nn: Generelt

en: General Settings
nn: Generelle innstillingar

[ctx: game settings]
en: Game
nn: Spel

en: Game Settings
nn: Speloppsett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
nn: Treffpoeng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
nn: Raud spelar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
nn: Blå spelar:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
nn: Bilete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
nn: Oppfriskingstid:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
nn: Raud spelar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
nn: Spelaren er AI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
nn: Vanskegrad:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
nn: Aspirant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
nn: Vanskeleg

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
nn: Sinnssjuk

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
nn: Blå spelar

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nn: &Spel

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: KSpaceDuel
nn: Romduell

en: Space Arcade Game
nn: Arkade-romspel

en: (c) 1998-2001, Andreas Zehender
nn: © 1998–2001 Andreas Zehender

en: Original Program
nn: Opphavleg program

en: SVG Renderer
nn: SVG-teikning

en:  paused
nn:  pause

en: Press %1 to start
nn: Trykk %1 for å starta

en: draw round
nn: uavgjort

en: blue player won the round
nn: blå spelar vann runden

en: red player won the round
nn: raud spelar vann runden

en: Press %1 for new round
nn: Trykk %1 for ny runde

en: Hit points
nn: Treffpoeng

en: Energy
nn: Energi

en: Wins
nn: Sigrar

en: Default
nn: Standard

en: Chaos
nn: Kaos

en: Lack of Energy
nn: Mangel på energi

en: &New Round
nn: &Ny runde

en: Player 1 Rotate Left
nn: Spelar 1 roter til venstre

en: Player 1 Rotate Right
nn: Spelar 1 roter til høgre

en: Player 1 Accelerate
nn: Spelar 1 gje gass

en: Player 1 Shot
nn: Spelar 1 skyt

en: Player 1 Mine
nn: Spelar 1 mine

en: Player 2 Rotate Left
nn: Spelar 2 roter til venstre

en: Player 2 Rotate Right
nn: Spelar 2 roter til høgre

en: Player 2 Accelerate
nn: Spelar 2 gje gass

en: Player 2 Shot
nn: Spelar 2 skyt

en: Player 2 Mine
nn: Spelar 2 mine
