kspaceduel - en to pt translation catalogue (75 entries)

en: Game speed:
pt: Velocidade do jogo:

en: Shot speed:
pt: Velocidade dos tiros:

en: Energy need:
pt: Energia necessária:

en: Max number:
pt: Número máximo:

en: Damage:
pt: Danos:

en: Life time:
pt: Tempo de vida:

en: Reload time:
pt: Tempo de recarga:

en: Mine fuel:
pt: Combustível:

en: Activate time:
pt: Tempo de activação:

en: Acceleration:
pt: Aceleração:

en: Rotation speed:
pt: Velocidade de rotação:

en: Crash damage:
pt: Danos de colisão:

en: Sun energy:
pt: Energia do sol:

en: Gravity:
pt: Gravidade:

en: Position X:
pt: Posição X:

en: Position Y:
pt: Posição Y:

en: Velocity X:
pt: Velocidade X:

en: Velocity Y:
pt: Velocidade Y:

en: Appearance time:
pt: Tempo entre aparições:

en: Energy amount:
pt: Quantidade de energia:

en: Shield amount:
pt: Quantidade de escudos:

[ctx: custom values]
en: Custom
pt: Personalizados

[ctx: general game settings]
en: General
pt: Geral

en: Bullet
pt: Bala

[ctx: Name]
en: Mine
pt: Mina

en: Ship
pt: Nave

[ctx: the star, Sol]
en: Sun
pt: Sol

[ctx: initial position and velocities of players]
en: Start
pt: Iniciar

en: Powerups
pt: Bónus

[ctx: general settings]
en: General
pt: Geral

en: General Settings
pt: Configuração Geral

[ctx: game settings]
en: Game
pt: Jogo

en: Game Settings
pt: Configuração do Jogo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
pt: Pontos de Vida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
pt: Jogador vermelho:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
pt: Jogador azul:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
pt: Gráficos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
pt: Tempo de actualização:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
pt: Jogador Vermelho

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
pt: O jogador é IA

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
pt: Dificuldade:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
pt: Aprendiz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
pt: Difícil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
pt: Louco

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
pt: Jogador Azul

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
pt: Jo&go

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: KSpaceDuel
pt: Duelo Espacial

en: Space Arcade Game
pt: Jogo Espacial de Arcada

en: Original Program
pt: Programa Original

en: SVG Renderer
pt: Representação em SVG

en:  paused
pt:  em pausa

en: Press %1 to start
pt: Carregue em %1 para começar

en: draw round
pt: empate

en: blue player won the round
pt: o jogador azul ganhou a jogada

en: red player won the round
pt: o jogador vermelho ganhou a jogada

en: Press %1 for new round
pt: Carregue em %1 para uma nova jogada

en: Hit points
pt: Pontos de Vida

en: Energy
pt: Energia

en: Wins
pt: Vitórias

en: Default
pt: Predefinição

en: Chaos
pt: Caos

en: Lack of Energy
pt: Falta de Energia

en: &New Round
pt: &Nova Jogada

[ctx: start game]
en: Start
pt: Iniciar

en: Player 1 Rotate Left
pt: Jogador 1 Rodar para a Esquerda

en: Player 1 Rotate Right
pt: Jogador 1 Rodar para a Direita

en: Player 1 Accelerate
pt: Jogador 1 Acelerar

en: Player 1 Shot
pt: Jogador 1 Disparar

en: Player 1 Mine
pt: Jogador 1 Minar

en: Player 2 Rotate Left
pt: Jogador 2 Rodar para a Esquerda

en: Player 2 Rotate Right
pt: Jogador 2 Rodar para a Direita

en: Player 2 Accelerate
pt: Jogador 2 Acelerar

en: Player 2 Shot
pt: Jogador 2 Disparar

en: Player 2 Mine
pt: Jogador 2 Minar
