kspaceduel - en to sr@ijekavian translation catalogue (79 entries)

en: Game speed:
sr@ijekavian: Брзина игре:

en: Shot speed:
sr@ijekavian: Брзина пуцања:

en: Energy need:
sr@ijekavian: Утрошак енергије:

en: Max number:
sr@ijekavian: Највећи број:

en: Damage:
sr@ijekavian: Оштећење:

en: Life time:
sr@ijekavian: Вријеме живота:

en: Reload time:
sr@ijekavian: Вријеме попуне:

en: Mine fuel:
sr@ijekavian: Гориво за мине:

en: Activate time:
sr@ijekavian: Вријеме активирања:

en: Acceleration:
sr@ijekavian: Убрзање:

en: Rotation speed:
sr@ijekavian: Брзина ротације:

en: Crash damage:
sr@ijekavian: Штета при судару:

en: Sun energy:
sr@ijekavian: Енергија сунца:

en: Gravity:
sr@ijekavian: Гравитација:

en: Position X:
sr@ijekavian: Положај X:

en: Position Y:
sr@ijekavian: Положај Y:

en: Velocity X:
sr@ijekavian: Брзина X:

en: Velocity Y:
sr@ijekavian: Брзина Y:

en: Appearance time:
sr@ijekavian: Вријеме појављивања:

en: Energy amount:
sr@ijekavian: Количина енергије:

en: Shield amount:
sr@ijekavian: Јачина штита:

[ctx: custom values]
en: Custom
sr@ijekavian: Посебно

[ctx: general game settings]
en: General
sr@ijekavian: Опште

en: Bullet
sr@ijekavian: Метак

[ctx: Name]
en: Mine
sr@ijekavian: Мина

en: Ship
sr@ijekavian: Брод

[ctx: the star, Sol]
en: Sun
sr@ijekavian: Сунце

[ctx: initial position and velocities of players]
en: Start
sr@ijekavian: Почетак

en: Powerups
sr@ijekavian: Појачања

[ctx: general settings]
en: General
sr@ijekavian: Опште

en: General Settings
sr@ijekavian: Опште поставке

[ctx: game settings]
en: Game
sr@ijekavian: Игра

en: Game Settings
sr@ijekavian: Поставке игре

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
sr@ijekavian: Ударпоени

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
sr@ijekavian: Црвени играч:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
sr@ijekavian: Плави играч:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
sr@ijekavian: Графика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
sr@ijekavian: Период освјежавања:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
sr@ijekavian: Црвени играч

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
sr@ijekavian: Играч је ВИ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
sr@ijekavian: Тежина:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
sr@ijekavian: обука

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
sr@ijekavian: нормално

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
sr@ijekavian: тешко

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
sr@ijekavian: сулудо

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
sr@ijekavian: Плави играч

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sr@ijekavian: И&гра

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavian: Главна трака

en: KDE Space Game
sr@ijekavian: Свемирска игра за КДЕ

en: KSpaceDuel
sr@ijekavian: К‑свемирски-двобој

en: (c) 1998-2001, Andreas Zehender
sr@ijekavian: © 1998–2001, Андреас Цеендер

en: Andreas Zehender
sr@ijekavian: Андреас Цеендер

en: Original Program
sr@ijekavian: Првобитни програм

en: Branan Riley
sr@ijekavian: Бранан Рајли

en: SVG Renderer
sr@ijekavian: Рендерер СВГ‑а

en:  paused
sr@ijekavian:  паузирано

en: Press %1 to start
sr@ijekavian: Притисните %1 за почетак

en: draw round
sr@ijekavian: неријешено

en: blue player won the round
sr@ijekavian: плави играч је добио рунду

en: red player won the round
sr@ijekavian: црвени играч је добио рунду

en: Press %1 for new round
sr@ijekavian: Притисните %1 за нову рунду

en: Hit points
sr@ijekavian: Ударпоени

en: Energy
sr@ijekavian: Енергија

en: Wins
sr@ijekavian: Побједе

en: Default
sr@ijekavian: Подразумијевано

en: Chaos
sr@ijekavian: Хаос

en: Lack of Energy
sr@ijekavian: Недостатак енергије

en: &New Round
sr@ijekavian: &Нова рунда

[ctx: start game]
en: Start
sr@ijekavian: Почетак

en: Player 1 Rotate Left
sr@ijekavian: Играч 1 окреће улијево

en: Player 1 Rotate Right
sr@ijekavian: Играч 1 окреће удесно

en: Player 1 Accelerate
sr@ijekavian: Играч 1 убрзава

en: Player 1 Shot
sr@ijekavian: Играч 1 пуца

en: Player 1 Mine
sr@ijekavian: Играч 1 минира

en: Player 2 Rotate Left
sr@ijekavian: Играч 2 окреће улијево

en: Player 2 Rotate Right
sr@ijekavian: Играч 2 окреће удесно

en: Player 2 Accelerate
sr@ijekavian: Играч 2 убрзава

en: Player 2 Shot
sr@ijekavian: Играч 2 пуца

en: Player 2 Mine
sr@ijekavian: Играч 2 минира
