kspaceduel - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (56 entries)

en: Game speed:
sr@ijekavianlatin: Brzina igre:

en: Shot speed:
sr@ijekavianlatin: Brzina pucanja:

en: Energy need:
sr@ijekavianlatin: Utrošak energije:

en: Max number:
sr@ijekavianlatin: Najveći broj:

en: Damage:
sr@ijekavianlatin: Oštećenje:

en: Life time:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme života:

en: Reload time:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme popune:

en: Mine fuel:
sr@ijekavianlatin: Gorivo za mine:

en: Activate time:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme aktiviranja:

en: Acceleration:
sr@ijekavianlatin: Ubrzanje:

en: Rotation speed:
sr@ijekavianlatin: Brzina rotacije:

en: Crash damage:
sr@ijekavianlatin: Šteta pri sudaru:

en: Sun energy:
sr@ijekavianlatin: Energija sunca:

en: Gravity:
sr@ijekavianlatin: Gravitacija:

en: Position X:
sr@ijekavianlatin: Položaj X:

en: Position Y:
sr@ijekavianlatin: Položaj Y:

en: Velocity X:
sr@ijekavianlatin: Brzina X:

en: Velocity Y:
sr@ijekavianlatin: Brzina Y:

en: Appearance time:
sr@ijekavianlatin: Vrijeme pojavljivanja:

en: Energy amount:
sr@ijekavianlatin: Količina energije:

en: Shield amount:
sr@ijekavianlatin: Jačina štita:

[ctx: initial position and velocities of players]
en: Start
sr@ijekavianlatin: Početak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
sr@ijekavianlatin: Udarpoeni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
sr@ijekavianlatin: Crveni igrač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
sr@ijekavianlatin: Plavi igrač:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
sr@ijekavianlatin: Grafika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
sr@ijekavianlatin: Period osvježavanja:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
sr@ijekavianlatin: Crveni igrač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
sr@ijekavianlatin: Igrač je VI

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
sr@ijekavianlatin: Težina:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
sr@ijekavianlatin: obuka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
sr@ijekavianlatin: normalno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
sr@ijekavianlatin: teško

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
sr@ijekavianlatin: suludo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
sr@ijekavianlatin: Plavi igrač

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sr@ijekavianlatin: I&gra

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

en: KSpaceDuel
sr@ijekavianlatin: K‑svemirski-dvoboj

en: (c) 1998-2001, Andreas Zehender
sr@ijekavianlatin: © 1998–2001, Andreas Ceender

en: Andreas Zehender
sr@ijekavianlatin: Andreas Ceender

en: Original Program
sr@ijekavianlatin: Prvobitni program

en: Branan Riley
sr@ijekavianlatin: Branan Rajli

en: SVG Renderer
sr@ijekavianlatin: Renderer SVG‑a

en:  paused
sr@ijekavianlatin:  pauzirano

en: Press %1 to start
sr@ijekavianlatin: Pritisnite %1 za početak

en: draw round
sr@ijekavianlatin: neriješeno

en: blue player won the round
sr@ijekavianlatin: plavi igrač je dobio rundu

en: red player won the round
sr@ijekavianlatin: crveni igrač je dobio rundu

en: Press %1 for new round
sr@ijekavianlatin: Pritisnite %1 za novu rundu

en: Hit points
sr@ijekavianlatin: Udarpoeni

en: Energy
sr@ijekavianlatin: Energija

en: Wins
sr@ijekavianlatin: Pobjede

en: Default
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano

en: Bullet
sr@ijekavianlatin: Metak

en: Chaos
sr@ijekavianlatin: Haos

en: Lack of Energy
sr@ijekavianlatin: Nedostatak energije
