kspaceduel - en to tg translation catalogue (62 entries)

en: Game speed:
tg: Бозиро тезиш:

en: Shot speed:
tg: Парондана тезиш:

en: Energy need:
tg: Даркорий қувват:

en: Max number:
tg: Рақами махсемали:

en: Damage:
tg: Щикастаги:

en: Life time:
tg: Ҷони нав:

en: Reload time:
tg: Вахтро аз нав кунед:

en: Mine fuel:
tg: Ман топлива:

en: Activate time:
tg: Вақти тез:

en: Acceleration:
tg: Тезтар:

en: Rotation speed:
tg: Тезий давр:

en: Crash damage:
tg: Ҷои щикастаги фалоқат:

en: Sun energy:
tg: Қуввати офтоб:

en: Gravity:
tg: Ҷиддан:

en: Position X:
tg: Ҷои X:

en: Position Y:
tg: Ҷои Y:

en: Velocity X:
tg: Тезй X:

en: Velocity Y:
tg: Тезй Y:

en: Appearance time:
tg: Вахти омадан:

en: Energy amount:
tg: Миқдори қувват:

en: Shield amount:
tg: Миқдори Ҷиҳози:

en: Bullet
tg: Тир

[ctx: Name]
en: Mine
tg: -:Номи
     Ман

en: Ship
tg: Кишти

en: Powerups
tg: Салобат

en: General Settings
tg:  Монанди мирзоб

en: Game Settings
tg: Мирзоби бози

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Hit Points
tg: Миқдори расидан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Red player:
tg: Бозингари сурх:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Blue player:
tg: Бозингари қабут:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Graphics
tg: Графика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: Refresh time:
tg: Вахт аз нав:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Red Player
tg: Бозингари сурх

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player0IsAi) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Player1IsAi)
en: Player is AI
tg: Бозингари компютери

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Difficulty:
tg: Душворй:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Trainee
tg: Стажер

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Normal
tg: Нормалй

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Hard
tg: Қиинд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty0) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_AiDifficulty1)
en: Insane
tg: Деона

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Blue Player
tg: Бозингари қабут

en: KSpaceDuel
tg: Ҷанхои кайҳони

en:  paused
tg: Фосила

en: Press %1 to start
tg: Ҷиқет %1 барои пайри нав

en: draw round
tg: Гирди дуранг

en: blue player won the round
tg: Бозингари қабут пайро бурид

en: red player won the round
tg: Бозингари сурх пайро бурид

en: Press %1 for new round
tg: Ҷиқет %1 ба пайри нав

en: Hit points
tg: Миқдори расидан

en: Energy
tg: Қувват

en: Wins
tg: Ғалаба

en: Chaos
tg: Миф

en: &New Round
tg: &Пайри нав

en: Player 1 Rotate Left
tg: Бозингари 1 давр ба тарафи ҷап

en: Player 1 Rotate Right
tg: Бозингари 1 давр ба тарафи рост

en: Player 1 Accelerate
tg: Бозингари 1 тестар

en: Player 1 Shot
tg: бозингари 1 парон

en: Player 1 Mine
tg: Бозингари 1 аз ман

en: Player 2 Rotate Left
tg: Бозингари 2 давр ба тарафи ҷап

en: Player 2 Rotate Right
tg: Бозингари 2 давр ба тарафи рост

en: Player 2 Accelerate
tg: Бозингари 2 тестар

en: Player 2 Shot
tg: бозингари 2 парон

en: Player 2 Mine
tg: Бозингари 2 аз ман
