ksquares - en to ar translation catalogue (72 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
ar: عدد اللاعبين

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
ar: أسماء اللاعبين

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
ar: إنسان أم الحاسوب

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
ar: عرض اللوحة

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
ar: ارتفاع اللوحة

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
ar: البدء السريع للّعبة

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
ar: الصعوبة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
ar: مدى صعوبة الذكاء الاصطناعي

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
ar: لون الخطّ

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
ar: لون خط المؤشر

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
ar: لون الإبراز

en: Player %1
ar: اللاعب %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: Current Player
ar: اللاعب الحالي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
ar: سهل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
ar: متوسط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
ar: صعب

[ctx: @title:window]
en: Scores
ar: النتائج

en: Player Name
ar: اسم اللاعب

en: Completed Squares
ar: مربعات مكتملة

en: Start a new game with the current settings
ar: ابدأ لعبة جديدة بالإعدادات الحالية

en: Display
ar: العرض

en: Computer Player
ar: اللاعب الحاسوبي

en: KSquares
ar: المربعات

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
ar: قم بالتناوب لرسم خطوط. 
    إذا أكملت المربعات ، فستحصل على خطوة أخرى.

en: Original creator and maintainer
ar: المنشئ والمشرف الأصلي

en: Many patches and bugfixes
ar: العديد من الترقيعات والإصلاحات

en: Hard AI
ar: ذكاء اصطناعي

en: Run game in demo (autoplay) mode
ar: شغل اللعبة في النمط الاستعراضي (لعب تلقائي)

[ctx: default name of player]
en: Player %1
ar: اللاعب %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
ar: لعبة جديدة

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
ar: لعبة جديدة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
ar: إعدادات متعلّقة باللاعبين

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
ar: اللاعبون

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
ar: اسم اللاعب الرابع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
ar: اللاعب الرابع:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
ar: هل يجب أن يتحكم في هذا اللاعب من قبل إنسان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
ar: إ&نسان؟

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
ar: إن&سان؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
ar: اسم اللاعب الثالث

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
ar: اللاعب الثالث:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
ar: اسم اللاعب الثاني

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
ar: اللاعب الثاني:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
ar: إن&سان؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
ar: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">كم عدد اللاعبين في اللعبة</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
ar: عدد اللاعبين:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
ar: اسم اللاعب الأوّل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
ar: اللاعب الأول:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
ar: إن&سان؟

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
ar: إعدادات لوحة اللعب

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
ar: لوحة اللعب

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
ar: عدد المربعات المساحة واسع

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
ar: العرض:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
ar: عدد المربعات المساحة عالي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
ar: الارتفاع:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
ar: إعدادات اللعبة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
ar: إعدادات اللعبة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
ar: املأ اللوحة جزئيًا تلقائيًا قبل بدء اللعبة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
ar: البدء السريع

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
ar: إعدادات الذكاء الاصطناعي

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
ar: تحدد مدى صعوبة الفوز على الحاسوب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
ar: صعوبة الذكاء الاصطناعي

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
ar: إعدادات العرض

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
ar: إعدادات الألوان

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
ar: الألوان

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
ar: لون الخطوط المرسومة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
ar: لون السطر القياسي:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
ar: لون أسطر المؤشر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
ar: لون سطر المؤشر:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
ar: لون الإبراز:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
ar: النتائج

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
ar: لوحة النتائج
