kdegames - en to bs translation catalogue (70 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
bs: Broj igrača

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
bs: Imena igrača

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
bs: Čovjek ili VI

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
bs: Širina table

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
bs: Visina table

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
bs: Brzi početak igre

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
bs: Težina

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
bs: Koliko jaka će biti VI

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
bs: Boja linije

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
bs: Boja linije indikatora

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
bs: Boja isticanja

en: Player %1
bs: Igrač %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: Current Player
bs: Trenutni igrač

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
bs: Lako

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
bs: Srednje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
bs: Jak

en: Player Name
bs: Ime igrača

en: Completed Squares
bs: Završeni kvadrati

en: Start a new game with the current settings
bs: Započni novu igru sa trenutnim postavkama

en: Display
bs: Prikaz

en: Computer Player
bs: Računarski igrač

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
bs: Na poteze crtate linije.
    Kad god završite kvadrat, dobivate dodatni potez.

en: (C) 2006-2007 Matt Williams
bs: © 2006-2007 Matt Williams

en: Original creator and maintainer
bs: Prvobitni tvorac i održavalac

en: Many patches and bugfixes
bs: Mnoge zakrpe i popravke grešaka

en: Hard AI
bs: Moćna vještačka inteligencija

en: Run game in demo (autoplay) mode
bs: Pokreni igru u demonstracionom modu

[ctx: default name of player]
en: Player %1
bs: Igrač %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
bs: Nova igra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
bs: Postavke za učesnike igre

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
bs: Igrači

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
bs: Ime četvrtog igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
bs: Igrač 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
bs: Da li bi čovjek trebao upravljati ovim igračem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
bs: Čo&vjek?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
bs: Čov&jek?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
bs: Ime trećeg igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
bs: Igrač 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
bs: Ime drugog igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
bs: Igrač 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
bs: Č&ovjek?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
bs: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Koliko će igrača učestvovati u igri</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
bs: Broj igrača:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
bs: Ime prvog igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
bs: Igrač 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
bs: Čo&vjek?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
bs: Postavke table za igru

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
bs: Tabla za igru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
bs: Broj kvadrata po širini oblasti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
bs: Širina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
bs: Broj kvadrata po visini oblasti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
bs: Visina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
bs: Postavke za igru

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
bs: Postavke igre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
bs: Automatski djelimično ispuni tablu prije početka igre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
bs: Brzi početak

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
bs: Postavke VI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
bs: Koliko će biti teško pobijediti računar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
bs: Jačina VI:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
bs: Postavke prikaza

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
bs: Postavke boja

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
bs: Boje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
bs: Boja nacrtanih linija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
bs: Standardna boja linija:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
bs: Boja linija pokazatelja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
bs: Boja linija pokazatelja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
bs: Boja isticanja:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
bs: Rezultati

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
bs: Tabela rezultata
