ksquares - en to cs translation catalogue (71 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
cs: Počet hráčů

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
cs: Jména hráčů

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
cs: Člověk nebo UI

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
cs: Šířka desky

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
cs: Výška desky

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
cs: Rychlé spuštění hry

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
cs: Obtížnost

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
cs: Jak obtížné má UI být

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
cs: Barva čáry

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
cs: Barva čáry ukazatele

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
cs: Barva zvýraznění

en: Player %1
cs: Hráč %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: Current Player
cs: Aktuální hráč

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
cs: Jednoduchá

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
cs: Střední

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
cs: Těžká

[ctx: @title:window]
en: Scores
cs: Skóre

en: Player Name
cs: Jméno hráče

en: Completed Squares
cs: Dokončené čtverce

en: Start a new game with the current settings
cs: Spustit novou hru s aktuálním nastavením

en: Display
cs: Zobrazení

en: Computer Player
cs: Počítačový hráč

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
cs: V jednotlivých tazích je třeba kreslit čáry.
    Pokud dokončíte čtverec, získáte tah navíc.

en: Original creator and maintainer
cs: Původní tvůrce a správce

en: Many patches and bugfixes
cs: Mnoho oprav

en: Hard AI
cs: Těžká UI

en: Run game in demo (autoplay) mode
cs: Spustit hru v demo režimu

[ctx: default name of player]
en: Player %1
cs: Hráč %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
cs: Nová hra

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
cs: Nová hra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
cs: Nastavení hráčů ve hře

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
cs: Hráči

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
cs: Jméno čtvrtého hráče

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
cs: Hráč 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
cs: Má být hráč ovládán člověkem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
cs: Č&lověk?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
cs: Čl&ověk?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
cs: Jméno třetího hráče

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
cs: Hráč 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
cs: Jméno druhého hráče

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
cs: Hráč 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
cs: Č&lověk?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
cs: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Kolik hráčů bude hrát</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
cs: Počet hráčů:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
cs: Jméno prvního hráče

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
cs: Hráč 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
cs: Člo&věk?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
cs: Nastavení hrací desky

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
cs: Hrací deska

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
cs: Počet čtverců na šířku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
cs: Šířka:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
cs: Počet čtverců na výšku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
cs: Výška:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
cs: Nastavení pro hru

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
cs: Nastavení hry

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
cs: Automaticky částečně zaplnit desku před startem hry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
cs: Rychlé spuštění

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
cs: Nastavení UI

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
cs: Jak těžké bude porazit počítač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
cs: UI obtížnost:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
cs: Nastavení zobrazení

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
cs: Nastavení barev

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
cs: Barvy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
cs: Barva kreslených čar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
cs: Barva standardní čáry:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
cs: Barva čar ukazatelů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
cs: Barva ukazatele (čáry):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
cs: Barva zvýraznění:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
cs: Skóre

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
cs: Přehled výsledků
