ksquares - en to de translation catalogue (81 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
de: Anzahl der Spieler

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
de: Spielernamen

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
de: Mensch oder Computer

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
de: Breite des Spielfelds

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
de: Höhe des Spielfelds

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
de: Schnellstart des Spiels

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
de: Schwierigkeitsgrad

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
de: Wie gut sollen Computerspieler spielen können?

note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Display)
en: Background Color
de: Hintergrundfarbe

note: i18n: ectx: label, entry (CenterDotColor), group (Display)
en: Center Dot Color
de: Verbindungspunktfarbe

note: i18n: ectx: label, entry (FeintLineColor), group (Display)
en: Feint Line Color
de: Verbindungslinienfarbe

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
de: Strichfarbe

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
de: Farbe der Begrenzungslinien

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
de: Farbe für Hervorhebungen

en: Player %1
de: Spieler %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
de: Haupt-Werkzeugleiste

en: Current Player
de: Aktiver Spieler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
de: Leicht

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
de: Mittel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
de: Schwierig

[ctx: @title:window]
en: Scores
de: Punkte

en: Player Name
de: Spielername

en: Completed Squares
de: Gefüllte Kästchen

en: Start a new game with the current settings
de: Startet ein neues Spiel mit den aktuellen Einstellungen

[ctx: @title:tab]
en: Display
de: Anzeige

[ctx: @title:tab]
en: Computer Player
de: Computerspieler

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
de: Abwechselnd Striche zeichnen.
    Wenn Sie ein Quadrat fertig stellen, erhalten Sie einen weiteren Versuch.

en: (C) 2006-2007 Matt Williams
de: © 2006–2007, Matt Williams

en: Original creator and maintainer
de: Ursprünglicher Autor und Betreuer

en: Many patches and bugfixes
de: Viele Verbesserungen und Fehlerbereinigungen

en: Hard AI
de: Schwierige AI

en: Run game in demo (autoplay) mode
de: Spiel im Demomodus (automatisch) laufen lassen

[ctx: default name of player]
en: Player %1
de: Spieler %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
de: Neues Spiel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
de: Neues Spiel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
de: Einstellungen für die Spieler im Spiel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
de: Spieler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
de: Der Name des vierten Spielers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
de: Spieler 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
de: Soll dieser Spieler von einem Mensch kontrolliert werden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
de: &Mensch?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
de: M&ensch?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
de: Der Name des dritten Spielers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
de: Spieler 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
de: Der Name des zweiten Spielers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
de: Spieler 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
de: Me&nsch?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
de: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Wie viele Spieler sollen mitspielen?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
de: Anzahl der Spieler:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
de: Der Name des ersten Spielers

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
de: Spieler 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
de: Men&sch?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
de: Einstellungen für das Spielbrett

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
de: Spielfeld

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
de: Breite des Spielfelds in Quadraten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
de: Breite:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
de: Höhe des Spielfelds in Quadraten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
de: Höhe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
de: Einstellungen für das Spiel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
de: Spieleinstellungen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
de: Das Spielfeld vor Spielstart teilweise füllen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
de: Schnellstart

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
de: Einstellungen für Computerspieler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
de: Gibt an, wie schwierig es sein wird, den Rechner zu schlagen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
de: Spielstärke des Rechners:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
de: Anzeigeeinstellungen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
de: Farbeinstellungen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
de: Farben

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn background
de: Farbe des angezeigten Hindergrundes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
de: Hintergrundfarbe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn center dot
de: Farbe der Verbindungspunkte des Gitters

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Center dot color:
de: Verbindungspunktfarbe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the feintly drawn lines
de: Farbe der gestrichelten Linien des Gitters

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Feint line color:
de: Verbindungslinienfarbe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
de: Farbe der gezogenen Linien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
de: Strichfarbe:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
de: Farbe der Markierungslinien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
de: Begrenzungslinienfarbe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
de: Farbe für Hervorhebung:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
de: Punkte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
de: Punkteliste
