ksquares - en to fr translation catalogue (69 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
fr: Nombre de joueurs

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
fr: Noms des joueurs

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
fr: Humain ou ordinateur

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
fr: Largeur du plateau

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
fr: Hauteur du plateau

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
fr: Démarrage rapide du jeu

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
fr: Difficulté

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
fr: Quel niveau de difficulté pour l'ordinateur

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
fr: Couleur de la ligne

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
fr: Couleur de l'indicateur de ligne

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
fr: Couleur de surbrillance

en: Player %1
fr: Joueur %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

en: Current Player
fr: Joueur actuel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
fr: Facile

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
fr: Moyen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
fr: Difficile

en: Player Name
fr: Nom du joueur

en: Completed Squares
fr: Carrés terminés

en: Start a new game with the current settings
fr: Commencer une nouvelle partie avec les paramètres actuels

en: Display
fr: Affichage

en: Computer Player
fr: Ordinateur

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
fr: Tracez des lignes chacun à votre tour.
    Si vous complétez un carré, vous pouvez continuez avec une autre ligne.

en: Original creator and maintainer
fr: Créateur original et mainteneur

en: Many patches and bugfixes
fr: Beaucoup de correctifs et de corrections de bogues

en: Hard AI
fr: Intelligence artificielle difficile

en: Run game in demo (autoplay) mode
fr: Exécuter le jeu en mode démonstration (automatiquement)

[ctx: default name of player]
en: Player %1
fr: Joueur %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
fr: Nouvelle partie

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
fr: Nouvelle partie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
fr: Paramètres pour les joueurs dans la partie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
fr: Joueurs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
fr: Le nom du quatrième joueur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
fr: Joueur 4 :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
fr: Si ce joueur est contrôlé par un humain

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
fr: Hum&ain ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
fr: Hu&main ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
fr: Le nom du troisième joueur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
fr: Joueur 3 :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
fr: Le nom du deuxième joueur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
fr: Joueur 2 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
fr: &Humain ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
fr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Combien de joueurs seront dans la partie</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
fr: Nombre de joueurs :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
fr: Le nom du premier joueur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
fr: Joueur 1 :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
fr: H&umain ?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
fr: Paramètres pour le plateau de jeu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
fr: Plateau de jeu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
fr: Le nombre de carrés dans la zone est important

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
fr: Largeur :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
fr: Le nombre de carrés dans la zone est élevé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
fr: Hauteur :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
fr: Paramètres pour la partie

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
fr: Paramètres du jeu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
fr: Remplir automatiquement et en partie le plateau avant que la partie ne commence

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
fr: Démarrage rapide

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
fr: Configuration de l'ordinateur

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
fr: Niveau de difficulté pour battre l'ordinateur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
fr: Difficulté de l'ordinateur :

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
fr: Paramètres pour les couleurs

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
fr: Couleurs

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
fr: Couleur des lignes tracées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
fr: Couleur de la ligne standard :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
fr: Couleur des lignes indicatrices

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
fr: Couleur de la ligne indicatrice :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
fr: Couleur de surbrillance :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
fr: Tableau des scores
