ksquares - en to hi translation catalogue (52 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
hi: खिलाड़ियों की संख्या

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
hi: खिलाड़ियों के नाम

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
hi: मनुष्य या एआई

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
hi: बिसात की चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
hi: बिसात की ऊंचाई

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
hi: खेल त्वरित प्रारंभ करें

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
hi: कठिनाई

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
hi: एआई कितना कठिन होना चाहिए

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
hi: रेखा का रंग

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
hi: लकीर रंग संकेत

en: Player %1
hi: खिलाड़ी %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: Current Player
hi: वर्तमान खिलाड़ी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
hi: आसान

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
hi: मध्यम

en: Player Name
hi: खिलाड़ी नाम

en: Completed Squares
hi: पूरे किए गए वर्ग

en: Start a new game with the current settings
hi: वर्तमान सेटिंग से नया खेल प्रारंभ करें

en: Display
hi: प्रदर्शक

en: Computer Player
hi: कम्प्यूटर खिलाड़ी

en: KSquares
hi: केस्क्वेयर्स

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
hi: लाइनें खींचने के लिए बारी अपनाएँ.
    यदि आप कोई वर्ग बना लेते हैं तो आपको एक मौका और मिलेगा.

en: (C) 2006-2007 Matt Williams
hi: (C) 2006-2007 मैट विलियम्स

en: Matt Williams
hi: मैट विलियम्स

en: Original creator and maintainer
hi: मूल लेखक तथा मेंटेनर

en: Fela Winkelmolen
hi: फेला विनकेल्मलेन

en: Many patches and bugfixes
hi: अनेकानेक सुधार तथा बग- फिक्सेस

en: Run game in demo (autoplay) mode
hi: खेल को डेमो मोड में (स्वचालित) चलाएँ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
hi: नया खेल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
hi: खिलाड़ी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
hi: खिलाड़ी ४:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
hi: आदमी? (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
hi: मनुष्य? (&m)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
hi: खिलाड़ी ३:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
hi: खिलाड़ी 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
hi: मानव? (&H)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
hi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">खेल में कितने खिलाड़ी होंगे</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
hi: खिलाड़ियों की संख्या:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
hi: खिलाड़ी 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
hi: आदमी? (&u)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
hi: खेल बिसात

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
hi: चौडाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
hi: ऊँचाईः

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
hi: खेल विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
hi: त्वरित प्रारंभ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
hi: एआई विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
hi: एआई कठिनाई:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
hi: प्रकटन विन्यास

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
hi: रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
hi: मानक लकीर रंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
hi: संकेत लकीर रंग:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
hi: अंक
