ksquares - en to hne translation catalogue (64 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
hne: खिलाड़ियों के संख्या

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
hne: खिलाड़ियों के नाम

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
hne: मनुस्य या एआई

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
hne: बिसात के चौड़ाई

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
hne: बिसात के ऊंचाई

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
hne: खेल जल्दी चालू करव

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
hne: कठिनाई

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
hne: एआई कतका कठिन होना चाही

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
hne: रेखा के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
hne: लकीर रंग संकेत

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
hne: चमकाय के रंग

en: Player %1
hne: खिलाड़ी %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: Current Player
hne: अभी हाल के खिलाड़ी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
hne: आसान

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
hne: मध्यम

en: Player Name
hne: खिलाड़ी नाम

en: Completed Squares
hne: पूरा करे वर्ग

en: Start a new game with the current settings
hne: अभी हाल के सेटिंग से नवा खेल चालू करव

en: Display
hne: प्रदर्सक

en: Computer Player
hne: कम्प्यूटर खिलाड़ी

en: KSquares
hne: केस्क्वेयर्स

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
hne: लाइनें खींचे बर बर बारी अपनाव.
    यदि आप मन कोनो वर्ग बना लेथें तहां आप मन ल एक मौका अउ मिलही.

en: (C) 2006-2007 Matt Williams
hne: (C) 2006-2007 मैट विलियम्स

en: Matt Williams
hne: मैट विलियम्स

en: Original creator and maintainer
hne: मूल लेखक अउ मेंटेनर

en: Fela Winkelmolen
hne: फेला विनकेल्मलेन

en: Many patches and bugfixes
hne: अनेकानेक सुधार अउ बग- फिक्सेस

en: Run game in demo (autoplay) mode
hne: खेल ल डेमो मोड मं (अपने अपन) चलाव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
hne: नवा खेल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
hne: खिलाड़ी

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
hne: चौथा खिलाड़ी के नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
hne: खिलाड़ी ४:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
hne: आदमी? (&a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
hne: मनुस्य? (&m)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
hne: तिसर खिलाड़ी के नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
hne: खिलाड़ी ३:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
hne: दुसरा खिलाड़ी के नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
hne: खिलाड़ी 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
hne: मानव? (&H)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
hne: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">खेल मं कतका खिलाड़ी होही</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
hne: खिलाड़ियों के संख्या:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
hne: पहिली खिलाड़ी के नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
hne: खिलाड़ी 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
hne: आदमी? (&u)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
hne: खेल बोर्ड बर सेटिंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
hne: खेल बिसात

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
hne: चौडाईः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
hne: ऊँचाईः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
hne: खेल बर सेटिंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
hne: खेल सेटिंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
hne: जल्दी सुरू

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
hne: एआई सेटिंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
hne: एआई कठिनाई:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
hne: प्रकटन सेटिंग

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
hne: रंग बर सेटिंग

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
hne: रंग

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
hne: बनाय लाइन के रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
hne: मानक लकीर रंग:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
hne: संकेतक लाइन के रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
hne: संकेत लकीर रंग:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
hne: चमकाय के रंग:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
hne: अंक

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
hne: अंकपट्टी
