KDE 4.2 - en to hu translation catalogue (70 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
hu: A játékosok száma

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
hu: A játékosok nevei

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
hu: Ember vagy gép

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
hu: Táblaszélesség

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
hu: Táblamagasság

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
hu: Gyors indítás

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
hu: Nehézségi szint

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
hu: A gépi játékos erőssége

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
hu: Vonalszín

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
hu: Jelzővonalszín

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
hu: Kiemelési szín

en: Player %1
hu: %1. játékos

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

en: Current Player
hu: Jelenlegi játékos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
hu: Könnyű

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
hu: Közepes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
hu: Nehéz

en: Player Name
hu: Név

en: Completed Squares
hu: Befejezett négyzetek

en: Start a new game with the current settings
hu: Új játék kezdése a mostani beállításokkal

en: Display
hu: Megjelenés

en: Computer Player
hu: Gépi játékos

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
hu: Felváltva kell vonalakat húzni a játéktéren.
    Ha sikerül egy négyzetet kialakítani, még egy vonalat húzhat.

en: (C) 2006-2007 Matt Williams
hu: (c) Matt Williams, 2006-2007.

en: Original creator and maintainer
hu: Eredeti szerző és karbantartó

en: Many patches and bugfixes
hu: Sok folt és hibajavítás

en: Hard AI
hu: Nehéz MI

en: Run game in demo (autoplay) mode
hu: Demó játékot indít

[ctx: default name of player]
en: Player %1
hu: %1. játékos

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
hu: Új játék

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
hu: A játékosok beállításai

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
hu: Játékosok

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
hu: A negyedik játékos neve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
hu: 4. játékos:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
hu: Ember vagy gép irányítja?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
hu: &Ember?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
hu: Embe&r?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
hu: A harmadik játékos neve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
hu: 3. játékos:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
hu: A második játékos neve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
hu: 2. játékos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
hu: &Ember?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
hu: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Hányan fognak játszani?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
hu: A játékosok száma:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
hu: Az első játékos neve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
hu: 1. játékos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
hu: &Ember?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
hu: A játéktábla beállításai

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
hu: Játéktábla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
hu: A tábla szélessége (mező)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
hu: Szélesség:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
hu: A tábla magassága (mező)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
hu: Magasság:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
hu: Játékbeállítások

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
hu: Beállítások

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
hu: Kezdés részben feltöltött táblával

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
hu: Gyors kezdés

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
hu: A gépi játékos beállításai

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
hu: A gépi játékos erőssége

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
hu: Erősség:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
hu: Megjelenési beállítások

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
hu: Színbeállítások

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
hu: Színek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
hu: Vonalszínek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
hu: Alap vonalszín:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
hu: A jelzővonalak színe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
hu: Jelzővonalszín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
hu: Kiemelési szín:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
hu: Pontszám

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
hu: Eredménytábla
