ksquares - en to ja translation catalogue (67 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
ja: プレイヤー数

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
ja: プレイヤー名

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
ja: 人間または AI

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
ja: ボードの幅

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
ja: ボードの高さ

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
ja: ゲームを素早く開始

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
ja: 難易度

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
ja: AI の強さ

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
ja: 線の色

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
ja: インジケータの色

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
ja: ハイライトの色

en: Player %1
ja: プレイヤー %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Current Player
ja: 現在のプレイヤー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
ja: 初級

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
ja: 中級

en: Player Name
ja: プレイヤー名

en: Completed Squares
ja: 完成した正方形

en: Start a new game with the current settings
ja: 現在の設定で新しいゲームを開始

en: Display
ja: 表示

en: Computer Player
ja: コンピュータプレイヤー

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
ja: 交代で線を引いてください。
    正方形を完成すると、続けてもう一回できます。

en: Original creator and maintainer
ja: 創始者、メンテナ

en: Many patches and bugfixes
ja: 数多くのパッチとバグ修正

en: Run game in demo (autoplay) mode
ja: ゲームをデモ (自動プレイ) モードで実行

[ctx: default name of player]
en: Player %1
ja: プレイヤー %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
ja: 新しいゲーム

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
ja: ゲームに参加するプレイヤーの設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
ja: プレイヤー

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
ja: 4 番目のプレイヤーの名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
ja: プレイヤー 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
ja: 人間がこのプレイヤーをコントロールするかどうか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
ja: 人間(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
ja: 人間(&M)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
ja: 3 番目のプレイヤーの名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
ja: プレイヤー 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
ja: 2 番目のプレイヤーの名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
ja: プレイヤー 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
ja: 人間(&H)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
ja: <html>ゲームに参加するプレイヤーの数</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
ja: プレイヤー数:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
ja: 1 番目のプレイヤーの名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
ja: プレイヤー 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
ja: 人間(&U)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
ja: ゲームボードの設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
ja: ゲームボード

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
ja: ボードの幅となる正方形の数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
ja: 幅:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
ja: ボードの高さとなる正方形の数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
ja: 高さ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
ja: ゲームの設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
ja: ゲーム設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
ja: ゲームを開始する前に自動的にボードの一部を埋めます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
ja: クイックスタート

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
ja: AI 設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
ja: コンピュータを打ち負かすのがどれくらい難しいか

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
ja: AI のスキル:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
ja: 表示設定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
ja: 色の設定

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
ja: 色

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
ja: 引いた線の色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
ja: 標準の線の色:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
ja: インジケータの線の色

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
ja: インジケータの色:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
ja: ハイライトの色:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
ja: スコア

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
ja: スコアボード
