ksquares - en to ka translation catalogue (80 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
ka: მოთამაშეების რაოდენობა

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
ka: მოთამაშეების სახელები

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
ka: ადამიანი თუ AI

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
ka: დაფის სიგანე

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
ka: დაფის სიმაღლე

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
ka: თამაშის სწრაფი დაწყება

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
ka: სირთულე

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
ka: AI-ის სირთულე

note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Display)
en: Background Color
ka: ფონის ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (CenterDotColor), group (Display)
en: Center Dot Color
ka: ცენტრალური წერტილის ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (FeintLineColor), group (Display)
en: Feint Line Color
ka: მქრქალი ხაზის ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
ka: ხაზის ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
ka: ინდიკატორის ხაზის ფერი

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
ka: გამოკვეთის ფერი

en: Player %1
ka: მოთამაშე %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ka: ხელსაწყოთა მთავარი ზოლი

en: Current Player
ka: მიმდინარე მოთამაშე

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
ka: ადვილი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
ka: საშუალო

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
ka: მაგარი

[ctx: @title:window]
en: Scores
ka: ქულები

en: Player Name
ka: მოთამაშის სახელი

en: Completed Squares
ka: დასრულებული მართკუთხედები

en: Start a new game with the current settings
ka: ახალი თამაშის დაწყება მიმდინარე პარამეტრებით

[ctx: @title:tab]
en: Display
ka: ჩვენება

[ctx: @title:tab]
en: Computer Player
ka: კომპიუტერი მოთამაშე

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
ka: სათითაოდ დახაზეთ ხაზები.
    თუ დაასრულებთ ოთხკუთხედებს, შემდეგი ცდა გექნებათ.

en: Original creator and maintainer
ka: ავტორი და პროექტის პირველი ხელმძღვანელი

en: Many patches and bugfixes
ka: შეცდომების გასწორება

en: Hard AI
ka: რთული AI

en: Run game in demo (autoplay) mode
ka: თამაშის დემო ვერსიის გაშვება

[ctx: default name of player]
en: Player %1
ka: მოთამაშე %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
ka: დაიწყეთ ახალი თამაში

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
ka: დაიწყეთ ახალი თამაში

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
ka: თამაშში მოთამაშეების მორგება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
ka: მოთამაშეები

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
ka: მეოთხე მოთამაშის სახელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
ka: მოთამაშე 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
ka: აკონტროლებს თუ არა ადამიანი ამ მოთამაშეს

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
ka: &ადამიანი?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
ka: &ადამიანი?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
ka: მესამე მოთამაშის სახელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
ka: მოთამაშე 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
ka: მეორე მოთამაშის სახელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
ka: მოთამაშე 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
ka: &ადამიანი?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
ka: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">რამდენი მოთამაშე იქნება თამაშში</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
ka: მოთამაშეების რაოდენობა:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
ka: პირველი მოთამაშის სახელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
ka: მოთამაშე 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
ka: &ადამიანი?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
ka: თამაშის დაფის მორგება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
ka: თამაშის დაფა

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
ka: ფართობის სიგანის შემადგენელი მართკუთხედების რაოდენობა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
ka: სიგანე:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
ka: ფართობის სიმაღლის შემადგენელი მართკუთხედების რაოდენობა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
ka: სიმაღლე:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
ka: თამაშის მორგება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
ka: თამაშის მორგება

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
ka: თამაშის დაწყებისას დაფის ნაწილობრივი შევსება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
ka: სწრაფი დაწყება

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
ka: AI -ის მორგება

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
ka: AI-ის სირთულე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
ka: AI-ის სირთულე:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
ka: ეკრანის მორგება

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
ka: ფერების მორგება

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
ka: ფერები

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn background
ka: დახაზული ფონის ფერი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
ka: ფონის ფერი:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn center dot
ka: დახატული ცენტრალური წერტილის ფერი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Center dot color:
ka: ცენტრალური წერტილის ფერი:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the feintly drawn lines
ka: მქრქალად დახატული ხაზების ფერი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Feint line color:
ka: მქრქალი ხაზის ფერი:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
ka: დახაზული ხაზების ფერი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
ka: სტანდარტული ხაზის ფერი:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
ka: მაჩვენებელი ხაზის ფერი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
ka: მაჩენებელი ხაზის ფერი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
ka: გამოკვეთის ფერი:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
ka: ქულები

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
ka: ქულები
