ksquares - en to nds translation catalogue (69 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
nds: Tall vun Spelers

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
nds: Spelernaams

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
nds: Minsch oder Reekner

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
nds: Speelfeldbreed

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
nds: Speelfeldhööchd

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
nds: Dat Speel fix starten

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
nds: Speelstoop

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
nds: Den Reeknerspeler sien Speelstärk

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
nds: Lienenklöör

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
nds: Markeerlienenklöör

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
nds: Markerenklöör

en: Player %1
nds: Speler %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: Current Player
nds: Aktuell Speler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
nds: Eenfach

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
nds: Normaal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
nds: Swoor

en: Player Name
nds: Spelernaam

en: Completed Squares
nds: Afslaten Quadraten

en: Start a new game with the current settings
nds: En nieg Speel mit de aktuellen Instellen starten

en: Display
nds: Dorstellen

en: Computer Player
nds: Reekner-Speler

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
nds: Naenanner Lienen teken.
    Wenn Du en Quadraat afslaten hest, büst Du wedder an de Reeg.

en: Original creator and maintainer
nds: Orginaal-Opsteller un Pleger

en: Many patches and bugfixes
nds: Vele Kodeplasters un Fehlerrichten

en: Hard AI
nds: Swoor Reeknerspeler

en: Run game in demo (autoplay) mode
nds: Speel in Demobedrief utföhren

[ctx: default name of player]
en: Player %1
nds: Speler %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
nds: Nieg Speel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
nds: Spelerinstellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
nds: Spelers

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
nds: Den veerten Speler sien Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
nds: Speler 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
nds: Wat de Speler en Minsch oder reeknerstüert is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
nds: M&insch?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
nds: &Minsch?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
nds: Den drüdden Speler sien Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
nds: Speler 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
nds: Den tweten Speler sien Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
nds: Speler 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
nds: Minsc&h?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
nds: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tall vun Spelers</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
nds: Tall vun Spelers:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
nds: Den eersten Speler sien Naam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
nds: Speler 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
nds: Mi&nsch?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
nds: Speelfeldinstellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
nds: Speelbrett

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
nds: Tall vun Quadraten in de Breed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
nds: Breed:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
nds: Tall vun Quadraten in de Hööchd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
nds: Hööchde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
nds: Speelinstellen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
nds: Speelinstellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
nds: Speelfeld automaatsch al deelwies vullmaken, ehr dat Speel anfangt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
nds: Fixstart

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
nds: Reekner-Instellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
nds: Wo swoor Een den Reekner bedwingen kann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
nds: Reeknerstärk:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
nds: Instellen för de Dorstellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
nds: Instellen för de Klören

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
nds: Klören

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
nds: Tekenlienenklöör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
nds: Standard-Lienenklöör:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
nds: De Klöör vun de Markeerlienen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
nds: Markeerlienenklöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
nds: Markerenklöör:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
nds: Plätz

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
nds: Bestenlist
