ksquares - en to nl translation catalogue (69 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
nl: Aantal speler

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
nl: Spelernamen

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
nl: Persoon of computer

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
nl: Breedte van spelbord

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
nl: Hoogte van spelbord

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
nl: Spel snel opstarten

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
nl: Moeilijkheid

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
nl: Hoe goed de computer in het spel moet zijn

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
nl: Lijnkleur

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
nl: Kleur van indicatielijn

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
nl: Oplichtkleur

en: Player %1
nl: Speler %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: Current Player
nl: Huidige speler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
nl: Gemakkelijk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
nl: Gemiddeld

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
nl: Moeilijk

en: Player Name
nl: Naam speler

en: Completed Squares
nl: Voltooide vierkanten

en: Start a new game with the current settings
nl: Start een nieuw spel met de huidige instellingen

en: Display
nl: Weergave

en: Computer Player
nl: Computerspeler

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
nl: Teken beurtelings de lijnen.
    Als u een vierkant voltooit, krijgt u een nieuwe beurt.

en: Original creator and maintainer
nl: Oorspronkelijke schrijver en onderhouder

en: Many patches and bugfixes
nl: Veel patches en reparaties

en: Hard AI
nl: Kunstmatige intelligentie voor Moeilijk

en: Run game in demo (autoplay) mode
nl: Spel in demomodus afspelen

[ctx: default name of player]
en: Player %1
nl: Speler %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
nl: Nieuw spel

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
nl: Nieuw spel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
nl: Instellingen voor de spelers in het spel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
nl: Spelers

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
nl: De naam van de vierde speler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
nl: Speler 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
nl: Of deze speler door een persoon wordt aangestuurd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
nl: Pers&oon?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
nl: &Persoon?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
nl: De naam van de derde speler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
nl: Speler 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
nl: De naam van de tweede speler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
nl: Speler 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
nl: P&ersoon?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
nl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Hoeveel spelers aan het spel meedoen</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
nl: Aantal spelers:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
nl: De naam van de eerste speler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
nl: Speler 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
nl: Per&soon?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
nl: Instellingen van het spelbord

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
nl: Spelbord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
nl: Het aantal vierkantjes dat het gebied breed is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
nl: Breedte:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
nl: Het aantal vierkantjes dat het gebied hoog is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
nl: Hoogte:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
nl: Instellingen voor het spel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
nl: Spelinstellingen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
nl: Vul het bord automatisch gedeeltelijk voordat het spel start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
nl: Snelstart

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
nl: Instellingen computerspeler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
nl: Hoe moeilijk het zal zijn om de computer te verslaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
nl: Moeilijkheid computerspeler:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
nl: Weergave-instellingen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
nl: Instellingen voor kleuren

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
nl: Kleuren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
nl: Kleur voor de getekende lijnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
nl: Standaard lijnkleur:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
nl: Kleur van de indicatielijnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
nl: Kleur indicatielijn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
nl: Oplichtkleur:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
nl: Scorebord
