ksquares - en to pl translation catalogue (81 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
pl: Liczba graczy

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
pl: Imiona graczy

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
pl: Człowiek czy komputer

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
pl: Szerokość planszy

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
pl: Wysokość planszy

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
pl: Szybko zacznij grę

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
pl: Trudność

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
pl: Jaki trudny powinien być komputerowy przeciwnik

note: i18n: ectx: label, entry (BackgroundColor), group (Display)
en: Background Color
pl: Barwa tła

note: i18n: ectx: label, entry (CenterDotColor), group (Display)
en: Center Dot Color
pl: Barwa kropki w środku

note: i18n: ectx: label, entry (FeintLineColor), group (Display)
en: Feint Line Color
pl: Barwa słabej linii

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
pl: Barwa linii

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
pl: Barwa linii wskaźnika

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
pl: Barwa podświetlenia

en: Player %1
pl: Gracz %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: Current Player
pl: Aktualny gracz

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
pl: Łatwy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
pl: Średni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
pl: Trudny

[ctx: @title:window]
en: Scores
pl: Wyniki

en: Player Name
pl: Nazwa gracza

en: Completed Squares
pl: Ukończone kwadraty

en: Start a new game with the current settings
pl: Zacznij nową grę z bieżącymi ustawieniami

[ctx: @title:tab]
en: Display
pl: Wyświetlanie

[ctx: @title:tab]
en: Computer Player
pl: Gracz komputerowy

en: KSquares
pl: Kwadraty

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
pl: Weź to w obrotach, aby rysować linie.
    Jeżeli ukończysz te kwadraty, to dostaniesz następne.

en: Original creator and maintainer
pl: Oryginalny twórca i opiekun

en: Many patches and bugfixes
pl: Wiele łatek i poprawek

en: Hard AI
pl: Trudna sztuczna inteligencja

en: Run game in demo (autoplay) mode
pl: Rozpocznij grę w trybie demonstracyjnym

[ctx: default name of player]
en: Player %1
pl: Gracz %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
pl: Nowa gra

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
pl: Nowa gra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
pl: Ustawienia graczy w grze

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
pl: Gracze

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
pl: Nazwa czwartego gracza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
pl: Gracz 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
pl: Czy ten gracz ma być kontrolowany przez człowieka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
pl: Czło&wiek?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
pl: Cz&łowiek?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
pl: Nazwa trzeciego gracza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
pl: Gracz 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
pl: Nazwa drugiego gracza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
pl: Gracz 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
pl: &Człowiek?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
pl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ilu graczy będzie w grze</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
pl: Liczba graczy:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
pl: Nazwa pierwszego gracza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
pl: Gracz 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
pl: C&złowiek?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
pl: Ustawienia planszy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
pl: Plansza

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
pl: Szerokość obszaru w kwadratach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
pl: Szerokość:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
pl: Wysokość obszaru w kwadratach

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
pl: Wysokość:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
pl: Ustawienia gry

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
pl: Ustawienia gry

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
pl: Częściowo wypełnij planszę przed rozpoczęciem gry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
pl: Szybki start

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
pl: Ustawienia przeciwnika komputerowego

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
pl: Jak trudno będzie pokonać komputer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
pl: Trudność przeciwnika komputerowego:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
pl: Ustawienia wyświetlania

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
pl: Ustawienia barw

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
pl: Barwy

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn background
pl: Barwa rysowanego tła

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Background color:
pl: Barwa tła:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn center dot
pl: Barwa kropi rysowanej na środku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Center dot color:
pl: Barwa kropki w środku:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the feintly drawn lines
pl: Barwa słabo rysowanych linii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Feint line color:
pl: Barwa słabych linii:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
pl: Barwa rysowanych linii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
pl: Barwa zwyczajnych linii:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
pl: Barwa linii wskaźnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
pl: Barwa linii wskaźnika:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
pl: Barwa podświetlenia:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
pl: Wyniki

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
pl: Wyniki
