ksquares - en to pt translation catalogue (71 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (NumOfPlayers), group (Game Settings)
en: Number of Players
pt: Número de Jogadores

note: i18n: ectx: label, entry (PlayerNames), group (Game Settings)
en: Player Names
pt: Nomes dos Jogadores

note: i18n: ectx: label, entry (HumanList), group (Game Settings)
en: Human or AI
pt: Humano ou IA

note: i18n: ectx: label, entry (BoardWidth), group (Game Settings)
en: Width of board
pt: Largura do tabuleiro

note: i18n: ectx: label, entry (BoardHeight), group (Game Settings)
en: Height of board
pt: Altura do tabuleiro

note: i18n: ectx: label, entry (QuickStart), group (Game Settings)
en: Quick start the game
pt: Iniciar rapidamente o jogo

note: i18n: ectx: label, entry (Difficulty), group (AI)
en: Difficulty
pt: Dificuldade

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Difficulty), group (AI)
en: How difficult the AI should be
pt: Quão difícil deverá ser a IA

note: i18n: ectx: label, entry (LineColor), group (Display)
en: Line Color
pt: Cor da Linha

note: i18n: ectx: label, entry (IndicatorLineColor), group (Display)
en: Indicator Line Color
pt: Cor da Linha de Indicação

note: i18n: ectx: label, entry (HighlightColor), group (Display)
en: Highlight Color
pt: Cor do Realce

en: Player %1
pt: Jogador %1

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: Current Player
pt: Jogador Actual

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Easy
pt: Fácil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Medium
pt: Médio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_Difficulty)
en: Hard
pt: Difícil

[ctx: @title:window]
en: Scores
pt: Pontuações

en: Player Name
pt: Nome do Jogador

en: Completed Squares
pt: Quadrados Completos

en: Start a new game with the current settings
pt: Iniciar um jogo novo com a configuração actual

en: Display
pt: Aparência

en: Computer Player
pt: Jogador do Computador

en: Take it in turns to draw lines.
    If you complete a squares, you get another go.
pt: Jogue por vezes para marcar linhas.
    Se completar um quadrado tem mais outra jogada.

en: Original creator and maintainer
pt: Criação original e manutenção

en: Many patches and bugfixes
pt: Muitas actualizações e correcções

en: Hard AI
pt: IA difícil

en: Run game in demo (autoplay) mode
pt: Jogar no modo de demonstração (automático)

[ctx: default name of player]
en: Player %1
pt: Jogador %1

[ctx: @title:window]
en: New Game
pt: Novo Jogo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NewGameWidget)
en: New Game
pt: Novo Jogo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Settings for the players in the game
pt: Configuração dos jogadores no jogo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Players
pt: Jogadores

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: The name of the fourth player
pt: O nome do quarto jogador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer4Name)
en: Player 4:
pt: Jogador 4:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerFourHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerThreeHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerOneHuman) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: Should this player be controlled by a human
pt: Se este jogador deverá ser controlado por um humano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerFourHuman)
en: Hum&an?
pt: Hum&ano?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerThreeHuman)
en: Hu&man?
pt: Hu&mano?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: The name of the third player
pt: O nome do terceiro jogador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer3Name)
en: Player 3:
pt: Jogador 3:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: The name of the second player
pt: O nome do segundo jogador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer2Name)
en: Player 2:
pt: Jogador 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerOneHuman)
en: &Human?
pt: &Humano?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">How many players will be in the game</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Quantos jogadores estarão em jogo?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numOfPlayersLabel)
en: Number of players:
pt: Número de jogadores:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: The name of the first player
pt: O nome do primeiro jogador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelPlayer1Name)
en: Player 1:
pt: Jogador 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, playerTwoHuman)
en: H&uman?
pt: H&umano?

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for the game board
pt: Configuração do tabuleiro de jogo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Game Board
pt: Tabuleiro do Jogo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelWidth)
en: The number of squares the area is wide
pt: O número de quadrados que a área tem de largura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
pt: Largura:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, labelHeight)
en: The number of squares the area is high
pt: O número de quadrados que a área tem de altura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelHeight)
en: Height:
pt: Altura:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Settings for the game
pt: Configuração do jogo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Game Settings
pt: Configuração do Jogo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Partially fill in the board automatically before the game starts
pt: Preencher automaticamente de forma parcial o tabuleiro antes do início do jogo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, quickStartCheck)
en: Quick start
pt: Início rápido

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_ai)
en: AI Settings
pt: Configuração da IA

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_difficulty)
en: How difficult it will be to beat the computer
pt: Quão difícil será ganhar ao computador

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_difficulty)
en: AI difficulty:
pt: Dificuldade da IA:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, prefs_display)
en: Display Settings
pt: Configuração da Aparência

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Settings for colors
pt: Configuração das cores

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
pt: Cores

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Color of the drawn lines
pt: Cor das linhas desenhadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Standard line color:
pt: Cor da linha normal:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label_3)
en: Color of the indicator lines
pt: Cor das linhas indicadoras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Indicator line color:
pt: Cor da linha indicadora:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Highlight color:
pt: Cor de realce:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScoresWidget)
en: Scores
pt: Pontuações

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableView, scoreTable)
en: Scoreboard
pt: Tabela de Pontuações
